Crossfite başlamadan önce bilmeniz gerekenler

Crossfit yaparak güçlenmek, aktifleşmek ve daha atletik bir vücuda sahip olmak mümkün. Siz de crossfit antrenmanlarına başlayıp, vücudunuzun hızla değiştiğini görmek istemez misin? Eğer cevabınız evetse, yüksek tempolu bir spor olan crossfite başlamadan önce bilmeniz gerekenlere hızlıca göz atabilirsiniz:
Hepsinden önce Crossfit’i tanımalısınız! Daha önce yayınladığımız yazımızı okuyarak, crossfitin ne olduğunu ve nasıl uygulandığını detaylarıyla öğrenebilirsiniz: Crossfit nedir? Herkes crossfit yapabilir mi?” – Fit with Beril

Crossfite başlamadan önce bilmeniz gerekenler
Crossfit, tüm kas gruplarını birlikte çalıştırmaya çalışan yüksek tempolu egzersizlerden oluşur

1. Öncelikle mekana karar verin

Crossfit yapılan salonlara box denir. Eğer atletik geçmişi olmayan biriyseniz ve kendinizi crossfit yaparken incitebileceğinizi düşünüyorsanız, crossfite hocaların gözetiminde box’ta başlamakta fayda var. Hem hareketleri doğru öğrenmeniz, hem de kendinizi riske atmamanız için işini bilen crossfit hocaları daha sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.

2. Crossfit’in dilini öğrenin

Crossfit’in bir özelliği de spora dair kendi kısaltmalarını kullanması. Bunları bilmek internetten takip ettiğin programlarda bolca karşına çıkacak. İngilizce olan bu kısaltmaların bazıları da şöyle:

WOD= Workout of the day (günün antrenmanı)

PR= Personal Record (kişisel rekorunuz)

AMRAP= As many repetitions as possible (hareketi yapabileceğiniz kadar çok tekrar etmek)

1RM= 1 rep maximum (maksimum bir tekrar)

3. Sınırlarınızı ve hedeflerinizi belirleyin

Vücudunuzun farkında olun ve gerçekçi hedeflerle başlayın. Her ne kadar vücudumuz zorlanarak gelişse de, crossfit’te de vücudumuzu adım adım güçlendirmeliyiz. Bu sebeple, başlangıç aşamasında ulaşmanız çok zor olmayan bir hedefle başlayıp, zaman içerisinde hedeflerinizi yükseltebilirsiniz. Özellikle ağırlık hareketlerinde sınırımızı aşmadan çalışmak, bel sağlığımız için mühim.

Crossfite başlamadan önce bilmeniz gerekenler
Crossfit’i arkadaşlarınızla yapmak motivasyonunuzu artırabilir

4.Başkalarıyla değil kendinizle yarışın

Crossfit herkesin kas iskelet yapısının farklı olması nedeniyle, farklı hızda ilerledikleri bir spor. Bu nedenle, crossfite birlikte başladığınız bir arkadaşınızın sizden daha fazla ağırlıkla daha çok tekrar yapması, sizi demotive etmesin. Herkesin vücudu farklı ve önemli olan senin kendini nasıl geliştirdiğiniz.

5. Yediklerinize daha fazla dikkat edin

Crossfit’te de diğer spor dallarında olduğu gibi beslenmenin rolü büyük. Yoğun crossfit antrenmanlarından yarım saat önce protein ve karbonhidrat içeren besinler tüketmek performansınızı artıracaktır. Antrenman sonrasında da kasları besleyecek proteinli gıdalar tüketmelisiniz. Unutmayın enerji almadan ağırlık egzersizlerini yapabilmek mümkün değildir.

6. Antrenmanların kolaylaşacağını düşünmeyin

Crossfit antrenmanları siz güçlendikçe daha kolay gelmeyecek. Siz gelişecek ve antrenman yoğunlunu artıracaksınız. Ama zihniniz de gelişeceği için, hareketleri yaparken mental olarak daha dayanıklı bir hale geleceksiniz. Sabredin ve zevk almaya çalışın!
Kaynak:

Huffington Post

Mindbodygreen
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

An itibariyle Türkiye’deki resmi CrossFit box’ları

CrossFit Squat: Bu squat bildiğiniz squatlardan değil

Yaptığımız sportif aktivitenin beden imgesi algımıza etkisi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!