Dengeye dönüş: Yerçekimi ve kas gücünün ilişkisi

Yaşlanmaya başladıkça, egomuzu tam anlamıyla tatmin edecek vücut hatlarına sahip olmayabiliriz. Vücudumuz diriliğini kaybeder, omuzlarımız çöker, gözlerimiz çukurlaşır, kaslarımız erimeye başlar ve eski canlılığımız neredeyse tamamen yok olur.  Ancak bu, gündelik yaşamın koşuşturmasına kendisini kaptırıp kol, bacak ve gövde kaslarını bir bütün halinde çalıştırmayanların karşılaşacağı bir sondur.” 
Joseph Pilates

Bildiğiniz gibi yerçekiminin etkisiyle her şey sürekli aşağıya çekilir, bu nedenle her fırsatta omurgamızın yukarı esnetmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Böylelikle yerçekimine karşı tepkiyi harekete geçirmiş oluyoruz. Her kasımız, tendonumuz ve kaslarımızdaki her bir lif sürekli yerçekimine karşı savaşmakta.

Vaka çalışması

Hepimizin mesleklerimizin zararlı etkilerinden şikayetleri olabilir. Ö.Y. adlı üyem ile tanıştığımda bana anlattıkları hemen hemen karşılaştığım diğer kişilerdeki ortak sorunlara benziyordu.

Ö.Y. finans departmanında çalışıyordu. Bütün gün masa başında, bilgisayar karşısında oturduğunu anlatmıştı. Günlük hayatı son derece yoğun olduğundan masa başından hiç kalkamadığı ve gün içinde hareketsiz oturduğundan sürekli boynunu öne doğru çıkararak ve başını eğerek yürüyordu.

Ö.Y.’nin baş bölgesinin öne doğru eğilmesinde, ayak ve bacak güç dengesini tam olarak kuramaması önem taşıyordu. Buradan devam ederek leğen kemiğinin stabilizasyonundaki sorunu da fark edince; fleksör kasların son derece gergin (özellikle kalça bölgesi) ve karın kaslarının da zayıf olduğunu gördük.

Derslerimiz sırasında öncelikli olarak nefes kontrolünü öğreterek omurga hizalanmasının nasıl daha kolay olabileceğinin farkındalığını kazanmasını sağladık.

Pilates egzersizleri ile özellikle ayak altındaki fasyal doku üzerinde çalışan ve bacak kaslarını güçlendiren egzersizler seçtik. Böylece bacaklarını daha düzgün (doğru) tutmayı öğrendi. Çalışmaya her zaman en aşağıdan yukarıya doğru, yani “ayaklarımızın altından” başlıyoruz.

Beden farkındalığımızı tekrar hatırlayalım!

Kalça fleksörlerinin rahatlamasını sağladıktan sonra, karın ve sırt kaslarına odaklandık. Zaman içinde sırt kaslarının güçlenmesiyle boynunu daha dik tutabilmeyi öğrendi ve tabii ki buna bağlı olarak baş bölgesi vücuduyla aynı hizaya gelmiş oldu.

Özellikle Chair ve Foam Roller Aparatları ile yaptığımız denge egzersizleri sayesinde bedenimizin farklı uyaranlarıyla (temelde bizi harekete geçiren her şey) tanıştık.

Doğru nefes alarak yapacağınız egzersizler güçlü bir omurga inşa etmenizi ve oluşturduğunuz bu sağlam omurganın ve bu omurgayı saran kasların dayanıklılığının sürekliliğini sağlar.

Birlikte ne yaptığımızı, sen de merak ediyorsan, [email protected] adresine mail atabilirsin ya da benimle ile ilgili daha fazla bilgi için Instagram’dan da bakabilirsin.

İlginizi çekebilir: Bedeninizi hiç onurlandırdınız mı: Nefesinizle vücudunuza dokunun

Fatma Nur Bilgin
Fatma Nur Bilgin, beden rehabilitasyonunu kişisel dönüşümün adımı olarak görüyor ve bir bütün olarak beden-zihin-ruh dengesini hedefliyor. Beden rehabilitasyonunda Pilates, Dorn-Breuss terapisi ve KranyoSakral ... Devam