Çocuklar için “Yoga Kartları”: Yoga kartları ile oynayabileceğiniz oyunlar

Zor bir senenin ardından erken yaşta uzun saatler ekranlara maruz kalan çocuklarımız için tatil zamanı yaklaşmakta! Dilerim bu zamanı hem dinlenerek hem keyif alarak, ama en önemlisi de kaliteli bir şekilde değerlendirirler.

Burada bize düşen pay çocuklarımıza yol göstermek olduğu için bu yazımda size bununla ilgili olabilecek bir öneriyle geldim. Biliyorsunuz ki yoga çocuklarımızın farkındalık, keşif ve hayal güçlerinin canlı kalması anlamında inanılmaz güzel bir araç. Peki bunu çok daha eğlenceli bir formda sunmaya ne dersiniz? O zaman detayları yoga kartları ile oynayabileceğiniz oyunlar altında sıralıyorum.

Yoga kartları çocuklarınızın dilerse tek başına, dilerse arkadaşlarıyla ya da ailece oynayabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.
İçerisindeki talimatları takip ederek uygulamak oldukça kolay olduğundan daha önce yoga yapmış olmanız gerekmemektedir.
Başlamadan önce daha rahat hissetmeniz için;

  • Terletmeyen ve rahat kıyafetler tercih edin.
  • Yumuşak bir zemin, mümkünse yoga matı kullanın.
  • Aç veya tok bir mide ile uygulama yapmamaya özen gösterin.

Ve hazırsanız adet yerini bulsun: Eller kalbin önünde NAMASTE diyerek selamımızı verelim ve başlayalım oyunları öğrenmeye.

Ben kimim tahmin et!

Nasıl uygulanır?

Bu oyun en az 2 kişi ile oynanabilir.

Yoga kartlarından bir kart seçin. Siz seçerken kartı tersten seçin ve kartın içeriğini çocuğunuzun göreceği şekilde başınızın üstünde tutun. Örneğin kartımız aşağı bakan köpek asanası olsun. Siz kartınızı kaldırdıktan sonra, çocuğunuz size kartı anlatmaya başlayacak ve siz de tahmin etmeye çalışacaksınız.

Başka nasıl oynanır?

Eş değiştirerek ve daha kalabalık bir grupla oynayabilirsiniz.
Farklı kartlar çizerek, farklı asanalar oluşturabilirsiniz.

Kokuyu tahmin et ve eşini bul!

Nasıl uygulanır?

Bildiğimiz eşini bul oyunlarından çok daha eğlenceli bir oyun.

3 farklı koku belirlenir. Örneğin kahve, kolonya, çiçek kokusu gibi. Her koku önceden belirlediğimiz bir asana ile eşleşmiştir. Kahve-kedi, kolonya-ağaç, çiçek-dağ olabilir. İstediğiniz koku ve asanaları belirleyebilirsiniz. Daha sonra oda içerisinde farklı yerlere bu 3 koku yerleştirilir. Kokular keşfedilmeye başlandıkça eşleşen asanalar yapılır. Hem dikkat, hem hafıza için güzel bir konsantrasyon oyunudur.

Başka nasıl oynanır?

Kokuları belirlemek için tavşan nefesi de kullanabilirsiniz. (Burundan kısa kısa nefes al ve burundan derin bir nefes ver!)
Farklı kokular ve farklı asanalarla oyunu çeşitlendirmek size ve yaratıcılığınıza kalmış!

Çemberlerdeki asanayım!

Nasıl uygulanır?

Zemine iplerden veya bant kullanarak çemberler çizilir. Aralıklı olarak oluşturulan her bir çember içerisine bir asana kartı yerleştirilir. Ve oyun zamanı! Çemberlerden atlayarak her bir çembere denk gelen asana sırayla uygulanır. İstenilen sıra ve tekrarda uygulanabilir.

Başka nasıl oynanır?

Çemberlerin yanına sayı yerleştirilerek oyunu sek sek formunda da oynayabilirsiniz.
Sayıları toplama / çıkarma / bulmaca şeklinde sunarak da oynayabilirsiniz.
Çember yerine yastık da kullanabilirsiniz.

Müzik durdu asanada kal!

Nasıl uygulanır?

Müzik eşliğinde ailece ve kalabalık bir arkadaş grubu ile oynanan oyunlar çok daha eğlenceli olmaktadır. En sevdiğiniz hareketli bir müziği seçerek başlayan. Bir kişi müziği yönetecek, diğerleri ise müziğin içerisinde oyunu oynayacaktır. Yoga kartları belirli bir sıra olmaksızın yere yüzü kapalı bırakılır. Müzik başlar ve dans başlar ta ki müzik durana kadar. Müzik durduğunda herkes en yakınındaki kartı açar ve içerisindeki pozu/çalışmayı uygular. Tüm kartlar açılana kadar müzik eşliğinde dans devam eder.

Başka nasıl oynanır?

Kartların yüzlerini her uygulamadan sonra kapatarak tekrarı bol şekilde uygulayabilirsiniz.
Sandalye kapmaca oyunu formatında ama her bir sandalyeye farklı bir yoga kartı yerleştirerek de oynayabilirsiniz.

Haydi şimdi uygulama zamanı! Keyifle uygulayın!
Bu oyunlara ek olarak yoga kartları ile birlikte oynayabileceğiniz oyun önerilerinizi bize iletebilirsiniz.

Sevgilerimle, iyi eğlenceler…

Not: Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, www.minikyogees.com sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

Yoga ve Aktivite Kartları’nı buradan satın alabilirsiniz.

Günce Dere kimdir?

Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogasıdır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda olan ‘’Çocuk Yogası’’ derslerinin Türkiye’de de yaygın hale gelmesini kendine hedef edinmiş bir Çocuk yogası eğitmeniyim.

Türkiye’nin ilk çocuk yogası eğitmenlerinden biri olarak amacım Türkiye’de çocuklarımızın beden, zihin ve duygu farkındalığını arttırmak için çocuklarımızı erken yaşta yoga, nefes ve meditasyon ile tanıştırmak. Aynı zamanda hatha & yin ve hamile yogası eğitmenliği de yapmaktayım. Ama asıl tutkum her zaman çocuk yogasıdır.

Bu amaçla çıktığım yolda gerçekleştirdiklerim;

  • Türkiye’de ilk kez çocuk yogasına adanmış www.minikyogees.com websitem.
  • Yoga, nefes ve meditasyon çalışmalarını içeren Yoga Güncesi Yoga ve Aktivite Kartlarım.
  • YouTube kanalım ile çocuk yogası ile tanışmamış olan aile ve çocuklarımız için sağladığım örnek videolar, ders akışları.
  • Gönüllü dersler, pandemi döneminde online gönüllü işbirlikleri.
  • Çok yakında da yoga matlarım ile çocuklarımız için konforlu bir yoga alanı.

İlginizi çekebilir: Çocuklarla kaliteli zaman geçirmenin en Yoga yolu: Yoga Güncesi yoga ve aktivite kartları

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam