Bu yiyecekler depresyona neden oluyor

Hepimiz tatillerde normalden çok yediğimizi kabul ediyoruz. Yoğun çalışırken de çok sağlıklı seçimler yapamadığımız aşikâr. Kış mevsimi boyunca yürüyüş bantlarından inmek istemememizin sebebi hissettiğimiz suçluluk duygusu. Peki, tükettiğimiz sağlıksız yiyecekler bel çevremizin ölçüsünü arttırmanın yanı sıra başka bir şeye de sebep oluyorsa?

2013 yılında Brain, Behavior and Immunity dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre belirli yiyecekleri sürekli olarak tüketmek depresyona sebep oluyor. İşte özellikle tatillerde ve geri kalan zamanlarda yememeniz gereken 3 yiyecek:

1. İnceltilmiş tahıllı yiyecekler

Depresyonla ilişkisi olan 3 yiyecek
Makarna ve beyaz pirinç yerine tam tahıllı yiyecekleri tüketmelisiniz.

Alışverişe, pişirmeye ve hazırlamaya vaktiniz olmadığına hazır makarna iyi bir seçenek olabilir. Fakat makarna her akşam tüketilmemesi gereken yemeklerin başında geliyor. Yaşları 50 ile 77 arasında değişen kadınlar üzerinde yapılan çalışmada beyaz pirinç, simit ve makarnanın depresyonla ilgisinin olduğu saptanmış. Araştırmacılar depresyon tanısı konmamış 40 bin kadının bu tarz yiyecekleri tüketmesine izin vermiş. Çalışmanın sonunda bir çok kadının depresyona girdiği gözlenmiş.

2. Meşrubatlar

Depresyonla ilişkisi olan 3 yiyecek
Gün içerisinde kaybettiğiniz sıvıyı su içerek dengeleyebilirsiniz.

Susadığınız anlarda su içmek yerine kola içmeyi tercih ediyorsanız, depresyonunuzun tetiklenmesine sebep olabilirsiniz. Asitli içecekler susuzluğunuzu gideriyor gibi görünebilir, oysa ki vücudunuzda çok daha kötü şeylere sebep oluyor olabilir.

3. Fast Food

Depresyonla ilişkisi olan 3 yiyecek
Ayda bir kere tükettiğiniz fast food, depresyona girmenize sebep olmaz. Çok sık tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.

Public Health Nutrition dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, fast food tüketen insanların depresyon yaşama olasılıkları, tüketmeyenlere göre %51 daha fazla. Bu gruba unlu gıdalar, hamburgerler, pizzalar ve sosisliler giriyor.

Bu yiyeceklerden küçük porsiyonlar tüketmede sorun yok. Hamburgeri ya da makarnayı uzun aralar verip tüketmek de depresyon riskini arttırmaz. Sadece günlük beslenme düzeninizde sürekli olarak bu yiyecekleri tüketiyorsanız beslenme düzeninizi bir an önce düzenlemeniz gerekebilir.

Kaynak :

Mother Nature Network

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

24 saat sosyal medyada ulaşılabilir olma isteği, ergenlikte kaygı ve depresyona sebep oluyor

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!