Anda kalmak için bir egzersiz: Farkındalık molası

Farkındalık, üzerine çalışması zor bir disiplin fakat buna kolayca erişmenin bir yolu var. Bu yol, zihninizi beslemekten ve aynı zamanda güçlü yönlerinizi harekete geçirmekten geçiyor. Kimileri buna farkındalık molası diyor. Farkındalık molasını uygulamanın iki yolu var:

1. Ara verin ve 10-15 saniye boyunca nefes alıp verişlerinizi dinleyin.
2. Kendinize bir soru sorun. Örneğin, “Tam şu anda karakterimin hangi güçlü yönlerini öne çıkarmalıyım?” sorusuyla başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hayattan keyif almanın yolu: Bilinçli farkındalık

Bu egzersiz neden işe yarıyor?

Çünkü çok kısa.

İnsanlar günlük programları sırasında çok fazla vakit ayıramadıkları için kısa süreli egzersizleri daha çok seviyor. Herkesin buna ayıracak 10-15 saniyesi vardır.

Birçok insanın bilmediği en iyi farkındalık egzersizi: Farkındalık molası
Farkındalık egzersizi, o an neyle meşgul olduğunuza bakmaksızın yapabileceğiniz ve sizi bulunduğunuz ana taşıyan bir egzersizdir.

Çünkü diğer işlerinizi sekteye uğratmaz.

Sabah yeni mi uyanıyorsunuz? Öğle yemeğinde misiniz? Patronunuzla telefonda mı konuşuyorsunuz? E-mail mi gönderiyorsunuz? İşten eve mi dönüyorsunuz? Evinizi mi temizliyorsunuz? Çocuklarınızla mı oynuyorsunuz? Farkındalık egzersizi, o an neyle meşgul olduğunuza bakmaksızın yapabileceğiniz ve sizi bulunduğunuz ana taşıyan bir egzersizdir.

İlginizi çekebilir: Farkındalık hissinin beyinde yarattığı fiziksel değişiklikler

Çünkü sizi hazırlar.

En iyi halinize kavuşmanıza, zor zamanlara, stresle başa çıkmaya ve güçlü olmaya hazırlar sizi. Gün içindeki her yeni an için sizi besler.

Çünkü işe yarar.

Araştırmalar, kısa süreli meditasyon ve farkındalık egzersizlerinin gerçekten işe yaradığını gösteriyor. Bir kişinin günde en az 1 saat meditasyon yapması gerektiği inanışının geçersiz olduğu çoktan kanıtlandı.

Çünkü sizi, elinizdeki en iyiye ulaştırır.

Kısacık bir ara verdiğinizde, zihninizdeki oto-pilotun, farkına varmadığınız şeylerin ve düşünce barajlarınızın kısa devre yapmasını sağlamış olursunuz. Yeniden odaklanabilir ve bulunduğunuz anda yaşananları daha net görebilirsiniz. Böylelikle her zaman kullanabileceğiniz güçlü yönlerinizi yeniden hatırlarsınız.

İlginizi çekebilir: Toplumların iyileşmesi, kişisel farkındalık ve uyanıştan geçiyor

Başkaları ne diyor?

Ryan Niemiec (psikolog, yazar): İşlerimi bitirip aileme zaman ayırmadan önce farkındalık molası veriyorum. Karakterimin belki de en derinlerinde yer alan ekip çalışması ruhu ortaya çıkıyor ve eşime daha çok yardımcı oluyorum. İlişkimiz daha eğlenceli hale geliyor.

Julia Nunes (yazar, konuşmacı): Farkındalık molasını gün içinde birçok kez uyguluyorum. Örneğin işten çıkmadan yaptığımda, günün sonuna geldiğimi değil, işten sonra günün en eğlenceli kısmının başladığını düşünmeye başlıyorum.

Kaynak
Psychology Today

İlginizi çekebilir: Farkındalık hayatımızda kendini nasıl gösteriyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!