Başarılı insanların çelişkili özellikleri

Başarılı insanların özellikleriyle ilgili kısaca fikir edinmek için öyle çok uzaklara gitmenize gerek yok, sadece Google’da kısa bir arama yaptığınızda, karşınıza en çok çıkan sonuçların şunlar olduğunu görürsünüz:

– Stanford Üniversitesi’ndeki meşhur Marsmallow Araştırması‘na göre başarılı insanların kilit özelliği, doyum noktalarını erteleyebilmeleridir.

– Stanford Üniversitesi’nden Psikolog Carol Dweck‘in yaptığı çalışmaya göre ise başarının anahtarı düşünce yapısında gizli. Buna göre sıradan insanlar yeteneklerini sabit kazançlar olarak görürken, başarılı insanlar gelişmeye açık bir düşünce yapısına sahipler. Bir başka deyişle, başarılı insanlar kendilerini geliştirmeye ve hatalarına odaklanmak yerine zorlukların üstesinden gelmeye odaklanıyor.

İlgili yazı: Amerika’nın en ünlü kişisel gelişimcilerinden Dr. Wayne Dyer’dan başarı üzerine sözler

– Pensilvanya Üniversitesi ve Duke Üniversitesi tarafından bir başka araştırma ise sosyal beceriler ve başarı arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor ve sosyal yetenekleri güçlü olan çocukların, ileri yaşlarda daha fazla başarı elde ettiğini söylüyor.

Başarılı insanların çelişkili özellikleri
Başarılı insanlar işleri konusunda tutkuludurlar ancak bunun onların düşünme kabiliyetinin önüne geçmesine izin vermezler.

Başarıyla ilgili yapılan sayısız araştırma var. Bu yüzden bu liste uzayıp gidiyor. Peki neden başarıyla ilgili birbirinden farklı teoriler var? Neden başarılı insanları açıklamak için yapılan çalışmaların sonuçları birbirinden bu kadar farklı? Yanıtı çok basit; çünkü başarılı insanlar karmaşık ve hatta paradoksal bir yapıya sahipler. Statik özellikler yerine değişken özellikler sergilerler. Hatta başarılarının anahtarlarından biri de bu. İşte size başarılı insanların çelişkili özelliklerinden bazıları:

1. Başarılı insanlar kibardırlar ama bindikleri tekneyi sarsmaktan korkmazlar

Başarılı insanlar içten gelen bir şekilde yıkıcı olabilirler. Bunun nedeni ise asla statükodan hoşlanmamalarıdır. “Ya öyle olursa, neden olmasın” diye sormaktan asla geri durmazlar. Geleneksel bilgileri sorgulamaktan korkmazlar. Ancak bir yandan da bir şeyleri yıkma çabaları, yıkıcı olmalarından değil, bir şeyleri daha iyi hale getirme isteklerinden kaynaklanır. Kibar ve düşünceli insanlardır. İnsanları sadece aşağılamak için onların hatalarına dikkat çekmeye çalışmazlar. Ancak insanların hatalarına dikkat çekmekten de geri durmazlar. Yolu değiştirme zamanı geldiyse, söz almaktan geri durmazlar.

2. Başarılı insanlar yaptıkları iş konusunda tutkulu ama aynı zamanda rasyonel ve objektiflerdir

Başarılı insanlar işleri konusunda tutkuludurlar ancak bunun onların düşünme kabiliyetinin önüne geçmesine izin vermezler. Bir adım geri atıp eleştirel bir gözle uzaktan bakma ve hatalarını kabul etme yeteneğine sahiptirler. Eğer ortada büyük bir başarısızlık varsa, bunu kabul ederler çünkü bir şeyleri değiştirmenin daha iyi olacağını kolayca fark ederler.

İlgili yazı: Başarılı çocuklar yetiştiren anne-babaların ortak özellikleri

3. Başarılı insanlar hem yakınsak düşünceler hem de aykırı düşünce taşırlar

Yakınsak düşünce, IQ testleriyle belirlenir ve tek bir doğru cevap bulan rasyonel düşünme şeklini ifade eder. Aykırı düşünce ise yeni fikirler üretme, sağlam bir dayanağı olmadan sorular sorma durumunu ifade eder. Her ikisi de önemlidir. Bir insanın IQ seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, farklı düşünceler ortaya koyamıyorsa başarılı olamaz. Öte yandan, fikirleri doğru bir şekilde yargılayabilmek için rasyonel düşünceye sahip olmak gerekir.

4. Başarılı insanlar hem enerjik hem de sakin olurlar

Söz konusu tutku duydukları şeyler olduğunda, başarılı insanlar sınırsız enerjiye sahipmiş gibi bir görüntü çizebilir. Ancak bu enerjiyi kontrol altında tutabilirler. Göreve odaklanırlar ve çok çalışırlar. Onların enerjisini, odaklanma sorunu yaşayan hiperaktif kişilerin duyduğu enerjiyle karıştırmamak gerekir.

Başarılı insanların çelişkili özellikleri
Başarılı insanlar yaptıkları işi severler.
5. Başarılı insanlar hem çalışmayı hem oyun oynamayı severler

Başarılı insanlar, sıkça söylenen “Sevdiğiniz işi yapın, böylelikle hayatınızda bir gün bile çalışmamış olursunuz” sözünü benimserler. Çünkü başarılı insanlar yaptıkları işi severler, beyin fırtınası yaparken veya sorunlara çözüm bulurken derin bir tatmin duygusu yaşarlar. İşlerini çok ciddiye almalarına rağmen, bundan keyif almayı başarırlar.

İlgili yazı: Neden bazı insanlar daha başarılı olurlar?

6. Başarılı insanlar hem içe dönük hem dışa dönüktürler

Başarılı insanlar, duruma göre daha içe dönük veya daha dışa dönük davranmak konusunda sorun yaşamazlar. Bir konferansı dinlerken en arka sırada oturup sessizce konuşmaları dinleyebilirler veya sahneye çıkıp mikrofonu ellerine alıp karşılarındaki kalabalığı heyecanlandıran bir konuşma da yapabilirler.

7. Başarılı insanlar hem naif hem de akıllıdır

Zekanın, başarının önemli bir parçası olduğuna kimse karşı çıkamaz. Bununla birlikte birçok başarılı insanın çocuksu bir yanı da vardır.

8. Başarılı insanlar hem mütevazı hem gururludur

İnsanın yaptığı şeylerle gurur duyması, başarı için vazgeçilmez bir şeydir ancak birçok başarılı insan, bu yolculukta onunla birlikte olanların öneminin farkındadır. Başarıları tek başlarına elde etmediklerini bilirler. Hayatta birçok başarıya imza atmış insanlarla tanıştığınızda, karşınızda mütevazı birini bulmanızın sebebi işte bundan kaynaklanıyor.

Kaynak:
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!