Bu hareketi yaparak uzun süre oturmanın stresini atabilirsiniz

Günümüzde çalışma hayatı, saatlerce oturan insanlar üzerinden yürüyor diyebiliriz. Saatlerce oturmanın ne kadar zararlı olduğunu herkes biliyor. Buna karşın, bazı egzersizleri yaparak saatlerce oturmanın sizin üzerinizde oluşturacağı stresten kurtulabilirsiniz.

Bu egzersizler kalçanızı rahatlatarak sizin üzerinizde oturmadan kaynaklı oluşan sorunları azaltabilir. Oturmak, sırtınız ve genel sağlığınız için de büyük bir sorun olsa da, özellikle kalça bölgesi ağırlığınızın büyük bir kısmını üstlendiği için en büyük sıkıntı bu bölgelerde ortaya çıkar. Bacak savuruşu diye isimlendirebileceğimiz egzersizler bu bölgelerinizi rahatlatabilir.

Bacak savuruşu nedir?

Bu hareketi yaparak uzun süre oturmanın stresini atabilirsiniz
Bacak savuruşu egzersizi

Bacak savuruşu, sol ayağı ileri atmakla başlar. Dengede durabilmek için bir yere tutunabilirsiniz. Daha sonra sağ bacağınızı ileri ve geri doğru savurun. Bunu 20 defa tekrarladıktan sonra, diğer bacağınıza da uygulayın.

İkinci olarak yan yana savurma hareketini yapabilirsiniz. Yine dengede durmak için bir yere tutunun. Sağ ayağınızı yan taraf doğru savurun ve bunu da 20 defa tekrarlayın. Daha sonra bacakları değişip, aynısını sol bacağınıza da uygulayabilirsiniz.

Bu iki hareketi yaptığınızda bacak savurma işlemini bitirmiş olursunuz.

Tabii ki, oturmadan kaynaklı stresi azaltmak için daha az oturup daha fazla ara vermeniz gerekir. Bu konuyla ilgili diğer sağlıklı yaşam yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak:
Lifehacker

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Ofiste yapılan ve terk edilmesi gereken 5 alışkanlık

Daha sağlıklı bir yaşam için günde iki saat ayakta durun

Uzun süre oturmanın yarattığı gizli tehlikeler – Video

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!