Üretkenliğinizi artıracak bir çalışma masası dekorasyonu için öneriler

Hayatımızın neredeyse üçte birini işte geçiriyoruz. Pandemiyle birlikte evden çalışma olanaklarının artmasıyla “işte geçirilen vakit” konusunda mekan algısı değişti, tüm dünyada evden çalışan kişi sayısı artışa geçti. Çalışma mekanı iş yeri veya ev olarak değişse de çalışılan nokta hep aynı: Masalarımız. Belki de değişen koşullar bizlere ofis ortamını kendi başımıza yaratmamız gerektiğini hatırlattı. Bugün gelinen noktada bilgisayarımızı açıp işlerimizi yapmaya başladığımız her yer bizim için ofis. Bu da çalışma masası dekorasyonunu daha önemli hale getirdi. Çalışma masamızın dekorasyonunu değiştirerek üretkenliği artırmak, daha verimli olmak mümkün. Bunun için bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. İşte üretkenliğinizi artıracak bir çalışma masası dekorasyonu için püf noktalar:

1. Bitkilerle arkadaş olun

İç mekan veya dış mekan fark etmeksizin yaşadığımız alanlarda bitkilerin olması, ruh halimizi değiştiriyor. Araştırmalar, ufak bir ofisi bile bitkilerle zenginleştirmenin verimliliği yüzde 15 oranında artırdığını söylüyor. Çalışma masanızın kenarına koyacağınız ufak bitkiler bile havayı tazeler, daha ferah bir görünüm katar. Bakımı kolay iç mekan bitkilerinden faydalanabilirsiniz.

2. Çekmecelerinizi ve masanızı düzenli tutun

Çekmecelerinizde bir şey aradığınızda en az 5 dakikanızı harcıyorsanız, üretkenlikten bahsetmek pek mümkün olmaz. Düzensiz çekmeceler ve düzensiz bir masa sadece sizi değil, çevrenizdekileri de etkiler. Çalışma masanızın ve çekmecelerinizin düzenli olması, aynı zamanda stres seviyenizi de düşürür. Masanızı ve çekmecelerinizi düzenli tutmak için eşyalarınızı gruplandırmanız ve her bir grup için ayrı yer ayırmanız gerekir. Kalemler, kırtasiye malzemeleri, kağıtlar, dosyalar, kişisel eşyalar için ayrı alanlar oluşturduğunuzda, etraftaki dağınıklığı kolayca toplayabilirsiniz.

3. İlham vermesi için kişisel dokunuş katın

Masanızın ve çekmecelerinizin temiz ve düzenli olması, kenardaki yeşil bitki verimlilik için yeterli değil. O masanın size ait olduğunu gösteren bazı dokunuşlar katmalısınız. Böylelikle yaptığınız işe karşı sadakatiniz artar, işinizle kendiniz arasında pozitif bir bağ kurarsınız. Kendinize ait bir kupa, sevdiklerinizin fotoğraflarının yer aldığı bir çerçeve, küçük bir obje iyi bir fikir olabilir. Etrafınızda sevdiğiniz şeyleri görmek, işe daha pozitif başlamanıza yardımcı olur.

4. Dikkatinizi dağıtacak şeyleri kaldırın

Çalışma masanıza kişisel dokunuş katmak çok hassas bir noktadır. Eğer bu kişisel eşyalar sizin ilginizi olması gerekenden daha fazla çekiyorsa, bu durumda verimliliğinizi azaltıyor olabilir. Dikkatinizi dağıtacak şeyler konusunda tek sorumlu kişisel eşyalarınız değil elbette. En önemli dikkat dağıtıcı; gürültü. Çalışma masanızın bulunduğu alan, olması gerekenden fazla gürültülüyle üretkenliğiniz ciddi anlamda etkilenebilir.

5. Renklerin motive edici gücünden yararlanın

Renklerin psikolojik etkileri olduğunu, ruh halimizi etkileyebildiğini hepimiz biliyoruz. Renk uzmanlarına göre her rengin üzerimizde yarattığı etki daha farklı. Örneğin fiziksel güç isteyen bir işte çalışıyorsanız, etrafınızda daha fazla kırmızı bulundurabilirsiniz. Aynı zamanda ticaretle ilgileniyorsanız, ikna yeteceğinizin güçlü olması gereken bir işiniz varsa kırmızının gücünden yararlanabilirsiniz. Mavi ve tonları ise sakinleştirici etkisiyle daha kolay iletişim kurmanıza ve daha fazla dikkat gerektiren işlerde odaklanmanıza yardımcı olur. Biraz da ilham verici olmasını istiyorsanız mavinin üzerine biraz turuncu ekleyebilirsiniz. Yeşil ise enerjinizi yükselterek yaratıcılık gerektiren bir işte çalışıyorsanız size daha iyi gelebilir. Çalışma masanızın rengini, duvarların rengini değiştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Ancak masanıza koyacağınız objelerin renklerini siz seçebilirsiniz.

6. Yorgunluğu önlemek için kendinize su içmeyi hatırlatın

Kahve her çalışma masasının vazgeçilmezi olsa da odaklanma gücünüzü artırmak istiyorsanız su içmeyi unutmamalısınız. Eğer vücudunuzdaki su seviyesi düşükse, kendinizi daha yorgun hissedersiniz ve bu da verimliliğinizi ciddi ölçüde azaltır. Çalışma masanızda her zaman sürahi veya büyük bir bardak su bulundurarak kendinize su içmeyi hatırlatabilirsiniz.

7. Aydınlatma ihtiyacınızı tespit edin

Üretkenliği artırmanın en önemli yollarından biri de doğru ve iyi ışıklandırmadır. Farklı işler farklı aydınlatmalar gerektirir. Daha çok yazı yazan bir kişiyle daha çok görsel işler yapan bir kişinin aydınlatma ihtiyacı aynı olmaz. Öncelikle sizin nasıl bir aydınlatmaya ihtiyacınız olduğunu tespit edin ve buna göre masanızın yerini belirleyin.

8. Doğal ışık kaynaklarına yakın olun

Gün ışığı ruh halinizi tamamen değiştirir ve üretkenliğinizi büyük ölçüde artırır. Bu yüzden çalışma masanızın yerini belirlerken pencereyi hesaba katmalısınız. Masanızın pencereyi karşıdan veya yandan göreceği bir konum belirleyebilirsiniz. Ancak pencereyi arkanıza almamalısınız. Hem arkadan gelen ışık bilgisayar ekranını görmenizi engelleyebilir hem de arkanızda pencere olması kendinizi güvensiz ve tedirgin hissetmenize neden olabilir. Çalışma masanızın arkasında duvar olması, güven duygunuzu artırır.

9. Sadece bir sandalye olarak görmeyin

Üretkenliği artırmak için çalışma masası kadar çalışma sandalyesi de önemlidir. İyi bir sandalye, omurga sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Bu da bel ve sırt ağrılarınızı azaltır ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olur. Ergonomik ve ihtiyaçlarınıza uygun bir sandalyenin gücünü asla hafife almayın.

İlginizi çekebilir: Evinizi sonbahara hazırlamak için dekorasyon önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!