Çocuklar için yogayı daha da eğlenceli hale getirmenin renkli yolları

Yogayı diğer sanat, bilim ve spor dallarından ayıran en büyük özellik, herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymadan sadece bedenimiz, zihnimiz ve nefesimizle onu deneyimleyebiliyor olmamız. Böyle olunca da her yerde ve her zaman yoganın hayatımızda olması mümkün. Ne güzel!

Söz konusu çocuklar olduğunda da aynı durum geçerli elbette. Ama çocuk yogası için anahtar sözcük EĞLENCE ise, burada ufak eklemeler yaparak yogayı çok daha eğlenceli hale getirmek de bizim elimizde. Biliyorsunuz ki çocuklarımız bizim çocukluk dönemlerimize kıyasla daha fazla uyarana maruz kalıyorlar. Yoga, bu alanda da dikkat sürelerini, konsantrasyon becerilerini artırma konusunda güzel bir araç oluyor. Hadi gelin başlayalım o halde…

Çocuklarla yoga yaparken kullanabileceğimiz renkli yardımcılar…

Yoga kartları

İster kendi yoga kartlarınızı oluşturun, ister mevcut yoga kartlarından faydalanın, kartlarla yoga yapmak çocuklar için renkli yoga dünyasına giriş anlamında en ön sırada yer alır.

Kendi yoga kartlarınızı oluşturduğunuzda çocuğun hayal gücü beslenir; yepyeni yoga pozları oluşur. Yoga pozlarını size anlatırken, iletişim becerileri beslenir, hep birlikte pozları deneyimlemek ise hareket becerilerini güçlendirir. Sabırla, uzun bir sürede yaratılan kartlar, zihni sakinleştiren, güzel bir konsantrasyon çalışması olarak değerlendirilebilir.

Mevcut kartlar da üzerindeki renkler, resimler ve yönlendirmelerle çocuklarımızın kullanabileceği bir diğer renkli yardımcı araçtır. Çocuklar kendi kendilerine tüm kartları keşfedebilir, ilgilerini çeken sırada uygulamaya alabilir. Arkadaşları veya ailesi ile birlikte yoga oyunlarını oynayabilir. Nefes ve meditasyon çalışmalarını kartlar sayesinde sürekli tekrarlayabilir ve günlük rutini hale getirebilir. Hazır kartların avantajları uzmanlar tarafından deneyimlere istinaden hazırlanmış ve çocuklar için uygun olmasıdır. Kartlar taşınabilir boyutları ile yoganın erken yaşta ve sürekli pratik edilmesi konusunda yardımcı olurlar.

Yoga kartları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Çocuklarla kaliteli zaman geçirmenin en Yoga yolu: Yoga Güncesi yoga ve aktivite kartları başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yoga matları

Çocuklarla yoga yaptığımız ortamların güvenli olması gerekir. Evde veya sınıflarda güvenli bir alan oluşturmak için, koşma, zıplama sırasında tehdit oluşturacak eşyaları kaldırmak, temizlenmiş bir alan yaratmak ve incinmelerini önlemek için yumuşak bir zemin hazırlamak yeterli olacaktır.

Sınıflarda mevcut olan yumuşak zemin kaplamalarını kullanabileceğiniz gibi yoga matları kullanarak da çocuklar için ayrı pratik alanları oluşturabilirsiniz. Bu sayede çocuklar özellikle ayakta ve denge pozlarını dikkatleri kendi matlarında olacak şekilde uygulayabilirler. Yoga matı kullanmanın bir diğer avantajı ise çocuk için bir motivasyon kaynağı olması, kendine ait bir alanda sürekli pratiğe imkan sağlamasıdır.

Çocuklar için yoga matı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Yoga matı üretiminde kullanılan malzemeler ve boyalar sağlığa zararsız, cilt pH’ına uygun antialerjik, standartlara uygun olarak sertifikalı malzemeler ile üretilmelidir.
  • Ölçüleri çocuklar için ideal, gelişim çağının sürekliliği göz önünde bulundurularak geniş boyutlarda olmalıdır.
  • Tabanının ve üst yüzey dokusunun kaydırmaz olması, olası incinme risklerini engeller.
  • Temizliği kolayca yapılabilmelidir.
  • Sadece evde kalmayacağını düşünerek seyahatlerde de yanımızda olsun istiyorsak, ağırlığına da dikkat etmekte fayda vardır.

Bu koşulları sağlayan, renkli bir seçenek olması adına Minikyogees yoga matlarını inceleyebilirsiniz.

Nefes çalışmalarında kullanabileceğiniz yardımcı malzemeler

Çocuk yogasında hayvanları taklit ederek uyguladığımız nefes çalışmalarına ek olarak evlerimizde mevcut olan bir çok malzeme ile sağlıklı nefesi çocuklara anlatabiliriz ve çocuklar için nefes farkındalığı yaratabiliriz.

Örneğin bir yaprak veya bir peçetenin nefesimizin hareketiyle dalgalanması nefes farkındalığı için güzel bir başlangıç çalışması olabilir.

Kağıttan bir gemi veya pelüş oyuncakların, yerde derin gevşeme pozu sırasında karnımızın üzerinde nefesimizle birlikte hareketi ettiğini görmek yine nefes farkındalığı için harika bir çalışmadır.

Bir su dolu kap ve pipet de farkındalık için yardımcı olabilecek aracılar olabilir. Pipet yardımıyla sakin ve hızlı nefesler vermek ve iki farklı nefes ile kabarcıkların şekillendiğini izlemek, çocuklarımıza farklı duygu durumlarında farklı nefes alıp verdiğimizi anlatmak ve olumlu yönde dönüştürmek adına güzel bir yöntem olabilir.

Nefes çalışmaları hakkında daha fazla örnek bilgi ve videoyu Minikyogees YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Dilerim çocuk yogasında kullanabileceğiniz bu renkli yardımcılarla ilgili yazım sizin için faydalı olmuştur. Şimdi artık yoganın renkli ve eğlenceli dünyasına hızla geçiş zamanı! Bol eğlenceli ve sağlık dolu günler bir gün dilerim.

Sevgiler…

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilir www.minikyogees.com web sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çocuklar için “Yoga Kartları”: Yoga kartları ile oynayabileceğiniz oyunlar

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam