Depremin ardından sürekli ve uzun vadeli dayanışma için öneriler

6 Şubat sabahı, ne yazık ki ülkece hepimizi derinden sarsan bir haberle uyandık. Geçmişte büyük depremler yaşamış bir ülke olsak da, bu kez yaşanan felaket, yüz binlerce insanın hayatını kalıcı şekilde değiştirdi. Kahramanmaraş depreminin yarattığı maddi ve manevi hasar ise kolay kolay aşılacak türden değil. Tıpkı depremin ardından hızla birbirimize kenetlenip toplanan yardımları ihtiyaç bölgelerine yığdığımız gibi, bölgede depremden etkilenen insanlara ve diğer canlılara maddi manevi yardımların sürekli olarak devam etmesi gerekiyor.

Deprem gibi toplumsal afetlerin ardından, afetten direkt olarak etkilenmese bile çoğu insan travma sonrası stres bozukluğu, şefkat yorgunluğu gibi olumsuz zihinsel durumlar yaşıyor. İstatistikler tüm bunlar nedeniyle, afet sonrası yardımlaşmanın ve empatinin genellikle kısa sürdüğünü göstermekte…

Oysa depremin üzerinden bir aydan daha uzun süre geçmesine rağmen, bölgedeki insanlar hala barınma, yeme-içme, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyorlar. Bu yüzden bizleri umutsuzluğa sürükleyen şeylerin üstesinden ancak hep birlikte gelebileceğimizi unutmamalıyız. Bunu unutmadan, birbirimize iyi gelmenin yollarını aramalı, eskisi gibi devam etmesi mümkün olmayan günler için elimizden geleni yapmalıyız.

İşte, deprem bölgesindeki insanların ve diğer canlıların bir an önce yaşama yeniden entegre olabilmeleri için uzun soluklu dayanışma sürecinde atabileceğiniz adımlardan bazıları.

1. Bir çocukla ya da bir yetişkinle mektup arkadaşı olmak

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Psikolojik Danışman Elif Nazlı Karabacak (@pskdanelifnazli)’in paylaştığı bir gönderi

“Depremden etkilenen çocuklar ve yetişkinler için mektup arkadaşı aranıyor” ilanlarına özellikle sosyal medyada denk gelmiş olabilirsiniz. Zor zamanlarda hiç tanımadığımız bir insandan gelen samimi bir duygusal desteğin ne kadar büyük bir etkisi olabileceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle siz de uzaktaki hiç tanımadığımız kız kardeşlerimize, çocuklarımıza destek olmak için onlara mektup gönderebilirsiniz. Mektup etkinlikleri genellikle belediyeler ve gönüllü kişi- kurumlar tarafından düzenleniyor. Bunun için belediyenizle iletişime geçebilir veya Psikolojik Danışman Elif Nazlı Karabacak ve Mindfulness Eğitmeni Gürçin Gökçebağ gibi insiyatif alarak mektuplaşmaya yardımcı olan gönüllü uzmanlar araştırabilirsiniz.

2. Hayvanların yuvalandırılmasına katkı sağlamak için bireysel ya da belirli organizasyonlarda gönüllü olmak

Yaşanan korkunç afetin ardından, tıpkı insanlar gibi diğer canlıların da güvenli bölgelere taşınması ve tedavi edilmesi gerekiyor. Siz de bu konuda sahipli- sahipsiz tüm hayvanların yeni yuvalarına kavuşmalarına katkı sağlamak için gönüllü olabilirsiniz.

Depremin ardından Türk Veteriner Hekimleri Birliği, veteriner hekimlerin toplandığı Afet.vet adlı bir dayanışma ve koordinasyon platformunu hayata geçirdi. Bu sayede İstanbul ve Ankara’daki bazı veteriner klinikleri, gönüllü olarak bir araya gelip hayvan dostlarımızın güvenli bölgelere taşınmasına ve tedavilerine katkıda bulundular. İşte bu, harika bir dayanışma örneği. Belki de yardım etmeye, siz de en iyi bildiğiniz işi yaparak başlayabilirsiniz.

3. Deprem bölgelerinde faaliyet gösteren yerel üreticileri ve küçük işletmeleri desteklemek

Depremden sonra uzun vadeli dayanışma için Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve depremden etkilenen diğer illerimizdeki esnaflar, girişimciler ve her türlü işletmeyi, elimizden geldiğince desteklemeliyiz. Örneğin her yörenin kendine özgü salça, tarhana, baharat, zeytin gibi ürünleri bulunuyor. İhtiyacınız olan ürünleri, ilgili bölgelerdeki kişi ve işletmelerden satın almanız dahi olumlu bir etki sağlayabilir. Sadece gıda değil, kendi el emeği ürünlerini üreten küçük işletmelerden de alışveriş yapabilirsiniz.

Bu noktada sizi Local Makers ile tanıştırmakta fayda var. dayanisma.localmakers.com.tr, deprem bölgesindeki yerel üreticileri desteklemek isteyen kişilerin kolayca faydalanabileceği bir web sitesi. Site üzerinden sadece yerel üreticilere ulaşmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda deprem bölgesindeki üreticiler ve yakınları da başvuru formu üzerinden siteye kayıt olabiliyor.

4. Türk Eğitim Vakfı’nın uzun soluklu çalışmalarını desteklemek

SESİ AÇIN! 🔉

Ülkemizde uzun yıllardır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), depremden etkilenen bursiyerleri ve eğitim çağındaki gençler için de tüm imkanlarını seferber ediyor. Siz de afetzede gençlere destek olmak için TEV’in planladığı sürdürülebilir çalışmaları takip edebilirsiniz. Örneğin, TEV’in burs fonlarına düzenli olarak bağışta bulunabilirsiniz. İncelemek ve detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklamanız yeterli.

5. Sanatla Dönüşüm Derneği üzerinden çocukları ve gençleri sanatla buluşturmak için gönüllü olmak

Sanatla Dönüşüm Derneği, çocukları ve gençleri sanatla buluşturmak için çağrıda bulunuyor. Siz de dernek üzerinden yapılan çağrılara kayıtsız kalmayıp ekipman veya maddi destek sağlayabilir veya düzenlenen atölyelerde gönüllü olabilirsiniz. Dernek, tüm bu yardımlar sayesinde deprem bölgelerinde resim, müzik, fotoğraf gibi farklı alanlarda atölyeler düzenlemeyi planlıyor. Detaylı bilgi için buraya tıklayarak Instagram sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

6. Müzikist ile depremde enstrümanı zarar gören öğrencilere destek olmak

Dayanışmanın en güzel örneklerinden birini de Müzikist sergiliyor. Müzikist, depremde enstrümanı zarar gören öğrencilere destek olmak için bir “Destek Bağış Kartı” sunuyor. Bu kart aracılığıyla siz de bir öğrencinin enstrüman masrafını bütünüyle üstlenebilir, onarım uzmanlık desteği verebilir ve müzik bölümü öğrencilerinin kullanabileceği seviyede bir enstrüman bağışlayabilirsiniz. Kuruluşun ayrıca deprem bölgesindeki ve bölgeden tahliye edilen çocuklara yönelik düzenlenecek sanat atölyeleri için gönüllüler aradığını da söyleyelim. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Afet Platformu’nun güncel ihtiyaç listesine katkıda bulunmak

Depremin ilk gününden itibaren yardım toplamak ve ulaştırmak için özveriyle çalışan Afet Platformu, deprem bölgeleri özelinde düzenli olarak güncellenen ihtiyaç listeleri paylaşıyor. Siz de bu güncel listeleri takip ederek düzenli yardımlarda bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklamanız yeterli.

8. Dayanışma konserlerini takip etmek

Depremin ardından birçok farklı ilkede, sanatçılar tarafından çeşitli dayanışma konserleri düzenleniyor. Siz de yaşadığınız şehirde düzenlenen bu tür etkinlikleri takip ederek dayanışmaya destek olabilirsiniz. Örneğin bunlardan biri 30 Mart 2023’te Zorlu PSM’de gerçekleştirilmesi planlanan “Dayanışma Sahnesi”. Konserde her bir koltuk, bir öğrencinin eğitimine destek verecek. Destek olmak için kendiniz için bir katılım bileti alabileceğiniz gibi, etkinliğe katılmadan sadece katkı da sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

9. İhtiyaç sahiplerine düzenli kira desteği sağlamak

6 Şubat depreminin yaralarını sarmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası işbirliğiyle yeniden hayata geçirilen Bir Kira Bir Yuva projesini sizlere duyurmuştuk. Depremden etkilenen ihtiyaç sahiplerinin kira yardımlarına uzunca bir süre daha ihtiyaçları olacağını düşünürsek, siz de hala proje aracılığıyla insanlara evinizi açabilir veya düzenli kira yardımında bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi ve destek için buraya tıklamanız yeterli.

10. Deprem bölgeleri için çalışan güvenilir kurumlara düzenli bağışta bulunmak

Ahbap, İhtiyaç Haritası gibi kuruluşlar yaşanan büyük felaketin ilk gününden beri canla başla çalışıyor. Siz de bu kuruluşlara düzenli olarak maddi bağışta bulunarak dayanışmayı sürdürülebilir kılabilirsiniz. Ahbap’a bağışta bulunmak için buraya, İhtiyaç Haritası’na bağışta bulunmak için ise şuraya tıklayabilirsiniz.

11. Sahada, insani yardım ve psikolojik ilkyardım desteği vermek üzere gönüllü olmak

Dünya İnsani Dayanışma Derneği, Mart ayı boyunca, Hatay deposunda ve sahada insani yardım ve psikolojik ilkyardım desteği verecek gönüllüler arıyor. Derneğin ricası, formu sadece belirtilen tarihlerde sahada kesin olarak görev alabilecek kişilerin doldurması. Eğer siz de bölgedeki temel ihtiyaçların giderilmesi için sahada katkıda bulunmak isterseniz ilgili formu buradan doldurabilirsiniz.

12. Depremden etkilenen kadın ve kız çocukları için bağış yapmak

Un Women Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin yıkıcı etkilerine karşı ortaklarıyla birlikte var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Deprem gibi doğal afetlerde kadınlar ve kız çocukları gibi bazı grupları farklı şekillerde etkiliyor. Bu konu hakkında daha fazlasını keşfetmek için ilgili yazımızı incelemek isteyebilirsiniz: Afetlerde kadınlar ve kız çocukları odaklı yardım neden ve nasıl olmalı?

Un Women’in kadınların, kız çocuklarının ve ailelerinin acil ihtiyaçlarını karşılamak için başlattığı bağış kampanyasına destek olmak için ise buraya tıklamanız yeterli.

13. Bireysel afet bilinci eğitimlerine katılmak

Kısa süre önce yaşadığımız bu doğal afetle birlikte, bir deprem ülkesinde yaşıyor olmamıza rağmen bu konuda ne kadar bilinçsiz olduğumuzu bir kez daha gördük. Bu noktada hepimizin üzerine düşen bir sorumluluk da afet bilinci kazanmak diye düşünüyoruz. Bu noktada sizi BAK Kadıköy tarafından her hafta sonu düzenli olarak gerçekleştirilen Bireysel Afet Bilinci Eğitimi‘nden haberdar etmek isteriz. Her cumartesi ve pazar 13.00 ve 15.00’te gerçekleşecek eğitimlerde afet öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılabileceğinin öğrenilmesi hedefleniyor. Kontenjanları hızlıca dolan eğitimleri takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu tür eğitimleri, farklı kurumlardan da temin edebilirsiniz. Eğitim alabileceğiniz diğer kurumları keşfetmek için sizi ilgili yazımıza alalım: Afet ve acil durum eğitimleri: Hangi eğitimi, nereden alabiliriz?

Kaynaklar: aposto, webtekno

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!