Evinizi sonbahara hazırlamak için dekorasyon önerileri

Mevsim değişimleri hepimizin ruh halini etkiliyor. Baharın enerjisi, kış aylarının durgunluğu ve sıcak bir yuva arayışı, yaz aylarının neşesi hepimizin yaşadığı ortak duygu durumları… Sonbahar ise biraz hüzün, biraz romantizmle eşleştirilir genelde. Doğanın kışa hazırlanmak için yapraklarını döküp kendini korumaya alması, havanın soğuması, güneşin daha erken batması bizleri daha romantik, evcimen bir ruh haline sokuyor. Etrafımızda yaşanan bu mevsimsel değişim ve ruh halimiz üzerindeki yansımalarını evlerimize de taşımak istiyoruz. Sonbahar demek, doğanın toprağa dönüşün, bizim ise yaz mevsimi boyunca tatilde, dışarıda geçen günlerden sonra eve dönüşümüz demek. Bu mevsim dönüşüne uygun olarak evinizi sonbahara hazırlamak için pratik ve kolay uygulanabilir dekorasyon önerileri:

1. Ahşabın enerjisini hissedin

Kış öncesi evinizin atmosferini biraz daha ısıtmak istiyorsanız, ahşap objeler kullanabilirsiniz. Sehpanızın, yemek masanızın üzerine yerleştireceğiniz ahşap tepsiler, evinizin atmosferini değiştirebilir. Tepsilerin içini kendi yaratıcılığınıza uygun olarak dekore edebilirsiniz. Mum, oda kokusu veya meyve koyabilirsiniz.

2. Doğayla uyumu yakalamak için kuru yapraklar

Kuru yapraklar ve çiçekler, sonbaharda doğanın dokusunu evinize taşımanıza yardımcı olur. Kuru yapraklarla yakalayacağınız sıcaklığın yanına altın rengi detaylar ekleyerek şık bir hava da katabilirsiniz.

3. Vintage cam eşyalarla farklılık katın

Cam, zamansız bir objedir. Vintage cam eşyalarla, sonbaharın romantizmini evinizde daha fazla hissedebilirsiniz. Bardaklar, vazolar, sürahiler, karaflar masalarınızı süsleyebilir.

4. Kahverengi tonlarına daha fazla yer verin

Sonbahara en çok yakışan renklerden biri de kahverengi tonlarıdır. Bunun için illa ki kahverengi perdeler, koltuklar gerekmiyor. Masanızın üzerinde kahverengi camdan yapılmış bir şişe, kahve tonlarında bir yastık bile yeterli olabilir.

5. Meyveleri dekorasyona dahil edin

Elmalar, portakallar, mandalinalar, ufak bir balkabağı masanızın veya sehpanızın üzerinde çok hoş durabilir, evinize renk katabilir. Üstelik meyve yemeyi unutan biriyseniz, güzel bir hatırlatıcı da olabilir.

6. Koltuğunuzun kenarına battaniye veya şal yerleştirin

Sonbahar demek, havaların soğuması demektir. Camınızdan serin bir sonbahar rüzgarı içeriye girerken, koltuğun kenarındaki battaniyeyi üzerinize çekmenin huzurunu tadabilirsiniz.

7. Mumları unutmayın

Evinizin havasını yumuşatmak için mumlardan yararlanabilirsiniz. Değişik boyutlarda ve kokularda mumlar, bambaşka bir ambiyans yaratabilir.

8. Sonbaharı içinize çekin

Sonbahar dekorasyonunun önemli bir parçası da koku. Tütsüler, mumlar, oda kokularıyla evinizdeki sonbahar atmosferini artırabilirsiniz. Tarçın, turunçgil kokuları sonbaharda evinize çok yakışacaktır.

İlginizi çekebilir: En iyi ev dekorasyon programları: İlham verici ev yenileme ve mimari tasarım şovları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!