Nabzınız her zamankinden yüksek ise hayatın size bir sürprizi olabilir!

Amerikalı bir adam sosyal paylaşım sitesi Reddit’de “Karımın kullandığı aktivite ölçer bileklik Fitbit’te görünen nabız verileri neden bu kadar yüksek?” sorusunu sordu ve bu gizemli sorunun ardından hayatının en mutlu haberini aldı!

Muhtemelen Fitbit’in Charge HR modelini kullanan genç kadının 10 saat boyunca içinde bulunduğu aktivite seviyesi ile yaktığı kalori miktarı arasında ciddi bir orantısızlık olduğunu fark eden eşi, bunun üzerine Fitbit’in bozulmuş olduğundan endişe etmeye başladı ve Reddit üzerinden “Emin değilim ama sanırım sensörde bir sorun var. Acaba cihazı sıfırlayıp yeniden kalibre etmenin bir yolu var mıdır? Ya da müşteri hizmetlerini arayıp yenisi ile değiştirmelerini talep edebilir miyiz?” mesajını paylaştı. Kısa sürede Reddit kullanıcılarından pek çok yanıt alan genç adamın aldığı yanıtlardan biri, eşinin son günlerde fazla stres altında kalmış olabileceği ya da hamilelik ihtimaliydi!

Ertesi gün “Evet baba oluyorum!” mesajı ile dönen genç adamın eşinde meydana gelen ani nabız ve metabolizma hızı değişikliğinin nedeni hamilelikten başka bir şey değildi.

Fitbit hamilelik modunu devre dışı bırakmıştı

Fitbit’lerde daha önceden bir hamilelik modu bulunmaktaydı. Bu modu kullanan kadın Fitbit’ciler, hamile olup olmadıkları ya da hamileliklerinin hangi döneminde oldukları hakkında bilgi edinebiliyorlardı. Fakat bu modda kalori yakma / performans hedefleri olmadığı için Fitbit bu algoritmayı devre dışı bırakmıştı. Ancak durum gösteriyor ki Fitbit bunun için özel bir algoritma sunmasa da giyilebilir teknolojiler hayatımızla ilgili pek çok bilgiyi deşifre edebiliyor. Tıpkı geçen yıl bir kadının Fitbit verileri sayesinde eski erkek arkadaşının kendisinden 5 kg daha zayıf bir kadınla birlikte olduğunu fark etmesi gibi! 🙂

 

Kaynak:

Wareable.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Spotify veri analistleriyle çalışarak sabahları sizi uyandıracak en iyi 20 şarkıyı seçti

Misfit Ray aktivite bilekliği şık tasarımı ve yeni teknolojik özellikleriyle görücüye çıkıyor

2016’da teknoloji her an bizimle: Giyilebilir teknoloji

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!