Duygusal zeka iş başarınızın tahmincisi

Diyelim  ki etrafınızda bol bol zeki insanın bulunduğu bir yerde çalışıyorsunuz. Bütün meslektaşlarınız her zaman büyüyen ekibinizin her daim en parlak şahsiyetleri olsaydı o zaman size ne ön plana çıkarırdı? Duygusal zeka.

Satış temsilcilerinin işe alım sürecinde duygusal zeka faktörünü olaya dahil eden kozmetik devi L’Oreal’i düşünün. Duygusal zekası yüksek olanlar diğerlerine göre 90.000 dolar daha fazla satış yapıyor. Bu ve yapılan diğer çalışmalar, duygusal zekanın insanların çalıştığı şirketteki başarısını tahmin edebileceğini gösteriyor.

duygusal

College Londan Üniversitesi’nden Tomas Chamorro-Premuzic’un Harvard Business Review’de bahsettiği gibi duygusal zeka seviyeniz sabit değildir, değişebilir. Duygusal zeka yaşa bağlı olarak genellikle artsa bile, duygusal zekanızı; duygularınız konusunda daha çevik olarak, farkındalığınıza önem vererek ya da koçluk programları sayesinde artırabilirsiniz.

Daha önceki yazımızda, duygusal zekanızın yüksek olduğuna dair işaretleri sizlerle paylaşmıştık. Duygusal zeka kavramını terminolojiye kazandıran Daniel Goleman son zamanlarda Huffington Post  gazetesine verdiği bir konuşmada duygusal zekanın farklı özelliklerinden bahsetti. Biz de, bu yazımızda duygusal zekanın farklı bileşenlerinden bahsedip, okuyucularımızın hangi alanlarda kendini geliştirebilecekleri konusunda onlara bir fikir vermek istedik.

1. Yeni insanlar tanıma konusunda meraklısınız

Eğer biriyle yeni tanıştığınız zaman bir sürü soru sormak mı istiyorsunuz? Yani aslında onların cevaplarını dinlemek  istiyorsunuz. Böylece empati kurabilir yani başkalarının ihtiyaçlarını ve duygularını anlayabilirsiniz.  Aynı zamanda yaratıcılıkla alakalı bir özellik olan onların; karşınızdaki kişinin farklı deneyimlere ne kadar açık olduğunu anlama kabiliyetiniz vardır.

2. Duygu ve davranışlarınızın farkındasınız

Goleman’ın ifade ettiğine göre, duygusal olarak zeki olmak için kişisel güvene ihtiyacınız var. Kendinize güvenmeniz için ise, güçlü ve zayıf yanlarınızı bilmeniz gerekir. Böylece, bu taslak üzerinden duygusal zekanızı geliştirmek için çalışmaya başlayabilirsiniz.

3. Nasıl dikkat edeceğinizi biliyorsunuz

paying-attention-2-600x582

Eğer ilginiz dağılmışsa çağrışımlar yapamazsınız. Dikkatiniz toplayabilme yeteneği, güçlü ilişkiler kurma yeteneğinizi belirleyip, kişisel bilginizi geliştirmenize yardımcı olmanın yanında, finansal başarınızı da ölçer. Konsantrasyonu güçlendirmek, verimli bir çalışma performansı açısından da önemlidir.

4. Hayır diyebiliyorsunuz

Goleman, yüksek duygusal zekaya sahipseniz sağlıksız alışkanlıkları önleyerek kendinizi disipline edebileceğinizi söylüyor. Bu özellik, aynı zamanda ilişkileri besleyerek, başarıyı da beraberinde getiriyor. Kötü alışkanlılarınızdan kurtulma konusundaki yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Sizi tam olarak nelerin kızdırdığını biliyorsunuz

Yüksek duygusal zekaya sahip insanlar duygularını bastırmak ya sebeplerini yanlış yorumlamaktansa, onları geldiği anda kabul ederler. Bunu aynı zamanda, duygusal kıvraklık olarak da yorumlayabiliriz.

6. Sezgilerinize güveniyorsunuz

farkında

İçgüdülerinize güvenmenin nörolojik nedenleri şunlardır: Onlar bir sonraki adımın belirleyicileridir. Yüksel duygusal zekaya sahip olmak aynı zamanda sezgilerinize ne zaman güveneceğinizi öğrenmeyi gerektirir.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!