Bir “crossfit” deneyimi

crossfit_deneyimi_eda1
Crossfit Nedir? Crossfit Yapan Ünlüler

Cameron Diaz, Jessica Alba, Jessica Biel gibi güzelliğiyle ün salmış ünlülerin bir diğer ortak özelliği nedir sizce?

Cevabı hemen söyleyeyim; crossfit yapmak.

jessica alba
Crossfit Nedir? Crossfit Yapan Ünlüler

Crossfit’le yeni tanışan ülkemizde, kadınlar ¨terminatör¨ vücuduna sahip olmaktan korktuğu için crossfite mesafeli yaklaşıyorlar. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, ¨çok kaslı olmaktan korkuyorum¨ söylemi yalnızca ¨kendimi zorlamak istemiyorum¨ anlamına geliyor.

Fitness dergilerinde gördüğümüz ultra kaslı kadınlar yıllarını spora adamış, ve çeşitli besin takviyelerini uzun süreler kullanan kadınlardır.

O kaslara sahip olmak o kadar da kolay olmadığı için, çok kaslı olmaktan korkmanın pek bir manası yok. Nitekim Jessica Alba’nın vücuduna bakıp korkularınızdan sıyrılabilirsiniz.

Bunları bu şekilde ifade etmek elbette kolay. Geçtiğimiz aylarda bir crossfit deneyimi ben de yaşamıştım, fakat bu sefer ben de bir diğer çok şeker bahanelerden biri olan  ¨vaktim yok¨ söylemiyle işin içinden sıyrılmıştım. Bu sefer, en azından crossfitin nasıl bir spor olduğunu göstermek adına kolları sıvadım ve Checkmat’te ders veren crossfit eğitmeni Barış Yücealpan’ın yanında buldum kendimi.

Başlangıç için aşağıda göreceğiniz antrenman programını hazırladı. Amaç; ara vermeden bütün setleri bitirebilmek.

Tüm hareketler Barış Hoca’nın yaptığı haliyle aşağıdaki fotoğraflarda yer alıyor;

crossfit_push-ups_baris

Push Ups  ( Şınav ) : “12-9- 6”

walking-lunges

Forward walking lunges: “20-20-20”

burpees_baris_crossfit

Burpees: “12-9-6”

walking-lunges_crossfit_baris

Reverse walking lunges: “20- 20- 20”

Toplamda 20 dakika bile sürmeyen bu setlerin tamamını bitirdikten sonra bir kaç saat insanlarla iletişimimin kesildiğini itiraf etmeliyim. Antrenman sonrası yediğimiz yemekte konuşup konuşmadığımı da hatırlamıyorum:)

crossfit_antrenman_sonrası

Başlangıç programı olarak Yücealpan’ın vermiş olduğu hareketler crossfit yapan biri için oldukça kolay olmasına rağmen, ara vermeden tüm hareketleri tamamlamak benim için o kadar da kolay olmadı.

Hareketlerin temel prensibi; çeşitlilik, işlevsellik ve yoğunluk üzerine kurulu.  Antrenmanların geneli de ( workout of the day) vücudu günlük yaşamında kısa, anlık egzersizlerle patlayıcı gücünü kullanabilmeye hazırlamak.

Bacaklarınızı ayrı, kollarınızı ayrı çalıştırmanıza gerek olmadığı gibi; tüm workoutlar bedeni bir bütün olarak kullanmaya göre tasarlanmış. Birçok egzersiz için herhangi bir alete de ihtiyacınız yok. Vücut ağırlığınızla yaptığınız çalışmalar da başlı başına yeterli olabiliyor.

Başladığım crossfit macerasına önümüzdeki günlerde “Live Up” kategori yazarlarımızdan dövüş sporları, Muay Thai ve İstanbul koşu sahnesiyle haşır neşir olan Gözde Türkkan ile devam edeceğiz.

Checkmat’te Barış Yücealpan ve Hazar Akyıldız ile düzenli antrenmanlara başlıyoruz. Arada antrenman notlarımızı da okuyabileceksiniz.

Crossfit’e ilgi duyanlara şimdiden duyurulur;

10 Kasım’da Ataşehir’de bulunan “Türkiye’nin ilk lisanslı Crossfit salonu” Crossfit34’te, Mehmet Kilimci’nin aldığı insiyatifle, bir Crossfit turnuvası düzenleniyor. Kapıların 9:30’da açılacağı All Stars Event’e katılmak veya izlemek için facebook sayfalarını takip edebilirsiniz.

Avrupa yakasında Crossfit dersleri için Checkmat, Anadolu yakası için Crossfit34 salonlarını deneyebilirsiniz.

Şimdiden keyifli antrenmanlar!

 

Yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız. 

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam