Gün içinde sürekli oturmak zorunda olanlar için 3 dakikalık ‘düzgün oturma’ dersi

oturmak
Sürekli oturma zorunluluğu olanlar dikkat

İnsanlığın başlangıcından beri hayatta kalabilmek, hareket etmekle özdeşleşmiş bir kavramdır. Hayatta kalmak için avlanmak, tarımla uğraşmak, göçler yapmak, savaşmak hep hareket ve aksiyon içerir.

Ancak günümüzde hayatta kalma kavramı eskinin tam tersi yönde evrilerek oturmakla özdeşleşmiş hale geldi. Artık ofiste, bilgisayar başında, evde ne kadar oturursak o kadar para kazanıyor, hayat kalitemizi arttırmak için hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemek zorunda kalıyoruz.
Oturma eylemi yaşam tarzı haline geldiği için, sadece işle de sınırlı kalmıyor tabii. İş çıkışı saatlerinizi trafikte, arabanızın ya da servisin içinde oturarak harcıyorsunuz. Arabadan indikten sonra evde yemeğe, televizyonun başına, ya da bilgisayar karşısına oturuyor; yatana kadar geçen tüm zamanınızı oturarak harcıyorsunuz.

Peki sürekli oturmanın omurilik deformasyonlarından kalp rahatsızlıklarına kadar çok ciddi olumsuz etkilerinin olduğunu biliyor muydunuz?

Araştırmalar, sürekli oturan insanlarda hareketli yaşayan insanlara göre kardiyovasküler rahatsızlıkların görülme olasılığının 2 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.
Ayrıca geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir araştırma, oturarak çalışan bireylerin kalp krizi geçirerek ölme riskinin, oturmayan kişilerden %54 daha fazla olduğunu gösteriyor.
İş çıkışında bir kaç saatliğine spor yapsanız da, haftasonlarınızı hareketli geçirseniz de; hareketli geçirdiğiniz zaman oturarak geçirdiğiniz zamanın çok küçük bir kısmına denk geliyor. Bu nedenle ne kadar hareket etmeye çalışırsanız çalışın, saatlerce oturmanın etkilerini tamamen yok edebilmeniz mümkün değil.

Peki, hareket ettiğiniz zamanı arttıramıyor, oturarak çalıştığınız zamanı da azaltamıyorsanız; alternatif olarak ne yapmalısınız? Oturarak vücudunuza verdiğiniz zararı azaltmanın başka bir yolu var mı?

Birazdan izleyeceğiniz video, zamanının büyük bir kısmını ofiste geçirmek zorunda olanlar için, vücutlarına en az zararı verecekleri şekilde oturmalarını sağlayacak bir rehber niteliğinde. Basit çizimleri ve hareketli görselleriyle kolaylıkla anlayabileceğiniz bu pozisyonları gün içinden kullanarak, vücudunuza verdiğiniz zararı minimum düzeye çekebilirsiniz;


 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!