Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

İş yerinde son derece başarılı olan kişilere baktığımızda hepsinin ortak özelliği olarak zaman yönetimini ne kadar akıllıca sağlayabildiklerini görüyoruz. Her ne kadar bu kişilerin iş yükü çok fazla da olsa, her saat bambaşka yerlerde toplantıya da gidiyor olsalar tüm işlerini gün içerisinde halledip akşam mesai bitiminde evlerine gidip kendilerine de zaman ayırabilirler. Çalışma hayatında kendine, sevdiklerine ve ailene vakit ayırmak zor olsa dahi etkili bir zaman yönetimiyle bu durum imkansız değil.

Hem işinde hem de zaman yönetimi konusunda başarılı olan kişilere bir süper kahraman gibi bakılsa da aslında onların da sizden farkı yok. Sadece hayatınızdaki birkaç düzenlemeyle biz de bu isimler arasındaki yerinizi alabilirsiniz.

1. Günlük rutinler

Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

Tim Cook’tan Warren Buffet’e… Hangi başarılı insanı incelerseniz inceleyin hem güne başlarken hem de günü bitirirken uyguladıkları rutinlerin olduğunu görebilirsiniz. Mesela Tim Cook her sabah 3.45’te uyanarak spora gidiyor, Satya Nadella uyanıp sabah koşusuna çıkıyor… Bu liste benzer şeylerle uzatılabilir. Her güne aynı şekilde başlamak tüm günü verimli geçirmek için en etkili adımlardandır. Bu sizin odaklanmanızı ve günün tüm çılgınlığı başlamadan önce biraz yalnız kalmanızı sağlar. Böylelikle gün içerisinde yapmak istediklerinizi çok daha net bir şekilde kafanızda tasarlayabilirsiniz.

Eğer uyandığınızda sadece dişlerinizi hızlıca fırçalayıp hazırlanacak kadar vaktiniz varsa bu size stresli bir günün kapılarını açar. Hızlıca hazırlanma, otobüs kaçmasın diye panik olarak koşmak… Tüm bunlar güne başlamak için son derece yanlış seçimlerdir.

2. Hızlı ve net bir şekilde odaklanmak

Tüm başarılı kişilerin sahip olduğu özelliklerden biri, bir şeyin önemli olup olmadığına hızlıca karar verme yeteneğini geliştirmiş olmalarıdır. Bir projeyi ilerletmek için hangi görevin yerine getirilmesi gerektiğine anında karar verebilirler. Daha az başarılı olan insanlarsa önemsiz detaylara kapılırlar. Hata yaptıysa başkalarını suçlar, mail sayısı sebebiyle strese girerler ya da görevleriyle ilgili karmaşa yaşarlar. Bunların hepsi başarılı olmanın önündeki büyük engellerdir.

Başarılı olmak için neyin önemli olduğuna odaklanmak gerekir.

3. İşlerin nereye gittiğini bilmek

Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

Hedefinizin ne olduğunu bilmek sadece iyi bir fikir değildir, bir şeyde başarıya ulaşmak istediğinizde hayati önem taşır. “Bir gün CEO olmak istiyorum” demek yerine “2045 yılında SpaceX’in CEO’su olmak istiyorum” cümlesi hedefinizin ne kadar net olduğunu gösterir. Hedefinizi belirledikten sonra gelişen diğer olaylar dikkatinizi dağıtmamalıdır.

Net bir hedefiniz varsa gününüzü de aylarınızı da buna göre düzenli bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylece gün içerisindeki olumsuz detaylara odaklanmaktansa kendi hedefiniz doğrultusunda çalışabilirsiniz.

4. Fikirleri bir defterde biriktirmek

Sir Richard Benson ve Cheryl Sandberg gibi isimler nereye gitseler yanlarında taşıdıkları küçük defterleriyle giderler. Fakat bu durum sadece onlara özgü değil…

Gün içerisinde hiç ummadığınız anlarda aklınıza mükemmel bir fikir gelebilir. Birçok insan aklına gelen fikri not etmediği için sonrasında bunlar unutulur ve gider. Defter taşımayı unutuyorsanız telefonunuzun notlarına da fikirlerinizi ekleyebilirsiniz. Sonrasında baktığınızda kulağınıza anlamsız gelecek olsa dahi aklınıza gelen şeyleri defterinize not edin. Belki de böylece geleceğin Elon Musk’ı olacaksınız.

5. Uzun periyotlarla bir şeye yoğun olarak odaklanmak

Odaklanmanız gereken bir proje ya da iş varsa buna uzun bir zaman ayırın ve bu süreler içerisindeki tüm yoğunluğunuzu o işe verin. Belirlediğiniz bu zaman içerisinde hiçbir kesintiye izin vermeyin. Üzerinde çalıştığınız şey bir kitap, yeni bir kurs veya mevcut bir ürün için iyileştirme olabilir veya tamamen yeni bir proje olabilir. Zamanın, yoğunluğun ve toplam odaklamanın uzunluğu, milyonlarca satış yapan bazı ürünlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Çoğumuz günün yarısını tek bir projeye ayırmak için çok uzun buluyoruz. Bunu sağlamak her ne kadar zor olsa da kendinize net zaman dilimleri ayırarak aklınızı o an başka işlerle meşgul etmediğiniz takdirde en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.

6. Takvimlerin kontrolünü tamamen elinde tutmak

Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki 7 sırrı

Warren Buffet’in her yere günlük benzeri küçük bir defter taşıdığını biliyor muydunuz? Bunun sebebi defterin içerisinde takvimin bulunmasıdır ve buna kendisinden başka kimsenin erişimi yoktur. Çoğumuz, iş arkadaşlarımızın toplantı ve randevuları planlamalarına izin veririz ama başarılı insanlar bunu asla yapmaz.

Eğer başarılı bir kişinin toplantıya katılmasını istiyorsanız ona doğrudan sormanız gerekir. Bugün takviminizi tam olarak kontrol altına almak ve başkalarının sizin için randevular düzenlemesine izin vermemek için kendinize hedef belirleyin. Zamanınızı kendiniz kontrol edin. Bir başkasının sizin yerinize işlerinize ve bunların zamanlarına karar vermesine izin vermeyin.

7. Kendi gelişimin için zaman ayırarak okuma yapmak

Sürekli kendini geliştirme ve okuma başarılı bir kişinin başarısının önemli bir parçasıdır. Beceri ve okuma eksikliği, başarılı olmanın önündeki en büyük engellerdendir. Sosyal medya hesaplarınıza gelen yorumları dikkate almak dahi önemlidir. İnsanların zihnini çözmenin en başarılı yolu ise bolca kitap okumaktan geçer. Okumak için yeterince zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız yoldaki vaktinizi sesli kitap dinleyerek geçirebilirsiniz. Trafikte kaybedilen zamanı böylelikle lehinize çevirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bahaneleri bir kenara bırakın: Başarısız insanların 10 alışkanlığı

 

Kaynak:
Lifehack
cnbc

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!