Duygusal zekânızın yüksek olduğuna dair 15 işaret

Duygusal açıdan zeki insanlar, düşüncelerinin kölesi değil, efendisidirler. Sahip olduğunuz bazı özelliklere bakarak, duygusal açıdan ne kadar zeki olduğunuzu anlayabilirsiniz. Uplifers olarak, Daniel Wallen’in lifehack.com’da paylaştığı ve duygusal zekânızın yüksek olduğunu gösteren 15 işareti, sizler için derledik.

duygusal

1. İnsanların hareketleri sizi büyülüyorsa

Duygusal açıdan zeki olanlar, insan davranışı karşısında büyülenirler. Vücut dili, konuşma tarzı ve kişisel tikleri fark ederler. İnsanları gözlemleyen biri olmak, her bireyi özel yapan şeyin ne olduğunu bulma konusunda onlara ipucu verir.

2. Dediğini yapan azimli bir liderseniz

lider

Duygusal zekâsı yüksek olan insanlar, söylediklerinin yaptıklarıyla uyuşması gerektiğinin bilincindedirler. Arkada durup emirler vererek yöneticilik yapmaktansa, öne geçip örnek teşkil etmeyi tercih ederler.

3. Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkındaysanız

Duygusal açıdan zekiyseniz, en zayıf noktanız kadar zayıf değil, en güçlü yanınız kadar güçlü olduğunuzun farkındasınızdır. En güçlü yanlarınızı olabildiğince fazla kullanarak, zayıf yönlerinizi ortadan kaldırmaya çalışırsınız.

4. Geçmişinizle barışıksanız

Duygusal zekâsı yüksek insanların, pişmanlık için vakti yoktur. Yaşadıklarını geride bırakıp, şimdiki zamana ilerlerler; çünkü gelişmenin yaşandığı yer burasıdır.

5. Gelecekten korkmuyorsanız

Duygusal bakımdan zeki olan insanlar, kendi kontrollerinin dışındaki gelecek hakkında takıntılı olmazlar. Gelecekten haberleri olmadan yaşamak konusunda bir sıkıntıları yoktur, çünkü hayatın önceden yazılmış bir rutin değil, heyecan verici bir macera olması gerektiğini bilirler.

6. Kendinizi yaşadığınız ana bırakabiliyorsanız

Çok hareketli bir gün geçiren duygusal zekası yüksek insanlar, sadece o günü “bitirmeye” odaklanmazlar. Onun yerine, her günün her dakikasındaki nüansları aktif bir şekilde deneyimlerler.

7. Etkili ve iyi bir dinleyiciyseniz

dinleyici

Duygusal zekâsı yüksek olanlar, “duymak” ve “dinlemek” arasında fark olduğunun bilincindedirler. İnsanların söylediklerini soru şeklinde tekrar ederek, hiç bir şeyi kaçırmadıklarından emin olurlar.

8. Neden üzgün ya da kızgın olduğunuzu anlayabiliyorsanız

Duygusal açıdan zeki olan insanlar, zihinlerini kendi olumsuz düşünceleriyle doldurmazlar. Aksine, neden böyle hissettiklerini ve daha da önemlisi, bu hissi düzeltebilmek için neler yapabileceklerini araştıran dedektifler gibi davranırlar.

9. Dostlarınızla ve yabancılarla konuşurken rahatsanız

Duygusal zekâsı yüksek olan insanların, tanışıp da sevmediği biri yoktur. İnsanların yaşını, ırkını, dinini, cinsiyetini, cinsel yönelimini ya da politik fikirlerini umursamazlar; herkesi insan olarak görüp, eşit bir şekilde severler.

10. İşinizde ve ilişkilerinizde etik davranıyorsanız

Duygusal açıdan zeki olan insanlar, hem işlerinde hem özel hayatlarında ahlaki kuralları takip ederler. Değerleri insandan insana değişse de, bütün davranışlarına yüksek standartlar hakimdir.

11. İnsanlara yardım etmeye istekliyseniz

yardım

Duygusal zekâsı yüksek insanların, başkalarına yardım etmek için bir nedene ihtiyacı yoktur. Yaşlılara alışveriş torbalarını taşımalarında yardımcı olur, eğer arkadaşları ya da partnerleri yemek hazırladıysa bulaşığa yardım ederler ve kapıları sadece kadınlar için değil, herkes için tutarlar.

12. İnsan sarrafıysanız

Duygusal açıdan zeki insanlar, hareketleri, ifadeleri ve beden dilini okuyabilirler. Çoğu zaman insanların fiziksel duruşu söyledikleriyle aynı çizgide olmadığından, sadece dile güvenilemeyeceğini bilirler.

13. Başarmak istedikleriniz konusunda kararlıysanız

Duygusal zekâsı yüksek olanlar, ne kadar zaman alırsa alsın, başarılı olmak için çaba gösterirler. Aksaklıklarla baş etme konusunda istekli ve eksikleri bulma konusunda da başarılıdırlar; vazgeçmedikçe kaybedilmeyeceğini bilirler.

14. Motivasyonunuzun kaynağı kendinizseniz

karar

Duygusal açıdan yüksek zekâya sahip olan insanlar, uzun süre dayanacak motivasyonlar oluştururlar. Ulaşacakları sonuçtan bağımsız olup, sürecin tadını çıkarmayı bilirler. Çünkü kişisel gelişim, başarı anında değil, başarıya giden yoldaki büyüme sürecinde meydana gelir.

15. ‘Hayır’ demeniz gereken durumlarda bunu yapabiliyorsanız

Duygusal zekâsı yüksek olan insanlar, ‘azı karar çoğu zarar’ demeyi bilirler. Her şeyi yapamayacaklarının farkına varıp, kendileri için en iyi olanı dikkate aldıkları öncelikler belirlerler.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!