Odaklanma yeteneğinizi birkaç dakikada geliştirmenin sihirli formülü

“Ailemle ilgili her şey yolunda mı?”
“Yeterince tasarruflu davranabiliyor muyum?”
“Eşim beni seviyor mu?”
“Neden benim yaşımdaki başka insanlar bu kadar çok şey başarmışken ben bu noktadayım?”
“Cinsel hayatımda her şey yolunda mı?”
“Yeni bir iş aramalı mıyım?”

Hepimiz güne başlarken bu ve benzeri soruları kendimize soruyoruz. Üstelik bu sorular çoğunlukla kahvaltımızı yapmadan, sabah kahvemizi içmeden zihnimizde dolaşıp duruyor. İnsanın düşünceleri uzaklara gittiğinde ve pek de hoş olmayan duyguları tetiklediğinde dikkat eksikliği de baş gösterir.

Odaklanma yeteneğinizi birkaç dakikada geliştirmenin sihirli formülü

Abraham Hicks “Ask and It Is Given” kitabında bir çeşit dikkat çemberinden bahsediyor. Bu dikkat çemberi sayesinde daldan dala konan zihninizi, düşünme noktasına taşıdığınız zaman kendinizi daha mutlu ve sakin hissedebilir, enerjinizi yükselterek odak noktanızı değiştirebilir, isteklerinizi ifade edebilirsiniz. Böylelikle odaklanma gücünüzü artırabilirsiniz. İşte bu sihirli formüle ulaşmanızı sağlayacak dikkat çemberini oluşturmanın formülü:

1. Bir kağıda büyükçe bir çember çizin.

2. Bu büyük çemberin içine küçük bir çember çizin. Daha sonra iki çember arasında kalan alanı saat gibi 12 eşit parçaya bölün.

3. İsteklerinizi belirlemek için önce istemediklerinizi belirleyin. Örneğin yalnız olmak istemiyorsanız, aşkı bulmak istiyorsunuzdur. Sağlıksız olmak istemiyorsanız, sağlıklı adımlar atmalısınız.

4. İstediğiniz şeyleri kağıda çizdiğiniz küçük çemberin ortasına yazın. Romantik bir ilişki, daha fit bir beden veya daha fazla gelir…

5. İşte şimdi eğlence başlıyor. İsteklerinizi destekleyecek şekilde gerçekçi ve güzel açıklamalar bulun. Bu açıklamaların doğru, pozitif ve gerçekçi olmasına dikkat edin.

6. Bu açıklamaları, az önce oluşturduğunuz 12 bölüme yazın. Bunu yaparken keyif almayı ve tüm detayları göz önünde bulundurmayı unutmayın. İyi niyetlerinizi ve duygularınızı çeşitlendirin. Bunlar hayatınızı baştan sona değiştirecek güçte çılgın fikirler olmak zorunda değil. Düşüncelerinizin akışına izin verin. Çok fazla düşünmeyin. Sahip olduğunuz, şükretmeniz gereken, başarılı olduğunuz alanları da not edin.

7. Şimdi biraz da eğlence katma vakti. “Bereket benim göbek adım” veya “Para kazanmak istediğimde bunu kolayca başarabilirim” gibi cümlelerin biraz havada uçması fena fikir değil. Size kendinizi iyi hissettirecek açıklamalar neyse onları yazdın.

8. Şimdi arkanıza yaslanın ve çizdiğiniz tekerleğe bir bakın. Bu egzersize başladığınız nokta ve bitirdiğiniz nokta arasındaki farka dikkat edin. Bir şey istiyorsunuz, bu istediğiniz şeyi net bir şekilde ifade edebiliyorsunuz ve sizi bu konuda destekleyen pek çok şey var. Dikkatinizi topladığınızda enerjinizin nasıl da değiştiğinin farkında mısınız?

Odaklanma yeteneğinizi birkaç dakikada geliştirmenin sihirli formülü

9. Kendinizi nasıl hissettiğinizi bir cümleyle anlatın.

Bir şeye odaklanmak, aslında büyülü bir güçtür. Kendinizi daha derinlerde hissetmenizi sağlar, zihninizi temizler, enerji akışınızın önündeki engelleri kaldırır.

Odak çemberinizi görebileceğiniz bir yere koymayı unutmayın. Böylelikle onu her seferinde hatırlayabilirsiniz.

Kaynaklar:
Greatist
Fast Company

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!