Bulaşıklarınızı bile mindfulness etkisi ile yıkayarak hayatınızdaki her şeyin farkında olun

Mindfulness, yanı başımızda neler olup bittiğinin farkında olarak, çevremizdeki dünyanın bizim dikkatimizden etkileneceğini bilmemiz anlamına geliyor. Her gün yapılan rutin aktiviteler, mindfulness’ın kaybedilmesine yol açabilir. Mesela bulaşık yıkamak bu davranışlardan birisidir. Bulaşık yıkamak, diğer rutinler gibi sıkıcı olduğundan, mindfulness’ın yitirilebileceği aktivitelerden birisi olabilir.

Bulaşıklarınızı bile mindfulness etkisi ile yıkayarak hayatınızdaki her şeyin farkında olun
Bulaşık yıkamak, günlük rutin işlerden birisidir

Ancak bunu yenmenin de bir yolu olabilir. Bir defa mindfulness ile bulaşık yıkama uygulaması yapılması halinde, mindfulness tekrar hayatın merkezine yerleştirilebilir. İlk duyulduğunda kulağa garip gelebilir ancak hayatın bu kadar hızlı aktığı zamanlarda yaşarken, günün ortasında ruhsal durumumuzu gözden geçirme şansını kaçırmamak gerekir.

Mindfulness ile bulaşık nasıl yıkanır?

Öncelikle bunu ilk defa yapıyorsanız, yeteri kadar zamanınız olduğunda ve başkaları tarafından rahatsız edilmeyeceğinizden emin olmanız gerekiyor. Başlamadan önce yapacağınız işi baştan sona gözden geçirin. Yeteri kadar sıcak suyunuz olduğundan ve lavabonuzun bozuk olmadığından da emin olmalısınız. Diğer bütün bulaşık yıkama materyallerinizin de bulunduğundan emin olduğunuzda başlayabilirsiniz.

Derin bir mindfulness nefesi alın ve bulaşıklarınızı lavaboda bulunan sıcak su dolu kabın içerisine boşaltmaya başlayın. Bulaşıktan gelen kokuyu ve ellerinizdeki sıcaklığı hissederken suyun sesini dinleyin. Düşüncelerde kaybolduğunuzu hissettiğiniz anda mutfağınıza geri dönün ve tekrar işinize devam edin.

Bulaşıklarınızı bile mindfulness etkisi ile yıkayarak hayatınızdaki her şeyin farkında olun
Düşüncelerde kaybolmak yerine, yaşadığınız anın farkında olmanız gerekebilir

Teker teker bulaşıklarınızı yıkamaya başlayın. Daha az kirli olanlar önce yıkayın ki, su uzun süre temiz kalabilsin. Bulaşıkları durularken, üzerindeki yağın ve kirlerin iyice temizlendiğinden emin olun ve bunları teker teker kurulama bölmesine yerleştirin. Bunları yaparken düşüncelerinize dalarsanız, ısrarla bulaşık yıkamaya geri dönün. Çünkü sizin tam olarak o anı, bulaşık yıkamayı düşünmeniz ve gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bütün bulaşıkların yıkandığından ve durulandığından emin olduğunuz anda, lavaboyu ve çalışma alanınızı da temizleyin. Lavaboda herhangi bir şey kalmadığından emin olun.

Bulaşıklarınızı bile mindfulness etkisi ile yıkayarak hayatınızdaki her şeyin farkında olun
Bulaşık yıkarken, mindfulness etkisi sayesinde hayatınızın daha fazla farkında olabilirsiniz

Kendinizi tebrik edip, ortaya güzel bir şey çıkardığınızı tekrarlamayı unutmayın. Hatta bulaşıklarınızın oluşmasını sağlayanları, yani tabaklarda yemek yiyenleri de anmayı unutmayın. Çünkü onlar sayesinde bu güzel fırsatı yakalama imkanı elde ettiniz.

İşte bu kadar. Bunu her gün yapmanız gerekmiyor. Her gün yapmaya kalkarsanız size çok faydası dokunmayabilir. Haftada bir yaparak başlayabilirsiniz. Gerçekten mindfulness ile bulaşık yıkamanın sizin hayat tarzınız olduğuna inanırsanız, bunu her gün yapabilirsiniz.

Kaynak:

Huffingtonpost

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!