En iyi ev dekorasyon programları: İlham verici ev yenileme ve mimari tasarım şovları

Sonbaharın başlamasına hala az da olsa bir zaman kalsa da, soğuyan havalarla birlikte büyük bir çoğunluğumuz tatil modunu geride bırakarak ‘şehre dönüş’ yapmaya başladı. Şimdi, soğuk havaları keyifle geçirdiğimiz evlerimizi gözden geçirme ve yenileme zamanı!

Hepimiz zaman zaman (dekorasyon tutkunları pek çok zaman) evimizde bulunan mobilyaların yerini değiştirmek ya da duvarları farklı bir renge boyamak gibi değişiklikleri düşünüyor ve kafamızda ya da çizim defterimizde farklı tasarım fikirleri üstünde çalışabiliyoruz. Ancak yapacağımız değişikliklerin nasıl görüneceğini ve kişiliğimize ya da estetik zevklerimize ne kadar uygun bir sonuç ortaya çıkacağını tahmin edebilmek her zaman mümkün olmuyor. Bazen yaptığımız küçücük dokunuşlar bile evlerimizin havasını baştan aşağı değiştirebilecek kadar etkiye sahipken, bazen yaptığımız çok büyük değişimler evimizin tarzında küçücük bir fark bile yaratmayabiliyor.

Evinizle ilgili değişiklik yapmak istediğinizde karar verme sürecinizi kolaylaştıracak, elinizdeki malzemelerle yaratıcı kendin-yap projeleri için ilham verecek ve yaşam alanınızı karakterinize çok daha uygun şekilde düzenlemenize yardımcı olacak en iyi ev dekorasyon ve ev yenileme programlarını sizler için bir araya getirdik. Bir kısmını Netflix ve Youtube gibi platformlar üzerinden izleyebileceğiniz, bir kısmı ise TLC’nin ikonik programlarından oluşan listede, ev dekorasyonuna, ev yenilemeye ve mimari tasarıma dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. 

1. Grand Designs

IMDb Puanı: 8,5

TRAILER | Grand Designs | Available On All 4

Grand Designers, dönüşümden ve değişimden zevk alanlar, var olan malzemelerle neler yapılabileceğini merak edenler ve ‘kendin yap’ projelerinden hoşlananlar için her biri ‘el emeği’ olan evlerin tasarım ve yapım süreçlerini konu ediniyor. Çok eski ve harabe halindeki binaların restorasyonundan sıfır karbon salınımını hedefleyen ekolojik binalara, minimalist evlerden antikalarla bezenmiş vintage dekorasyonlara, farklı tarzlardaki evlerin ve içinde yaşayanların değişim ve dönüşüm yolculuğunu heyecanla ve merakla izleyeceksiniz.

2. Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (Abstract: The Art of Design)

IMDb Puanı: 8,4

Abstract: The Art of Design | Official Trailer [HD] | Netflix

Netflix’in sekiz bölümden oluşan bu muhteşem belgesel serisinin her bir bölümü, dünyaca ünlü bir tasarımcıyı ve tasarımlarını konu alıyor. Tasarım dünyasının yaratıcılıklarıyla milyonları kendilerine hayran bırakan bu ünlü isimleri, yaşantıları, düşünce biçimleriyle; A4 boyutundaki bir dergi kapağından devasa bir yapıya kadar, farklı ölçeklerde tasarlanmış ürünlerin arkasındaki anlamları farklı bir bakış açısıyla görmenizi sağlıyor. Her bölümü birbirinden ilham verici olan bu belgeselin özellikle mimar Bjarke Ingels ve iç mekan tasarımcısı İlse Crawford ile ilgili olan kısımlarını mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

3. Akdeniz Rüyası (Mediterranean Life)

IMDb Puanı: 8,2

Mediterranean Life: Taking the Plunge in Spain

Yepyeni bir hayata adım atmak için Akdeniz kıyılarındaki muhteşem evleri araştıran çiftlerin ev bulma ve yenileme süreçlerini konu edinen Akdeniz Rüyası, sadece evlerin değil, evlerin bulunduğu lokasyonlardaki büyüleyici güzellikteki manzaralarıyla da izleyicilerine adeta bir görsel şölen yaşatıyor.

4. One of a Kind

IMDb Puanı: 7,9

One of a Kind | HGTV

Oyuncu Grace Mitchell’in sunumuyla birbirinden eşsiz evlere konuk olacağınız programda, yaşam alanlarının ve zaman geçirdiğimiz mekanların yaşam tarzımız ve kişiliğimizle ne kadar ilişkili olduğunu öğreneceksiniz. Bir yandan kişiliklerinden, aile geçmişlerinden ve tutkularından ilham alarak ‘türünün tek örneği’ tasarım planları oluşturmayı amaçlayan ev sahiplerinin hikayelerini dinlerken kendi yaşamınızdan pek çok şey bulacağınıza ve fikirlerinden ilham alacağınıza eminiz.

5. Dünyanın En Sıra Dışı Evleri (The World’s Most Extraordinary Homes)

IMDb Puanı: 7,6

elZinc in The World´s Most Extraordinary Homes – Netflix / BBC

Netflix’te yayınlanan BBC yapımı bu 2 sezonluk belgesel, Yunanistan’dan İzlanda’ya, Kanada’dan İsviçre’ye kadar dünyanın farklı bölgelerinde bulunan, eşsiz mimari tasarımlara ve dekorasyonlara sahip sıradışı evleri bizlerle buluşturuyor. Her biri adeta bir sanat eseri gibi olan evleri ve bu evlerde yaşayan kişilerin yaşamlarını konu edinen belgesel serisinde gösterişten uzak, zevkli ve sade tasarımlara sahip evlere konuk olarak estetik duygunuzu geliştirebilirsiniz.

6. Stay Here: Kârlı Dönüşümler

IMDb Puanı: 7,5

Stay Here | Official Trailer [HD] | Netflix

Kısa süreli konaklama seçenekleri arasında en popüler trend olan airbnb evlerini konu alan bu belgesel serisi, dünyanın farklı yerlerindeki en ilginç airbnb evlerinin nasıl dizayn edildiğini öğrenmek isteyenler için muhteşem bir seçenek. Tasarımcı Genevieve Gorder ve emlak uzmanı Peter Lorimer’in muhteşem lokasyonlarda bulunan harika evleri bulup, 5 yıldızlı otel konforunda, her türlü lüksün düşünüldüğü mekanlara dönüştürmesini konu edinen bu belgesel, sadece mimari tasarım ya da dekorasyonla değil, o evin ve bölgenin hikayesiyle ilgili de bilgi vererek sadece güzel bir mekan yaratmanın ötesinde bunu bir deneyime dönüştürmenin yollarını izleyicilerle paylaşıyor.

8. Tidying Up With Marie Kondo

IMDb Puanı: 6,6

Tidying Up with Marie Kondo | Official Trailer [HD] | Netflix

Ev dekorasyonu ve tadilatı ile ilgili Netflix’te bulabileceğiniz en popüler içeriklerden biri olan Tidying Up With Marie Kondo, Japon yaşam alanı düzeltme uzmanı Marie Kondo’nun minimal, sade ve yaratıcı dekorasyon fikirlerine yer veriyor. Özellikle minimalizmi sevenlerin, küçük alanları en etkili şekilde nasıl değerlendirebileceğinin, az eşyayla yaşamaya karar verip neresinden başlayacağını bilemeyenlerin bayılacağı bu program bizim de favorilerimiz arasında.

9. Interior Design Masters

IMDb Puanı: 6,5

Interior Design Masters | BBC Trailers

Hem yarışma severleri hem de dekorasyon tutkunlarını böyle alalım! İç mimarlık ve mimari tasarımla ilgili eğitimi olmamasına rağmen, dekorasyon zevklerine güvenen ve mimari tasarım konusuna ilgi duyan kişilerin her hafta yeni bir evi baştan aşağı dönüştürmelerini konu alan bu yarışma programı, kendi dekorasyon zevklerini gözden geçirmek, farklı fikirlerden ilham almak ve keyifli zaman geçirmek isteyenler için bire bir.

10. Sev ya da Sat (Love It or List It)

IMDb Puanı: 6,4

TRAILER | Kirstie and Phil's Love It or List It | Wednesday 8pm

TLC’de yayınlanan, bir emlak danışmanının ve bir iç mimarın evinde değişiklik yapmak isteyen çiftlere yardım etmesini konu alan program özellikle ev dekorasyonu konusunda fırsat-maliyet hesabı yapmayı sevenlerin ilgiyle izleyeceği ev yenileme programlarından biri. Emlak danışmanı çiftler için kriterlerine uygun bir ev bulmaya çalışırken, iç mimarsa evlerinde kalmalarını sağlamak için bütçeleri dahilinde evi yenilemeye çalışıyor. Kazananın kim olacağını merakla ve heyecanla izleyeceksiniz.

11. Güneşli Evler (A Place in the Sun)

IMDb Puanı: 6,3

BlueSky Homes on Channel 4's 'A Place in the Sun'!

4 mevsimin yaşandığı bir ülkede yaşadığımız için farkında olmasak da, dünyanın farklı yerlerinde insanlar yılın büyük bir kısmını kapalı bir gökyüzünün altında ve güneş görmeyen evlerde geçiriyor. Ömrü boyunca soğuk iklimlerde yaşamış ve artık güneş gören yerlerde yaşamak isteyen kişileri sıcak iklimlere shaip lokasyonlardaki muhteşem evlerle buluşturan emlak uzmanı Jasemine Harman’ın seçimlerini şaşkınlık ve hayranlıkla izleyeceğinize eminiz.

Bonus: Daire

Eskişehir'de İskandinav Bir Ev

Severek takip ettiğimiz, ev dekorasyon ve tasarım bloglarından biri olan Daire’nin Youtube kanalı, endüstriyel dekorasyondan bohem dekorasyona farklı türlerde tasarlanmış olan iç mekanların yanı sıra, şehirden kaçanların öykülerine ve yaşam alanlarına, Türkiye’de bulunan tiny house örneklerine kadar geniş bir yelpazedeki içerikleriyle dekorasyon ve tasarım severlerin oldukça seveceği bir Youtube kanalı. 

İlginizi çekebilir: Instagram’ın ilham veren dekorasyon hesapları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!