Doğanın kalbinde bambaşka bir spor deneyimi: Yüksek İrtifa Triatlon Kampı

Triatlon VE IRONMAN antrenörü Cahit Burak Korel’in düzenlediği ve milli takım antrenörleri Mert Onaran ve Alper Köksoy, Spor Eczacısı Ayşegül Birlik ve Diyetisyen Kevser Başkara’nın katılımı ile Türkiye’de triatlonu tanıtmak ve yüksek irtifa antrenmanı için Erciyes’te 10-17 Eylül tarihleri arasında “Yüksek İrtifa Triatlon Kampı” düzenlendi.

erciyes kampı
Yüksek İrtifa Triatlon Kampı

Milli Takım antrenörlerimiz bilgi ve tecrübelerini kamp boyunca antrenman, seminer ve workshop’lar aracılığıyla sporcularla paylaştılar. Yüzmede teknik ağırlıklı yapılan antrenmanlar, 9-10 Temmuz tarihlerinde Cahit Burak Korel ve Alper Köksoy’un beraber düzenlediği yüzme atölye çalışmasının devamı niteliğindeydi. Mert Onaran’ın katılımı ile İstanbul’da 2016-2017 sezonunda kış boyunca düzenlenecek atölye çalışmaları ile özellikle triatletler için önemli branş olan yüzmede sistemli bir çalışma planlanacağı dile getirildi.

İlgili yazı: Triatlona başlarken size en uygun bisikleti almanın incelikleri       

Kamp programı

Yedi gün boyunca, sabahları koşu ve bisiklet antrenmanı, öğleden sonra da kalınan otelin havuzunda yüzme antrenmanları yapıldı. Ayrıca, kampta bulunan beslenme ve diyet uzmanı gözetiminde sporcuların vücut analizleri yapıldı, yorumlandı. Triatlonda beslenme konularında eğitimler düzenlendi. Akşamları ise değerlendirme toplantılarına ve eğitimlere yer verildi. Türkiye’ye spor eczacılığını tanıtan önemli bir isim olan Ayşegül Birlik, sporcu takviyeleri ve medikaller konusunda bilgilendirme yaptı. Antrenörlerden Cahit Burak Korel, Mert Onaran ve Alper Köksoy triatlon yarış ve antrenman tecrübelerini paylaştı.

Bisiklet antrenmanları Erciyes-Develi- Sultan Sazlığı-Ürgüp güzergahında, görsel olarak oldukça zengin ve bir o kadar da zorlu bir parkurda yapıldı. Koşu antrenmanları ve diğer antrenmanlar Tekir Gölü ve Tekir Yaylası’nın civarında gerçekleşti.

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam