Daima etkileyici bir stile sahip olmak için 8 basit kural

Günümüzde moda dergilerini, moda blogları ve ünlü modacıların sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı stil önerileri her ne kadar ilham verici olsa da bu takibi yapmak ve uygulamak bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Örneğin bir parçanın nasıl kombinlenebileceğini biliyor olsak da, o parçayı kendi stilimize yansıtmakta güçlük çekebiliyoruz. Ne var ki birkaç genel stil kuralını benimseyerek her zaman tarz sahibi görünmek mümkün.

İşte her zaman stil sahibi olan kadınların uyguladıkları 8 basit kural:

1. Giyinmek bir iletişim şeklidir

Bazı teoriler, insanın hayatta yaptığı her şeyin başkalarıyla iletişim kurmak için olduğunu söylüyor. Vücut dili uzmanları, stilistler tüm kariyerlerini bu teori üzerinde kuruyor ve giyinmenin sadece estetik bir görünüş değil, aslında bir çeşit kendini ifade şekli olduğunu düşünüyor. Giyim şekliniz, siz isteseniz de istemeseniz de etrafınızdakilere bir şeyler anlatır. Giyinirken bunu da akılda tutmayı unutmayın.

Vücut dili uzmanları, stilistler tüm kariyerlerini bu teori üzerinde kuruyor ve giyinmenin sadece estetik bir görünüş değil, aslında bir çeşit kendini ifade şekli olduğunu düşünüyor.
2. Kıyafetler, sosyal durumlara verilen yanıtlardır

Nasıl giyim şekliniz düşüncelerinizle ilgili etrafınızdakilere bir şeyler söylüyorsa, kıyafetleriniz de belli sosyal durumlara verilen yanıt görevini görebilir. Ofise giderken o şekilde giyinmenizin veya gece bir partiye giderken belirli şekillerde giyinmenizin bir sebebi var. Üstelik bu iki durum için giydiğiniz kıyafetler, genellikle birbirinden farklıdır çünkü giyinmek ve bir sosyal etkinliğe katılmak “merhaba, ben de buradayım ve olacak şeylere hazırım” demektir bir anlamda.

3. En önemli şey, kendine uygun olanı giymektir

En trend, en pahalı kıyafeti alabilirsiniz ancak size tam olarak uymuyorsa, stil sahibi görünmeniz pek de mümkün olmaz. Bunun sonucunda tüm paranız ve çabanız boşuna gitmiş olur. Stilist Stacy London, bu konuda şöyle diyor:

“Kadınların yaptığı en büyük hata, bedeni kendilerine uygun olmayan kıyafetler giymeleri. Çünkü bu kadınlar genellikle sahip oldukları bedeni kabul etmiyorlar. Oysa size yakışacak ve bedeninizde güzel duracak kıyafetler bulmak için, öncelikle bedeninizi kabul etmeniz gerekiyor. Üstelik en güzel aksesuar, özgüvendir. Bir kıyafeti güzel de yapabilir, berbat da edebilir.”

Nasıl giyim şekliniz, düşüncelerinizle ilgili etrafınızdakilere bir şeyler söylüyorsa, kıyafetleriniz de belli sosyal durumlara verlen yanıt görevini görebilir.
4. Güzel bir jean için yatırım yapmaya değer

İster son zamanlarda trend olan modeller olsun, ister gardırobunuzda yıllarca kullanacağınız bir model, jean her zaman için yatırım yapmaya değer. Güzel bir jean, birçok ortamda giyebileceğiniz ve sizi stil sahibi gösterecek en önemli parçalardan biridir.

5. Giyinmenin yarısı gideceğiniz yeri, yarısı sizin kişisel sitilinizi yansıtmalıdır

Giyinmenin bir çeşit kendini ifade yöntemi olduğu doğru, ancak bu kıyafeti nereye giderken giydiğinizi de unutmamalısınız. Örneğin, yeni aldığınız mini eteği ofise giderken giymek isteyebilirsiniz ancak bu isteğiniz, mini eteğin ofis için uygun olduğu anlamına gelmez. Giyinirken kendi isteklerinizi, içinde bulunduğunuz ruh halini ve ortamı göz önünde bulundurmalısınız.

Giyinirken kendi isteklerinizi, içinde bulunduğunuz ruh halini ve ortamı göz önünde bulundurmalısınız.
6. Trendlerle oynamak için doğru zamanı bilmek gerekir

Gönlünüzden geçen yenilikleri denemekten kimse sizi alıkoyamaz. Ancak bir şeyleri denerken, doğru ve yanlış mekan olup olmadığını da göz önünde bulundurmak gerek. Örneğin bir yakınınızın düğününe giderken elbisenizin altına terlik giymek doğru bir fikir olmayabilir. Farklı trendleri denemek için en uygun ortam, genellikle resmi olmayan sosyal ortamlar.

7. Ufak numaralar, görünüşünüzü tümden değiştirebilir

Giydiğiniz bluzun belini bağlamak veya tişörtünüzü içinize sokmak kadar basit şeyler, stilinizde büyük değişiklikler yaratabilir. Gardırobunuzda büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok; gömleğin kolunu, pantolonun paçasını kıvırarak kendinizi bir anda değiştirebilirsiniz.

8. Tarzınızın imza parçası ne?

Sizin için en doğru stil ne olursa olsun, mutlaka bir imzanız olmalı. Her zaman taktığınız altın küpeler veya dar jeanler yerine bol kesim jeanler tercih etmeniz olabilir. Kişisel stilinizi tanımlayan şeyin ne olduğunu bulun ve ona sahip çıkın. Değiştirmek isteyene kadar ondan vazgeçmeyin ancak değiştirmek istediğinizde de bunu yapmakta özgür olduğunuzu unutmayın.

İlginizi çekebilir: 2017 Sonbahar sezonunda gardırobunuzun olmazsa olmazları 

Kaynaklar:
Whowhatwear
Popsugar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!