Başarılı çocuklar yetiştiren anne-babaların ortak özellikleri

Her anne-baba çocuğunun kötülüklerden uzak durmasını, okulda başarılı olmasını, iyi işlere imza atmasını ister. Her ne kadar başarılı bir çocuk yetiştirmenin belli bir reçetesi olmasa da, başarılı çocuklar yetiştiren anne-babaların bazı ortak yönleri var. Uplifers olarak başarılı çocuklar yetiştiren anne-babaların ortak noktalarını derledik:

1. Çocuğunuza ev işi yaptırın

Stanford Üniversitesi’nin eski dekanlarından ve “How to Raise an Adult” kitabının yazarı Julie Lythcott-Haims, TED Talk için yaptığı konuşmasında “Eğer çocuklar ev işi yapmıyorsa, bunu onlar için bir başkası yapıyor demektir” diyor. Oysa çocuklarınıza ev işi yaptırdığınızda, onlara yapılması gereken işler olduğunu ve herkesin buna dahil olması gerektiğini öğretebilirsiniz. Lythcott-Haims, ev işlerine katılan çocukların iş yaşamında daha uyumlu olduğunu, iş arkadaşlarıyla daha fazla işbirliği yaptığını ve daha fazla empati kurduklarını söylüyor.

Başarılı çocuklar yetiştiren anne-babaların ortak özellikleri
Ebeveynlerinin yüksek beklenti taşıdığı çocukların, bu beklentileri gerçekleştirme oranının daha yüksek olduğu anlaşıldı.
2. Çocuğunuza sosyal beceriler kazandırın

Pennsylvania State Üniversitesi ve Duke Üniversitesi tarafından anaokulu çağından 25 yaşına kadar olan 700 çocuğun katılımıyla yapılan araştırmada anaokulunda kazanılan sosyal becerilerle yetişkin olunca kazanılan başarılar arasında güçlü bir bağlantı olduğu tespit edildi. 20 yıl süren bu araştırmada, sosyal becerileri kuvvetli çocukların yetişkin olduklarında da işbirliğine açık, başkalarının duygularını anlayan ve çözüm sunabilen kişiler olduğu anlaşıldı.

İlgili yazı: Çocuğunuz büyürken: Çocuklarımızı olumsuz olayların etkilerinden korumak

3. Çocuklarınıza dair beklentilerinizi yüksek tutun

Kaliforniya Üniversitesi tarafından 2001 yılında doğan 6.600 çocuğun katılımıyla yapılan araştırmada, ebeveynlerinin yüksek beklenti taşıdığı çocukların, bu beklentileri gerçekleştirme oranının daha yüksek olduğu anlaşıldı. Çocuğundan üniversite eğitimi almasını bekleyen ebeveynler, gelir veya diğer unsurlardan bağımsız olarak çocuklarının bu hedefine daha fazla odaklanıyor.

4. Sağlıklı ilişkiler kurun

Anlaşmazlıkların fazla olduğu ailelerde yaşayan çocukların başarısız olma ihtimali daha yüksek oluyor. Illinois Üniversitesi’nden Robert Hughes Jr. ebeveynler arasındaki anlaşmazlıklar, çocukları olumsuz etkiliyor. Boşanma sonrası anlaşmazlıklar ise özellikle çocukların uyum konusunda sorunlar yaşamalarına neden oluyor.

İlgili yazı: Çocuklar duymasın: Farkındalıklı ebeveynliğin en gerekli 5 öğretisi

5. Yüksek öğrenim görmüş olmak

2014 yılında Michigan Üniversitesi’nde Psikolog Sandra Tang öncülüğünde yapılan bir araştırma, yüksek öğrenim görmüş olan annelerin, yüksek öğrenim gören çocuklar yetiştirdiğini ortaya koydu. 2009 yılında yapılan bir başka araştırma da bir çocuk 8 yaşındayken anne-babasının eğitim seviyesi, o çocuğunun 40 yıl sonraki başarı seviyesini gösteriyor.

Başarılı çocuklar yetiştiren anne-babaların ortak özellikleri
Aşırı ilgi veya çocuğunuzun sürekli üzerine titremek, geri tepebiliyor.
6. Çocuğunuza erken yaşta matematik öğretin

2007 yılında ABD, Kanada ve İngiltere’den elde edilen bilgilerin bir araya getirildiği bir analiz sonucunda, erken yaşta kazanılan matematik yeteneklerinin ilerleyen yaşlarda çok büyük avantaj sağladığı ortaya çıktı. Northwestern Üniversitesi’nden Greg Duncan, “Okula başlarken sayılar, sayıların sırası ve diğer başlangıç matematik bilgisine sahip olmak, çocukların sadece ilerideki matematik başarısının değil, aynı zamanda okumadaki başarısının habercisi” diyor.

7. Çocuğunuzla ilişki kurun

2014 yılında yapılan bir araştırma, 3 yaşına kadar hassas bir ilgi gösterilen çocukların, sadece çocuklukta değil, 30’lu yaşlarında da daha sağlıklı ilişkiler ve daha büyük akademik başarılar elde ettiklerini ortaya koydu. Çocuklarına karşı hassas bir ilgi gösteren, çocuklarının verdikleri sinyallere hızlıca ve uygun yanıtlar veren ebeveynler, çocuklarına ileride kendilerini dünyaya anlatmaları için güvenli bir temel sağlamış oluyor.

8. Çok fazla stresli olmayın

Washington Post’ta yayımlanan bir makaleye göre 3-11 yaş arasında annelerin çocuklarıyla geçirdiği vakit, çocukların davranışlarıyla ilgili çok da fazla bir şey söylemiyor. Aksine, önemli olan çocuğunuzla nasıl vakit geçirdiğiniz. Aşırı ilgi veya çocuğunuzun sürekli üzerine titremek, geri tepebiliyor. Annelerin yaşadığı stres, çocukları olumsuz etkiliyor.

İlgili yazı: Mutlu, duygusal açıdan sağlıklı çocuklar yetiştirmenin altın kuralları

9. Çalışan anne olmak

Harvard Business School tarafından yapılan bir araştırma, annenin ev dışında çalışması çocukların büyümesi üzerinde pek çok olumlu etki yaratıyor. Araştırmaya göre çalışan annelerin kızları, daha uzun süre okula gidiyor ve iş yerinde yönetici pozisyonunda olma ihtimali daha yüksek oluyor, daha fazla para kazanıyor. Çalışan annelerin oğulları ise ev işlerine ve çocuk bakımı için daha fazla yardımcı oluyor. Çalışmayan annelerin oğullarına göre haftada 25 dakika daha fazla ev işi yapıyor ve 7,5 saat daha fazla çocuk bakımıyla ilgileniyor.

10. Daha yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip olmak

Araştırmalar, sosyo-ekonomik düzeyi daha yüksek olan ailelerin çocuklarının sınav sonuçlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Kaynak:
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!