Birlikte iyileşeceğiz: “Bir Kira Bir Yuva” kampanyası hakkında bilmeniz gerekenler

6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli depremin ardından yaşadığımız kayıplar nedeniyle hepimiz çok üzgünüz. Yaralarımızı birlikte sarmak için herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. İşte bu zor günlerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından daha önce İzmir depreminde yapılan “Bir Kira Bir Yuva” kampanyası,  Kahramanmaraş için yeniden başlatıldı. Kampanya, depremin ardından evini kaybetmiş insanlarla, kira desteği vermek veya boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen insanları buluşturmayı amaçlıyor. 

Bir Kira Bir Yuva nedir?

Bir Kira Bir Yuva, yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin ardından evini kaybetmiş kişilerle kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen kişileri buluşturmak için yeniden aktif hale getirilen bir dayanışma kampanyası. Kampanya çerçevesinde ihtiyaç talepleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanıyor. Kampanyanın teknik altyapısı İhtiyaç Haritası tarafından oluşturuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkileri, desteğin ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaştırılabilmesi için katılımcılar arasındaki iletişimi sağlıyor. Belediye, kampanyanın tüm ihtiyaç sahiplerine duyurulabilmesi için deprem bölgesindeki diğer belediyelerle eşgüdüm içerisinde çalışıyor.

Bir Kira Bir Yuva nasıl çalışır?

Bir Kira Bir Yuva kampanyası çerçevesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne veya üçüncü bir tarafa herhangi bir nakit aktarımı veya bağış söz konusu değil. Bu, deprem nedeniyle evsiz kalan insanlarla kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen insanları doğrudan bir araya getiren bir dayanışma kampanyası.

Bir Kira Bir Yuva kampanyasına nasıl destek olabilirim?

Kampanya için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından hazırlanan web sitesine www.birkirabiryuva.org adresinden ulaşılıyor. Sayfada karşınıza üç seçenek çıkıyor:

  • “Kira Desteği Almak İstiyorum”
  • “Kira Desteği Vermek İstiyorum”
  • “Evim Kullanılsın İstiyorum”

Kira desteği vermek isteyen kişiler, yapacağı yardım miktarı ve kişisel bilgilerini buradaki formlara işliyor. Minimum 3 aylık kira desteği ve katları verilebiliyor. 3 aylık toplam kira desteği tutarı, 10 bin lira olarak belirlenmiş durumda. Bir Kira Bir Yuva Kampanyası, yardıma ihtiyacı olan kişileri 10 bin TL ve üzeri destek veren yardımsever kişilerle aracısız olarak buluşturuyor. 10 bin TL altı destekler ise Nef Vakfı’ndaki kampanya hesabında biriktirilerek İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda yine doğrudan vatandaşlara aktarılıyor.

Kullanıma uygun boş durumda evi olan ev sahipleri de evlerini afetzedeler ile paylaşma yönündeki beyanını ve istenen diğer bilgileri doldurarak kampanyadaki yerini alabiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkileri ise desteklerin ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaştırabilmesi için katılımcılar arasındaki iletişimi sağlama sorumluluğunu üstleniyor.

Kampanyanın websitesinde yer alan rakamlara göre, bu kampanya ile şimdiye dek 12.218.199 liralık katkı sağlandı. Kampanya aracılığıyla 568 kişi kira desteği vereceğini, 437 kişi ise evini paylaşacağını beyan etti. Elbette yolumuz uzun ve hala daha fazlasına ihtiyaç var…

Katkıda bulunmak ve daha fazlasını öğrenmek için www.birkirabiryuva.org‘u ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Afetlerde kadınlar ve kız çocukları odaklı yardım neden ve nasıl olmalı?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!