Daha sağlıklı bir yaşam için günde iki saat ayakta durun

Yeni yapılan bir araştırmaya göre daha sağlıklı olabilmek için ayakta durmanız yeterli gibi gözüküyor. Bu konuyla ilgili başka araştırmalar da olmasına rağmen, ilk defa kısa süreli ayakta durmanın etkilerini kimyasal değerlere bakarak açıklayan bir çalışma yapıldı.

Daha sağlıklı bir yaşam için günde iki saat ayakta durun
Araştırmalar, belli süre ayakta durmanın sağlığa iyi geldiğini iddia ediyor

European Heart Journal’de yürütülen araştırmaya 800 kişi katıldı ve araştırmacılar çeşitli verilere dayanarak ayakta duran ve oturan insanların sağlık durumlarını açıklamaya çalıştı. Araştırmacıların iddiasına göre oturan insanların kanlarındaki şeker, yağ ve kolesterol oranlarında bir artış meydana geliyor. Sadece iki saat ayakta durmanın kandaki şeker oranını yüzde iki oranında düşürdüğünü iddia eden çalışmaya göre, trigliserid oranında da yüzde on bir azalma meydana geliyor. Hatta gün içinde iki saat ayakta durma kolesterol için de iyiye işaret olarak görülüyor.

Bu tip iyi gelişmeler, oturmak yerine, yürümek gibi fiziksel aktiviteler gerçekleştirildiğinde daha belirgin bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Daha sağlıklı bir yaşam için günde iki saat ayakta durun
Oturan insanlara karşı ayakta duran insanların kan değerleri daha sağlıklı görünüyor

Araştırmacılar, katılımcıların kan, kilo ve boylarıyla alakalı bilgileri alıyorlar ve onlara haftalık bir program yapıyorlar. Haftanın sonunda, yapılan aktivite ve bu değerlerdeki değişme çalışmanın en önemli kısmını oluşturuyor.

Araştırmayı yürüten kişiler, oturmanın zararları üzerine birçok vurgu yapılmasına rağmen kimsenin bu ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabilecek konuya eğilmediğinden yakınıyorlar. Bütün gün masanın başında oturmadan önce, spor salonunda yapılacak bir çalışma ya da akşam yemekten sonra yapılacak bir yürüyüş sağlık açısından çok faydalı olabilir.

Ancak bunları yapamıyorsanız, sadece birkaç saatliğine ayakta durarak sağlıklı yaşam adına bir adım atabilirsiniz.

Kaynak:

Mother Nature Network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!