Triatlona başlarken size en uygun bisikleti almanın incelikleri       

2016 sezonu hazırlıkları başladı ve birçok atlet Triatlona başlamak için antrenman yapıyor. Bize gelen en çok soru ise bisiklet üzerine oluyor. Nasıl bir bisiklet almak lazım, fiyat aralığı nasıl olmalı, companent’leri ne olmalı, Hangi marka olmalı gibi soruları sıklıkla duyuyorum. İlk olarak şunu belirtmekte fayda var, Triatlonda 2 tarz yarış vardır; birisi draftlı diğeri draftsız. Yani birisinde bisiklette önünüzdekinin rüzgarından faydalanabilirsiniz, diğerinde ise bu yasaktır. Draft serbest yarışlarda yol bisikleti kullanmak mecburidir. Diğerinde bisiklet serbesttir, yani hem yol bisikleti hem de zamana karşı bisikletleri kullanılabilir. Ayrıca bazı durumlarda draftsız yarış olup, bisiklet serbest olsa bile yol bisikleti ile yarışmak avantajlı olabilir. Bu noktada sizin hedefiniz ne olursa olsun, ilk defa kilitli pedallı bisiklete binecekseniz bence yol bisikleti ile bu spora başlayın ve tekniğinizi iyice geliştirin. İşaretlemeleri öğrenin, durmayı ve kalkmayı, viraj tekniklerini, su içmeyi iyice öğrenin ve ondan sonra isteğe göre zamana karşı bisiklete geçiş yapın.

İlgili yazı: İlk triatlon yarışı öncesi yapılan 5 büyük hata

Şimdi öncelikle bir liste yapalım:

1. Fiyat

2. Marka-model

3. Renk

4. Ekipman – component

5.  Servis – yedek parça

triatlon bisikleti
Triatlon bisiketi almadan önce aşağıdaki listeyi mutlaka yapın

Bir bisiklette bakılması gereken genel özellikler bu şekilde olmalı. Şimdi bunları göz önünde bulundurarak bir öncelik şeması çıkartalım:

1.  Bisiklet almadan önce yapılması gereken en önemli şey fiyat-performans beklentisidir

Öncelikle bir kağıda ne kadar bütçeniz olduğunu yazmanız gerekiyor. Örneğin 1500 euro bütçe ile Durace 11’li sistem karbon bir bisiklet almayı hayal etmemek gerek. Öncelikle ilk maddede bütçemizi yazdık ki, bu bütçeye mutlaka yan ekipman olan; kask, ayakkabı, pedal ve kıyafet gibi detayları da göz önünde bulundurarak karar verebilesiniz.

2. Bütçemiz belli olduktan sonra, o bütçe ile hangi aynı segmentte bisiklet var onları not almak gerekiyor.

Yani üzerinde Tiagra bir setli alüminyum bisiklet ile 105 setli karbon bisikletin aynı paraya alınabileceği bir ülkede yaşıyoruz. O sebeple ekipmanları denk ve olabilecek en üst segment bisikletleri yazıp diğerlerini elemek lazım.

3. Bu noktada elimizde artık belli model ve seçenekler kalacaktır.

Bu andan itibaren yapmanız gereken ilk şey almayı planladığınız markanın servis ve yedek parça ağının nasıl olduğunu incelemektir. Gidip belki 200 euro daha ucuza bir bisiklet bulabilirsiniz ama Türkiye şartlarında yedek parça ve servis imkanı yoksa en ufak bir yedek parça temininde bazen aylarca sipariş bekleyebilirsiniz. Ve bisikletinizden anlayamayan servislerde zaman geçirebilirsiniz. Çünkü gerçekten bazen belli modeller çok teknik detaylara sahip olabiliyor.

4. Artık beğeninize göre karar verebilirsiniz

Diyelim artık elimizde 3-4 model kaldı ve çok denk birbirine, o zaman artık zevkiniz daha ön plana çıkabilir ve renk konusunda size en hoş gelene karar verebilirsiniz.

5. Elbette fiyat konusu

Her şey tamam ama ödeme konusu da önemli =) Bazen nakit ödemelerinizde indirim alırken, bazen 12 taksitle alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Bu da sizin için, göz ardı edilmemesi gereken bir husus olmalıdır.

Özetle bu sıralama ile gayet güzel bir bisiklet sahibi olabilirsiniz. Benim tercihim ise her zaman TREK bisikletleri olmuştur. Verdiği ömür boyu kadro garantisi, Ömür boyu ücretsiz servis imkanı ve Project One sistemi ile kendi zevkinize göre hangi renkte isterseniz bisiklet sipariş verebilme opsiyonu sayesinde her tavsiye ederim.

Göksen Çınar Antrenör
19 ironman 70.3 ve 4 ironman bitirmiş olan Göksen Çınar aynı zamanda deneyimli bir triatlon antrenörü. Ortağı ile birlikte kurdukları Yüz Bin Koş grubunun ... Devam