Balkonunuzu ve bahçenizi yaza hazırlamanın püf noktaları

Soğuk ve yağışlı geçen kış günleri boyunca balkonunuzu, bahçenizi unutmuş olabilirsiniz. Bahar mevsimi geç de olsa sonunda geldi, yaz mevsimine de sayılı günler kaldı; hal böyle olunca hepimiz zaman zaman güzel havanın keyfini açık havada çıkarmak isteyebiliyoruz. Sabah kahvenizi balkonda veya bahçede içmek, uzaktan çalışıyorsanız kendinize açık havada bir çalışma alanı yaratmak, akşamları eve geldiğinizde açık havada dinlenmek, rahatlamak, hafta sonları kahvaltılarınızı dışarıda yapmak çok keyifli olabilir. Tüm bunları gerçekleştirmek için evinizdeki açık alanları hazırlamanız gerekiyor. İşte balkonunuzu ve bahçenizi yaza hazırlamanın püf noktaları:

Temizlikle başlayın

Balkon veya bahçenizde herhangi bir şey yapmadan önce işe temizlikle başlamanızda fayda var. Çünkü, kış boyunca biriken tozdan, kirden, yaprak kalıntılarından arındırmak iyi fikir; bunun için basınçlı su kullanmak çok işinize yarayabilir. Eğer balkonunuzda veya bahçenizde musluk varsa ve hortum kullanabilirseniz, işiniz daha da kolaylaşabilir. Alanı temizledikten sonra sıra eşyaları temizlemede. Balkon veya bahçe mobilyalarınızı temizleyerek yaz aylarına hazırlayabilirsiniz. Eğer mobilyalarınızın üzerine kış boyu koruyucu branda çektiyseniz şanslısınız; çünkü temizlik sizin için çok daha kolay olacaktır. Böyle bir yöntem kullanmadıysanız mobilyalarınızın yıkanabilir kılıflarını çamaşır makinesine atabilir; mobilyalarınızın üretildiği ham maddesine uygun olacak şekilde silerek tozları uzaklaştırabilirsiniz.

Alanınızı tanıyın ve ona göre planlayın

Temizliği tamamladıysanız, sıra geldi sahip olduğunuz alanı tanımaya ve planlamaya. Geniş bir alan mı, dar uzun bir alan mı? Siz nasıl kullanmak istiyorsunuz? Arkadaşlarınızı misafir edeceğiniz kalabalık buluşmalar mı hayal ediyorsunuz, kendinize bir zen alanı mı oluşturmak istiyorsunuz? Tüm bunları planlamak için alanı iyice inceleyin. Sahip olduğunuz alanı en verimli şekilde kullanmak için ölçülerini alabilir, hayal ettiğiniz kullanım amacına uygun mobilyalar belirleyebilir, dekoratif objelerle hareketlendirebilirsiniz. Eğer yapılması gereken ufak tefek tadilatlar varsa, onlara da zaman ayırarak balkon veya bahçenizi daha güvenli hale getirerek uzun süre keyifle kullanabilirsiniz.

Amacınıza uygun alanlar yaratın

Ufacık bir balkonunuz da olsa sahip olduğunuz mekanı, farklı kullanımlara göre alanlara bölebilirsiniz. Örneğin, ufak bir masa koyarak kendinize çalışma ve yemek alanı yaratabilirsiniz. Bir dinlenme alanı yaratmak için köşelere minder-yastıklar atabilir, bitkiler için bir duvarınızı ayırabilirsiniz. Mekanı tanımak ve ne istediğinize karar vermek, sahip olduğunuz alanı en doğru ve zevkinize uygun bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Yeşilin gücünü kullanın

Bitki olmayan bir açık alan hayal etmek mümkün değil. Renk renk çiçeklerin saksılardan taştığı bir balkon veya yeşillikler içinde bir bahçe birçok kişinin hayallerini süslüyor. Menekşeler, leylaklar, begonviller, akşamsefası balkonlarınızı ve bahçelerinizi süsleyebilir. Bitki seçimi yaparken bahçenizin veya balkonunuzun büyüklüğüne göre tercih yapmalısınız. Size vakit geçirecek alan bırakmayacak bir düzenleme, keyif vermekten çok sizi yoracak bir şeye dönüşebilir.

Görsel dokunuşlar yapın

Açık havada olmak, yeterince pozitif duygular uyandırıyor. Bunu görsel dokunuşlarla birleştirerek, yarattığı pozitif etkiyi artırabilirsiniz. Ufak dekoratif dokunuşlarla, balkon veya bahçenize stil katabilirsiniz. Eğlenceli, rahatlatıcı, eklektik veya bohem… Bu stil dokunuşları için yastıklar, kilimler, minderler, masa örtüleri, aydınlatma gibi detaylardan faydalanabilirsiniz.

Tabii ki bu seçimleri yaparken renklerin uyumuna dikkat etmekte fayda var. Örneğin, altın rengi dokunuşlar yapmak istiyorsanız, koyu tonlarla kombinleyebilirsiniz. Gri bir masa örtüsü ve üzerinde pirinç rengi mumluklar hayal edebilirsiniz. Bahar denince pastel renkleri akla getirmemek olmaz. Maviler, pembeler, sarılar, yeşiller balkon veya bahçelerinize çok yakışacaktır. Örneğin koyu yeşil bir renk şemsiyeniz varsa, bebek mavisi gibi pastel tonlarda yastıklar seçebilirsiniz.  Eğer daha sofistike bir görünüm elde etmek istiyorsanız; mor ve turuncu renklerini kullanabilirsiniz. Koyu mavi, açık mavi ve beyaz tonlarında seçimler yapabilirsiniz.

Işıklarla ortamı hareketlendirin

Bahçe veya balkonunuza son dokunuşu aydınlatmayla yapabilirsiniz. Burada sizin hayal gücünüz devreye giriyor. Renkli renkli ışıklar veya sıra sıra ampuller sizi mutlu edebilir. Eğer o kadar aydınlık bir ortam istemiyorsanız, etrafa yerleştireceğiniz mumlar ve fenerlerle romantik bir ortam yaratabilirsiniz. Bahçeniz bol güneş alıyorsa, güneş ışığıyla çalışan aydınlatmaları da tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çevre dostu ev yaşamı için sürdürülebilir öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!