Doğanın eşsiz kurgusu: Seks, bağışıklık sistemi ve gebelik

Doğanın en büyük mucize olan gebelikle seks arasındaki ilişkiyi elbette hepimiz çok iyi biliyoruz 🙂 Ancak Kinsey Institute’nin yürüttüğü yeni bir araştırma, menstural dönemi boyunca cinsel olarak aktif olan kadınların gebelik ihtimallerinin çok daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik bu yüksek olasılığın kaynağının seks sıklığından ziyade, bağışıklık sisteminin gebelik için daha uygun bir ortam sağlamasından ileri geldiği düşünülüyor.

Cinsel olarak aktif kadınların bağışıklık sistemleri gebe kalmak için ideal bir ortama oluşturuyor
Cinsel olarak aktif kadınların bağışıklık sistemleri gebe kalmak için ideal bir ortama oluşturuyor

Araştırma

Kinsey Institute araştırmacılarından Tiernez Lorenz; Indiana Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Julia Heiman ve yine Indiana Üniversitesi biyoloji profesörü Gregory Damas tarafından yürütülen ve “Kadın, cinsellik ve bağışıklık sistemi” konulu araştırma oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Deney boyunca menopoza girmemiş ve hormon tedavisi görmeyen 30 sağlıklı kadından her gün kan ve tükürük örnekleri alınıyor. 14’ü cinsel olarak aktif, kalan 16’sı ise pasif olan bu kadınlardan alınan örnekler, yardımcı T hücresi (Bağışıklık sisteminin aktivasyonunu artıran bir hücre) sayımına tabi tutulmasının ardından, e. Coli bakterisine maruz bırakılıyor. Deneyin ikinci kısmında ise işlemden geçirilen salgı örnekleri, immunoglobulin adlı antikor sayısı bakımından inceleniyor.

Bulgular

Lorenz ve çalışma arkadaşları deneyin sonunda, bağışıklık sisteminin sekse karşı bir “sosyal davranış” biçimi geliştirdiğini belirtiyorlar. Yani menstural dönemi boyunca cinsel aktivite içerisinde olan kadınların bağışıklık sistemleri statik kalmaktan ziyade inişli – çıkışlı bir eğri sergiliyor. Bu iniş çıkışlar da vücudun sperm girişi için daha uygun bir ortama sahip olmasını sağlıyor. Yani Dr. Lorenz ve arkadaşlarına göre “Eğer süper güçlü bağışıklık sistemlerimiz olsaydı, insan nesli çoktan tükenmiş olurdu!”

Kinsey Institute tarafından yürütülen ve “Kadın, cinsellik ve bağışıklık sistemi” konulu araştırma  sonuçları oldukça çarpıcı
Kinsey Institute tarafından yürütülen ve “Kadın, cinsellik ve bağışıklık sistemi” konulu araştırma sonuçları oldukça çarpıcı

Ayrıca bu araştırma, gebelik amaçlayan çiftlerin mutlaka düzenli olarak seks yapmaları gerektiğini de ortaya koyuyor. Takvim hesabı yapmak ya da yumurtlama dönemi dışında seks yapmamak gibi uygulamalar yerine; seksi hayatın ayrılmaz bir parçası olarak gören çiftler gebelik ihtimalini kolayca artırıyorlar.

 

Kaynak:

kinseyconfidential.org

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Yatakta aranıza duvar örmeyin cinsel sorunlarınızla yüzleşin

Daha çok seks beraberinde mutluluğu getirir mi?

Nabzınız her zamankinden yüksek ise hayatın size bir sürprizi olabilir!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!