Hayattan keyif almanın yolu: Bilinçli farkındalık

Uzun zamandır çıkmak istediğiniz romantik tatili tüm detayları ile birlikte planladınız ve artık yola çıkmak için sabırsızlanıyorsunuz. Hayalini kurduğunuz şeyleri gerçekleştirmek ve ince ince planladığınız bu muhteşem seyahatten keyif almak için halletmeniz gereken öncelikli konular var. Eğer kafanızda dönüp duran günlük kaygıları, iş yerinde olup biten sizi strese sokan olayları, ev işlerini ya da ailevi sorumlulukları düşünüp durmaktan vazgeçmezseniz, içinde bulunduğunuz cennet gibi ortam bile anlamını yitirir.

Seyahatiniz boyunca zihinsel olarak başka bir boyuta geçip günlük kaygılarından sıyrılmamanız, hayalini kurduğunuz seyahate çıkabilmek uğruna harcadığınız tüm para, zaman ve eforun boşa gitmesi demektir. Ve bu “başarısızlık hissi” insanı derin bir depresyona dahi sürükleyebilir.

Siz de çıktığınız seyahatlerde ya da tadını çıkarmak istediğiniz sosyal aktivitelerde anı yaşayamıyor ve kaygılarınızdan uzaklaşamıyorsanız yazımızı dikkatlice okuyun. Çünkü çağımızın en yaygın sorunlarından anksiyete ile başa çıkmanın en etkin yollarından biri olan “Farkındalık meditasyonu” hayata bakış açınızı tümden değiştirebilir:

İşte farkındalık meditasyonunun 3 adımı:

Zaman ayırın

Yaşadığınız pozitif olaylara, sevdiğiniz insanlara ve sizi mutlu eden her şeye karşı dikkat kesilin ve zaman ayırın. Bunu yapmadığınız takdirde yaşadığınız olumsuzluklar ve kaygılar zihninizin ardında bir perde gibi konumlanır ve bu duyguların üzerinde pozitif bir algı yeşertmek son derece güçtür. Günün belli zamanlarında sadece sevdiğiniz bir müziği dinleyerek gözlerinizi kapatın ve sizi gülümsetecek şeylere odaklanın. Ya da yürüyüşe çıktığınızda yalnızca nefesinize ya da çevrede gördüğünüz ağaçlara odaklanın. Bu tip egzersizler zihninizi kötü düşüncelere teslim etmemek adına önemli bir antrenman niteliğindedir.

Şükür edin ve minnet duyun

Hayata meraklı ve sorgulayıcı gözlerle bakmak elbette iyidir ancak sürekli takınılan eleştirel bakış açısı, hayatta görülebilecek pozitif yanların gölgede kalmasına neden olabilir. Bu yüzden bazen -olumsuz yönlerini görmeksizin- hayatınızda sahip olduğunuz güzelliklere odaklanın ve sadece onları düşünün. Ya da kısa bir nefes egzersizi yaparak nefes almanın ve temiz havanın ne büyük bir minnet olduğunu kendinize hatırlatın. Sahip olduklarınız için şükretmek ve bu duyguyu derin şekilde hissetmek sizi kaygılarınızdan hızla uzaklaştırır.

Anı özümseyin

Bir seyahatin her detayını organize ediyor olabilirsiniz. En iyi otel nerededir ya da en leziz lokal yemekler nerede yenir gibi soruların en iyi cevapları sizde de olabilir. Ancak tüm bunları yapmanız bazı doğal detayları kaçırmanıza ve anı yakalayamamanıza neden olabilir. Bu gibi detaylarla boğuşmak yerine biraz daha spontane davranın ve ılık rüzgarın teninizi okşamasının ya da uyandığınız şehirde gördüğünüz gün doğumunun güzelliğini hissetmeye çalışın.

 

Kaynak:

Huffingtonpost.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Anı yaşamak: Geçmişteki hatalardan ve gelecek kurgularından kurtularak anda yaşayabilmenin önemi

Mutlu olmanın yolu kendinize zor sorular sormaktan geçiyor

Bulaşıklarınızı bile mindfulness etkisi ile yıkayarak hayatınızdaki her şeyin farkında olun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!