Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

İşinde başarılı kişilere baktığımızda hepsinin ortak bir özelliği olduğunu görebiliriz: İyi bir zaman yönetimi. Her ne kadar bu kişilerin iş yükü çok fazla olsa da, günün her saati farklı yerlerde toplantıya gidiyor olsalar da gün içinde tüm işlerini halledip akşam mesai bitiminde evlerine gelip kendilerine de zaman ayırabiliyorlar, öyle değil mi? Çalışma hayatında kendine, sevdiklerine ve ailene vakit ayırmak zor olsa dahi, etkili bir zaman yönetimiyle bu mümkün. Hem işinde hem de zaman yönetimi konusunda başarılı olan kişilere bir süper kahraman gibi bakılsa da, aslında onların da sizden farkı yok. Hayatınızda yapacağınız birkaç düzenlemeyle siz de etkili bir zaman yönetimine sahip olabilirsiniz.

Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

1. Günlük rutinler

Tim Cook’tan Warren Buffet’e, hangi başarılı insanı incelerseniz inceleyin hem güne başlarken hem de günü bitirirken uyguladıkları rutinleri olduğunu görebilirsiniz. Mesela Tim Cook her sabah 03.45’te uyanarak spora gidiyor, Satya Nadella uyanıp sabah koşusuna çıkıyor… Bu liste uzatılabilir. Her güne aynı şekilde başlamak tüm günü verimli geçirmek için en etkili adımlardan. Bu, odaklanmanızı ve günün tüm çılgınlığı başlamadan önce biraz yalnız kalmanızı sağlar. Böylelikle gün içerisinde yapmak istediklerinizi çok daha net bir şekilde kafanızda tasarlayabilirsiniz.

Eğer uyandığınızda sadece dişlerinizi fırçalayıp hazırlanacak kadar vaktiniz varsa, bu size stresli bir günün kapılarını açar. Hızlıca hazırlanmak, otobüs kaçmasın diye panik olarak koşmak… Tüm bunlar güne başlamak için son derece yanlış seçimler.

İlginizi çekebilir: Tüm gününüzü aydınlatacak 10 sabah rutini

2. Hızlı ve net bir şekilde odaklanmak

Tüm başarılı kişilerin sahip olduğu özelliklerden biri, bir şeyin önemli olup olmadığına hızlıca karar verme yeteneğini geliştirmiş olmalarıdır. Bir projeyi ilerletmek için hangi görevin yerine getirilmesi gerektiğine anında karar verebilirler. Daha az başarılı olan insanlarsa önemsiz detaylara kapılırlar. Hata yaptıysa başkalarını suçlar, mail sayısı sebebiyle strese girer ya da görevleriyle ilgili karmaşa yaşarlar. Bunların hepsi başarılı olmanın önündeki büyük engellerdir.

Başarılı olmak için neyin önemli olduğuna odaklanmak gerekir.

Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

3. İşlerin nereye gittiğini bilmek

Hedefinizin ne olduğunu bilmek sadece iyi bir fikir değildir, bir şeyde başarıya ulaşmak istediğinizde hayati önem taşır. “Bir gün CEO olmak istiyorum” demek yerine “2045 yılında SpaceX’in CEO’su olmak istiyorum” cümlesi hedefinizin ne kadar net olduğunu gösterir. Hedefinizi belirledikten sonra gelişen diğer olaylar dikkatinizi dağıtmamalıdır.

Net bir hedefiniz varsa gününüzü de, aylarınızı da buna göre düzenli bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylece gün içerisindeki olumsuz detaylara odaklanmaktansa kendi hedefiniz doğrultusunda çalışabilirsiniz.

4. Fikirleri bir defterde biriktirmek

Sir Richard Benson ve Cheryl Sandberg gibi isimler her yere yanlarında taşıdıkları küçük defterleriyle giderler. Fakat bu durum sadece onlara özgü değil…

Gün içerisinde hiç ummadığınız anlarda aklınıza mükemmel bir fikir gelebilir. Birçok insan aklına gelen fikri not etmediği için sonrasında bunlar unutulur ve gider. Defter taşımayı unutuyorsanız, telefonunuzun notlarına da fikirlerinizi ekleyebilirsiniz. Sonrasında baktığınızda kulağınıza anlamsız gelecek olsa dahi aklınıza gelen şeyleri defterinize not edin. Belki de böylece geleceğin Elon Musk’ı olursunuz.

5. Uzun periyotlarla bir şeye yoğun olarak odaklanmak

Odaklanmanız gereken bir proje ya da iş varsa buna uzun bir zaman ayırın ve bu süreler içerisindeki tüm yoğunluğunuzu o işe verin. Belirlediğiniz bu zaman içerisinde hiçbir kesintiye izin vermeyin. Üzerinde çalıştığınız şey bir kitap, yeni bir kurs veya mevcut bir ürün için iyileştirme olabilir veya tamamen yeni bir proje olabilir. Zamanın, yoğunluğun ve toplam odaklamanın uzunluğu, milyonlarca satış yapan bazı ürünlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Bunu sağlamak her ne kadar zor olsa da, kendinize net zaman dilimleri ayırarak aklınızı o an başka işlerle meşgul etmediğiniz takdirde en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Odaklanma yeteneğinizi birkaç dakikada geliştirmenin sihirli formülü

Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

6. Takvimlerin kontrolünü tamamen elinde tutmak

Warren Buffet’in her yere günlük benzeri küçük bir defter taşıdığını biliyor muydunuz? Bunun sebebi defterin içerisinde takvimin bulunmasıdır ve buna kendisinden başka kimsenin erişimi yoktur. Çoğumuz, iş arkadaşlarımızın toplantı ve randevuları planlamalarına izin veririz ama başarılı insanlar bunu asla yapmaz.

Eğer başarılı bir kişinin toplantıya katılmasını istiyorsanız, ona doğrudan sormanız gerekir. Bugün takviminizi tam olarak kontrol altına almak ve başkalarının sizin için randevular düzenlemesine izin vermemek için kendinize hedef belirleyin. Zamanınızı kendiniz kontrol edin. Bir başkasının sizin yerinize işlerinize ve bunların zamanlamalarına karar vermesine izin vermeyin.

7. Kendi gelişimin için zaman ayırarak okuma yapmak

Sürekli kendini geliştirmek ve okumak başarının önemli bir parçasıdır. Okumak için yeterince zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız, yoldaki vaktinizi sesli kitap dinleyerek geçirebilirsiniz. Trafikte kaybedilen zamanı böylelikle lehinize çevirebilirsiniz.

Kaynak
Lifehack
cnbc

İlginizi çekebilir: Bahaneleri bir kenara bırakın: Başarısız insanların 10 alışkanlığı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!