Ofiste yapılan ve terk edilmesi gereken 5 alışkanlık

Herkesin bildiği gibi gün boyu oturmak sağlıklı yaşamın bir parçasını oluşturmuyor. İşiniz bunu gerektirse bile, daha sonra pişman olmamanız adına bu sağlıksız yöntemden kurtulmak için bazı şeyler yapabilirsiniz. Genel olarak da daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilmeniz için aşağıdaki önerilere dikkat etmeniz fayda olabilir.

1. Bütün gün ofiste oturup, bir saat spora gitmek

Her gün egzersiz yapmak iyi bir şey olabilir. Ancak bütün gün hareketsiz kalıp, sadece bir saatliğine spora gidiyorsanız, bu size yeterli gelmeyebilir. Saatlerce oturmanın kalp hastalıklarına, kansere ve daha birçok rahatsızlığa sebep olduğunu söyleyen sayısız çalışma bulunuyor.

Gün içinde bazı küçük hareketler yapmak, sadece bir kere spor yapmaktan faydalı olabilir. Mesela işe ara verip bazı kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız en azında arada bir ayağa kalkın ve ofis içinde hareket edin. Bu da gün boyu oturmaktan daha sağlıklı bir durum olacaktır.

2. Boynunuzu eğip, gözlerinizi kısarak saatlerce bilgisayara bakmak

Ofiste yapılan ve terk edilmesi gereken 5 alışkanlık
Bilgisayar ekranına saatlerce bakmak, sağlığınız açısından iyi sonuçlar doğurmayabilir

Bilgisayarınız göz hizanızda değilse, boynunuz ve gözünüzle alakalı sorunlar yaşayabilirsiniz. Tabii bilgisayarınızın bulunduğu konum, kolunuzun uzunluğuyla da alakalıdır. Buna göre bir ayarlama yapmanız gerekebilir. Ayrıca, oturduğunuz koltuğun da rahat olması size daha sağlıklı bir hayat sunabilir.

3. Masayı, bilgisayar ekranını ve fareyi hiçbir zaman temizlememek

Bilgisayarınıza ve masanıza her gün dokunduğunuza göre, buralar bakteri yuvası olabilir. Hatta buralar tuvaletlerden bile daha pis olabilir. Bir de grip salgınları başladığı zaman, bu hepten kötü bir duruma dönüşür.
Bir iki haftada bir masanızı ve bilgisayarınızı antibakteriel sıvılarla temizlemeniz gerekebilir. Aynı maddelerle farenizi ve klavyenizi de temizlemeniz mümkündür.

4. Yemeği çalışma masasında yemek

Öğle yemeğini çalışma masanızda yemeniz sadece masanız kirlenmesine ya da daha fazla bakteri yuvasına dönüşmesine sebep olmaz. Aynı zamanda sağlığınız açısından başka tehlikeli durumlar da ortaya çıkarabilir. Bir öğle yemeği arası vermemeniz beyniniz ve üretkenliğiniz açısından da sıkıntılara sebep olabilir. Berlin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre öğle yemeği için dışarı çıkıp, yemek arası verenler kendilerini daha rahatlamış hissediyorlar.

Tabii ki öğle yemeğinizi dışarıda bir restoranda yemeniz gerekmez. İş yerinizin kafeteryası ya da yakınında bulunan bir parka gitmek, yani bir öğle arası vermek sağlığınız açısından faydalı olabilir.

5. Birden fazla işle aynı anda ilgilenmek

Ofiste yapılan ve terk edilmesi gereken 5 alışkanlık
Aynı anda birden fazla işle ilgilenmek, üretkenliğinizi düşürebilir

Birden fazla işle aynı anda ilgilenmek dikkatinizin dağılmasına ve üretkenliğinizin azalmasına sebep olabilir. Mesela; bir sunum hazırlamanız gerekirken, aynı anda maillerinizi kontrol etmeniz ya da bazılarına cevap vermeye çalışmanız hem yazacağınız maillerde hata yapma ihtimalini artırır hem de hazırlayacağınız sunumun etkileyici olmasını engelleyebilir.

Bir zaman diliminde sadece bir işle ilgilenerek bu kötü alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Yapılacaklar listesi hazırlamanız sizin için iyi olabilir.

Kaynak:
Care2

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!