Giyilebilir teknolojiler günlük yaşamımızı ne kadar değiştirebilir?

Giyilebilir teknoloji aletlerimiz, kalp ritmimizi ölçmekten, haritada nerede olduğumuzu tespit etmeye kadar saniyede binlerce hesaplamayı yapabiliyor.

Bunu nasıl başarıyorlar? Bu küçük mucizevi aletlerin içinde nasıl bir mekanizma çalışıyor? Bu yazımızda son çıkan giyilebilir teknoloji aletlerinin sırlarını açığa çıkarmaya çalışacağız.

Saniyede 25 defa hızlanmayı ölçebiliyor

Giyilebilir teknolojiler günlük yaşamımızı ne kadar değiştirebilir?
Wareable.com

Bütün akıllı saatler ve fitness saatleri hız seviyesini de ölçebilir. Aletin dikey ya da yatay kullanımıyla birlikte, hareket edip etmemesi de bu ölöçümlere etki ediyor. Bu saatler saniyede 25 kere ölçüm yapabilir. Analog ve dijital olmalarına göre değişkenlik gösteren bu hız ölçerlerin farklı eksenleri de bulunabilir.

En basit olanının bir tane ekseni bulunuyor. Daha gelişmiş olanların üç tane ekseni olabiliyor. Bu da üç farklı dinamik üzerinden ölçüm yapmalarına olanak sağlıyor. Sizin pozisyonunuzla alakalı olarak da, kalp atışınız üzerinden uyuyup uyumadığınızın farkına varabiliyorlar. Mesela yatay pozisyonda hareket etmeden duruyorsanız, kalp atışlarınız da yavaşlamışsa, bu uyukladığınızın bir göstergesi olabilir. Bunların tamamının farkına varmak, yaratıcılığın arkasındaki zekaya işaret edebilir.

Dört uyduyla aynı anda bağlantıya geçebiliyor

Giyilebilir teknolojiler günlük yaşamımızı ne kadar değiştirebilir?
Wareable.com

Akıllı saatler GPS özellikleri sayesinde uydularla bağlantıya geçip lokasyonunuzu belirleyebilirler. Uydular yüksek frekansları ve oldukça düşük güçte radyo dalgalarını gönderebilirler. Bu radyo dalgaları ışık hızında hareket edebilir.

Uydular dünya yörüngesini günde iki kere dolaşabilirler. GPS alıcısını aktifleştidiğinizde, uydular sinyalin nereden ve ne zaman geldiğini görebiliyorlar. Daha sonra, üzerinden geçen zamana göre, bulunduğunuz noktayı tespit edebilirler.

Bu akıllı saatlerden bazıları üç uyduyla bağlatıya geçebiliyor ve sadece sizin bulunduğunuz enlem ve boylamı tespit edebiliyorlar. Dört uyduyla bağlantıda olanlarda da bu özellik tabii ki bulunuyor. Bu saatleri kullanmak kaybolmamak için iyi bir yol gibi görünüyor.

Deriniz üzerinden kalp atışlarınızı ölçebiliyor

Giyilebilir teknolojiler günlük yaşamımızı ne kadar değiştirebilir?
Wareable.com

Işıkla kalp atışı ölçen monitörler derinizin altına bir led ışığı yollayarak, sensör yardımıyla geri dönen ışığı analiz ediyorlar. Kan, dokunuzda çok fazla ışık olmasını sağlayabilir. Dolayısıyla ışıktaki dalgalanmalar sizin kalp atışınızı belirleyebilir.
Fotopletismografi olarak bilinen bu yöntem; son derece hızlı olarak ve müdahale olmadan kan hızınızı ölçmeye yarıyor. Nabzın en çok hissedildiği bölgelerden biri olan bileklerinizde bu ölçümü deneyebilirsiniz.

Damarlarınızdaki kan akışını ölçebiliyor

Giyilebilir teknolojiler günlük yaşamımızı ne kadar değiştirebilir?
Wareable.com

Kalp atışınızı ölçebileceğiniz başka bir yöntem daha var. Jawbone UP3, ulnar ve radyal arterlerinizdeki kan akışını ölçerek, kalp atış hızınızı belirleyebilir. Kayışına gömülü olan dört elektrotla hem mevcut yavaş akımı hem de voltajdaki değişimleri belirleyebiliyor. Bu deriye ışık vermekten daha etkili bir yöntem olabilir; çünkü derideki bazı renk değişimleri, ölçümün doğru olmasını engelleyebilir.

Farklı akıllı saatler, aynı kişinin kan hızı sonucunu değişik gösteriyorsa bunun sebebi, kullandıkları yöntemlerin farklı olmasında yatıyor.

Kaynak:

Wareable.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!