Göbek bölgesindeki yağları eritmenize yardımcı olacak besinler

Etkiyle tepki arasında, insanın seçme özgürlüğü vardır. Bu seçme özgürlüğünün içerisinde, benzersiz bir biçimde insani yetiler vardır. Öz bilinç dışında hayal gücüne, şimdiki gerçekliğimizin ötesine geçip zihnimizde bir şeyler yaratma yetisine sahibiz.’’ Stephen R. Covey

Kitapları satış rekoru kıran ve zamanın dişli çarkları arasından geçmeyi başaran bir yazardır. Demek ki anlam arayışına cevap verebilmiş.

Ramazan, bayram, tatil üçlüsü belinizde bir simit halkasına mı dönüştü? Bu simidi oluşturan tek bir şey var; o da vücudunuzda fazla olan yağ miktarı. Sokakta, televizyonda, sosyal medyada çelik gibi karın kaslarına sahip kadınlar ve erkekler karşımıza çıkıyor. Bunu engellemek mümkün değil çünkü hepimizin gözü önce bu kişilere kayıyor.

Peki bunun için ne yapılabilir? Yanıtı çok basit, sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Düşünmeyi bırakın ve bir an önce eyleme geçin. İçinizdeki ilham perisini daha fazla beklemeyin çünkü belki o da sizin harekete geçmenizi bekliyordur. Yağlarınızı yakmaya başlayın!

Göbek bölgesindeki yağları eritmenize yardımcı olacak besinler
Yağları yakabilmek için metabolizmanızı ateşlemeniz gerekiyor.

Karın kaslarınızı ortaya çıkarmanız için ilk yapmanız gereken, bu bölgedeki kasların üstünü örten yağ dokusundan kurtulmak, yani yağları yakmak. Yağları yakabilmek için metabolizmanızı ateşlemeniz gerekiyor. Lise yıllarınıza geri dönün, kimya derslerindeki çözeltiler konusu geldiğinde tüm öğretmenlerin söylediği şey aynıdır: Benzer, benzeri çözer. 500 gram yağın yerine 500 gram kasa sahip olmanız demek, günde fazladan 50 kalori harcamanız anlamına geliyor.

İşte size göbek bölgesindeki yağlarla savaşmanıza yardımcı olacak 7 besin:

1. Yaban mersini

2010 yılında Beslenme dergisinde sonuçları  yayımlanan bir çalışmada, altı hafta boyunca insülin direnci olan obez hastalar her gün yaban mersinli smoothie tükettiler ve bu süre sonunda insülin direncinde yüzde 22 oranında iyileşme görüldü. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde “süper besin” olarak da adlandırılan yaban mersini çoğunlukla sudan oluşur yalnızca yüzde 14,5’i karbonhidrattır. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini, K vitamini ve manganez dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir. Yapılan çalışmalar oksidatif hasardan bedeni koruduğunu da gösteriyor. Anti-aging özelliğine sahip, kalp dostu ve kognitif fonksiyon sağlığını da koruyan yaban mersini, lezzetli tadıyla da sevilen bir meyve.

Göbek bölgesindeki yağları eritmenize yardımcı olacak besinler
Tarçın, karaciğer ve kas hücrelerindeki insüline daha çabuk yanıt vererek kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

2. Keten tohumu

Adeta cephanelik gibi bir besin… Tiamin, magnezyum, bakır, fosfor ve manganez açısından zengin olan keten tohumu, içeriğindeki yüksek lifler sayesinde kan şekerini dengeler, iyi kolesterolü artırır ve kilo kaybına yardımcı olur. Gün içerisinde salata, tahıllar, smoothie ve yulaf ezmesine ekleyerek tüketeceğiniz iki tatlı kaşığı keten tohumu kanser riskini azaltır ve genel vücut sağlığınızı güçlendirir. Bitkisel omega-3 ile dolu olan keten tohumunu güvendiğiniz aktarlarda bulabilirsiniz.

3. Tarçın

Diyabet Care dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre tarçın, karaciğer ve kas hücrelerindeki insüline daha çabuk yanıt vererek kilo kontrolüne yardımcı oluyor. 20 gün boyunca her gün sadece yarım çay kaşığı tarçın tüketerek insülin direncinde yüzde 20 iyileşme sağlamak mümkün. Tarçını yoğurdun üzerine ekleyerek, elma veya armut dilimlerinin üzerine serperek, smoothie’lere ekleyerek veya suyun içine bir tane çubuk tarçın atarak tüketebilirsiniz.

4. Yumurta

2008 yılında Uluslararası Obezite dergisinde sonuçları yayımlanan bir çalışmada, obez ve aşırı kilolu kişiler her gün kahvaltıda iki yumurta yiyerek, yemeyenlere oranla yüzde 65 daha fazla kilo kaybettiler. Araştırmalar yumurtanın yemek sonrası kan şekerinde ve insülin seviyelerinde aşırı dalgalanmaları engelleyerek iştah kontrolü sağladığını ortaya koyuyor. Yaz kahvaltısında bol yeşillikle birlikte haşlanmış yumurta tüketmek güne zinde başlamanızı sağlıyor.

Göbek bölgesindeki yağları eritmenize yardımcı olacak besinler
Glütensiz besin olması sebebiyle tanınan çiya tohumu, gram bazında doğadaki en yüksek bitkisel omega-3 asidi kaynağı.

5. Çiğ badem

Fıstık ezmesi proteinle dolu iken badem, serbest radikallerin hasarına karşı savaşan antioksidan E vitamininden zengindir. E vitamini kadınlarda saç ve cilt güzelliğini çağrıştırır. Ama E vitaminin yanında B12 vitamini ve magnezyumdan da zengin olan badem stres seviyesini düşürerek sakinleşmenizi sağlar. Stresli olduğunuz zamanlarda kortizol hormonu daha çok salgılanır ve bu hormon kilo almanıza sebep olabilir. Böyle zamanlarda badem tüketerek hem stresinizi azaltabilir hem de içeriğindeki B2 vitamini sayesinde enerji seviyenizi artırabilirsiniz.

6. Yoğurt

Düz bir karın için favori besinlerden biri de yoğurt. İçeriğindeki probiyotikler sayesinde bağırsak mikrobiyotası sağlığını geliştirerek sindirime yardımcı olan yoğurt, kilo kontrolü sağlıyor. “Yazın yenisi mikrobiyota mercek altında’’ başlıklı yazımdan, bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinilebilir. Yoğurt kalsiyumdan da zengindir. Yarım yağlı süt ve süt ürünlerindeki kalsiyum yağ hücrelerinin etrafını sararak ince bağırsaktan emilimini azaltarak kilo kaybı sağlar.

7. Çiya tohumu

Glütensiz besin olması sebebiyle tanınan çiya tohumu, gram bazında doğadaki en yüksek bitkisel omega-3 asidi kaynağı. Çiya tohumunun içerdiği toplam yağın yüzde 65’i omega-3 yağ asidi. Aynı zamanda yüksek miktarda lif, magnezyum, potasyum, folik asit, demir ve kalsiyum içeren çiya tohumu, glütensiz, çiğ ve vegan beslenme tarzının gözde besinlerinden biri.

Araştırmalar ise çiya tohumunun yemek sonrasında kan şekerini stabilize ettiğini, insülin duyarlılığını iyileştirdiğini ve metabolik sendromla ilişkili kolesterol, tansiyon ve yüksek kan şekerinin dengesizliğini düzenlemeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Irvin Yalom’un Annem ve Hayatımın Anlamı kitabından altı çizilesi bir cümle:

İnsanlar gerçekten ilgilendikleri birinin gözlerinde kendilerinin hayalini görürse kendilerini severler.’’

Bu cümle üzerinde ufak değişiklikler yaparak kendi hayatınıza uyarlayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda aynanın karşına geçin ve gözlerinizin içine bakıp gülümseyin. Ardından sevdiğiniz birinin gözlerinin içine bakın ve gülümseyin. İşte yeni güne ve hayallerinizi gerçekleştirmeye hazırsınız…

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam