24 saat sosyal medyada ulaşılabilir olma isteği, ergenlikte kaygı ve depresyona sebep oluyor

Galasgow Üniversitesi’nden araştırmacılar, Dr Heather Cleland Woods ve Holly Scott ergenlik çağındaki 467 çocuk üzerinde bir anket uyguluyorlar. Bu anketin amacı çocukların genel olarak ve gece boyunca sosyal medya kullanımlarını saptamak. Bu anket üzerinden, ankete tabii olanların uyuma kaliteleri, öz saygı, kaygı, depresyon ve sosyal medyaya olan bağlılıkları ile, 7/24 gelen yorumlara ve mesajlara yeteri kadar cevap verememe durumunun kaygıya yol açıp açmadığını öğrenmek istiyorlar.

24 saat sosyal medyada ulaşılabilir olma isteği, ergenlikte kaygı ve depresyona sebep oluyor
Ergenlik çağındaki çocuklar, sosyal medyada sürekli aktif olmak isteyebilirler

Dr Cleland Woods’a göre, ergenlik çağında olanlar depresyon ve kaygıya düşme konusunda savunmasız bir durumda olurlar. Bununla birlikte zayıf bir uyku alışkanlığına sahip olmak da, depresyon ve kaygı riskini artırıyor. Sosyal medyanın bu bağlamda nasıl bir etkiye sahip olduğunu öğrenmek de çok önemli. Dr. Woods, kanıtların sosyal medya ile sağlıklı olma arasında bir bağlantı olduğunu, özellikle ergenler için, ancak bu bağlantını nasıl gerçekleştiğinin bilinmediğini ifade ediyor.

Analizler, sosyal medya kullanımının uyku düzeninin bozulmasına ve sağlıksız olmasına, bunun da depresyon ve kaygıyı artırdığı yönünde yoğunlaşıyor.

24 saat sosyal medyada ulaşılabilir olma isteği, ergenlikte kaygı ve depresyona sebep oluyor
Geceleri sosyal medya kullanmak, uyku kalitesini düşürebilir

Ayrıca Dr. Woods’a göre, gece boyunca sosyal medyada aktif olmak, uyku düzenini bozduğu için, depresyona sebep olabilir. Bu özellikle duygusal olarak sosyal medyaya bağlı olan insanlarda daha da fazla oluyor. Dolayısıyla, çocukların sosyal medyayı nasıl ve ne kadar kullandığına dikkat etmek ayrı bir önem kazanıyor.

Kaynak:
Sciencedaily

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!