Başarılı insanların iki iş arası alışkanlıkları nelerdir?

Bir şirketten iş teklifi aldığınızı ve bu teklifi kabul ettiğinizi düşünün. Yeni şirketiniz işe başlama tarihini size bırakırsa, ne kadarlık bir süre istersiniz?

Uzmanlar; dinlenmek, enerji depolamak ve yeni işe odaklanmak için en az bir haftanın gerektiğini söylüyor. Bunun yanında olabilirse iki hafta sizin için daha iyi olur. Yeni bir işe başlamadan önce ara vermek sizin zihinsel olarak işe hazırlanmanıza olanak sağlayabilir.

Başarılı insanların iki iş arası alışkanlıkları nelerdir?
Yeni bir işe başlamadan önce bazı şeyleri yapmanız daha iyi olabilir

Bunun yanında, yeni işe başlamadan önce ara vermek, beyninize dinlenme olanağı sağlamanın yanında, eski işinizi tamamen unutmanıza da yardımcı olabilir.

Eğer yeni bir işe başlamak üzereyseniz, aşağıdaki adımları uygulamanız, daha başarılı bir hayatınız olmasını sağlayabilir.

1. Organize olun

Yeni işinizde yaşayacağınız stresi en aza indirmek istiyorsanız, kişisel hayatınızı organize ederek işe başlayabilirsiniz. Eğer evinizde yapılmayı bekleyen işler varsa, bunları halletmek için daha uygun bir zaman bulamayabilirsiniz.

2. Randevularınızı ayarlayın ve uzun zamandır bekleyen işlerinizi halledin

Başarılı insanların iki iş arası alışkanlıkları nelerdir?
Uzun zamandır beklettiğiniz işlerinizi halledebilirsiniz

Zamanınız varken, yoğunluktan ertelediğiniz işlerinizi halledebilirsiniz. Mesela doktordan veya dişçiden randevularınızı alıp, bunların aradan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

3. Hayatla bağlantınızı koparın

Üzerinizde hiçbir şeyin sorumluluğu yokken, maillerinize bakmaya ya da Facebook’ta takılmaya ara verebilirsiniz. Nasılsa kısa bir süre sonra tekrar işe döneceksiniz ve bunların hepsini yapmak zorunda kalacaksınız. Bunun yerine uzun zamandır okuyamadığınız kitabı alıp bitirebilirsiniz. Bu şekilde yapmanız durumunda, beyniniz de kendini yenileyecektir.

4. Bağlantılarınızın devam etmesini sağlayın

Yeni bir işe başlamadan önce eski işinizdeyken beraber çalıştığınız insanların hale daha sizinle irtibatta olduğunda emin olmalısınız. Bir gününüzü buna ayırıp, bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz.

5. Sosyal medya profillerinizi güncelleyin

Başarılı insanların iki iş arası alışkanlıkları nelerdir?
Sosyal medya profillerinizi güncelleyin

Evet, bu ara zamanda sosyal medyadan uzak kalmanız sizin için iyi olabilir. Ancak yine de sadece bir saatinizi ayırıp, sosyal medya hesaplarınızın güncel bilgilerinizle dolu olmasını sağlamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Sadece bunun kısa bir süre olduğundan emin olmanız yeterli olacaktır.

6. Arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz

Yeni işinize başladığınız zaman, özellikle başlarda çok yoğun olacağınızdan ötürü arkadaşlarınıza çok fazla zaman ayıramayabilirsiniz. Bu ara zamanda, onlarla ilgilenmek size de iyi gelebilir.

7. Ailenizle zaman geçirin

Tıpkı arkadaşlarınızda olduğu gibi, yeni işe başladığınızda ailenize de çok fazla zaman ayıramayabilirsiniz. Dolayısıyla b ara zamanda onlara ilgi göstermeniz daha iyi olacaktır.

8. Kısa bir tatile çıkın

Başarılı insanların iki iş arası alışkanlıkları nelerdir?
Kısa bir tatile çıkmak size iyi gelecektir

Bir gecelik ya da bir haftalık da olsa, bu ara zamanda kısa bir tatile çıkmak, sizin kendinizi yenilemeniz açısından çok faydalı olacaktır.

9. Yeni şirketinizi araştırın

Günümüzün rekabetçi ortamında düşük bir pozisyonda işe başlamanız, sizin daha çok detaylara dikkat etmenizi gerektirebilir. Bu detaylara dikkat etmeye için yeni şirketiniz araştırarak başlamanız daha başarılı olmanızı sağlayabilir.

10. Yeni dönem için planlarınızı hazırlayın

Yeni bir iş demek hayatınızda yeni bir döneme girmeniz anlamına gelir. Bunun planlamasını iyi yapmanız gerekebilir. Her gün kaçta kalkacağınızı, spor saatleriniz ve diğer detayları bu ara zamanda planlayabilirsiniz.

11. Uzun dönemli kariyer planlarınızı netleştirin

BU ara zamanda gelecekten beklentilerinizi de netleştirebilirsiniz. 5 yıl içerisinde nerede, hangi pozisyonda olmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabını arayabilirsiniz. Bu gibi soruların cevabını bilmek, daha doğru bir şekilde hareket etmenizi sağlayabilir.

12. Yeni programınızı hayata geçirin

Kişisel detayların yanında aile ve ev ile ilgili detayları da halletmek için bu boş zamanı kullanabilirsiniz. Mesela çocuğunuz programıyla kendi programınızı eşleştirebilir ya da evde geçireceğiniz zamanları belirleyebilirsiniz.

13. Rahatlayın ve kendinizi enerjiyle doldurun

Kendinize bolca zaman ayırmayı unutmayın. Yeni bir işe başladığınız zaman enerjiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunu sağlamak amacıyla, boş zamanınızda sevdiğiniz aktiviteleri yaparak rahatlayabilir ve daha enerjik olabilirsiniz.

Kaynak:
Businessinsider

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

İş ile yaşam arasında denge kurabilen insanların 7 ortak özelliği

Başarılı insanların masraf gerektirmeyen faydalı alışkanlıkları

İş ve özel hayatlarını dengeleyebilmiş insanların 7 alışkanlığı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!