Çocuklar duymasın: Farkındalıklı ebeveynliğin en gerekli 5 öğretisi

 Mindfulness; dilimize İngilizceden çevirilen bir kelimedir. Bu kavram Türkçede farkındalıklı bilinç olarak kullanılabilir ve bu; kişinin aynı zamanda ‘an’da olma kapasitesini de gösterir.

Bu farkındalıklı bilinç hali bizi çoğu zaman otomatik pilota bağlayıp, zihnimizi geçmişe ya da endişeyle geleceğe endeksleyerek bizi an’dan çıkarabilir. Bunun sonucu olarak sık sık endişeli, stresli ve bitkin hissederiz. Bu gibi durumlarda meditasyon egzersizleri sağlık ve esenliği arttırarak, zihin-vücut birlikteliğini güçlendirmeye yardımcı olur.

Ebeveyn olarak çocuklarımıza vereceğimiz en değerli şey de onlar için orda, o an’da olmaktır. Bu bizim varlığımızla, zihnimizle ve vücudumuzla, tamamen ‘şimdi ve burda’ olan mevcudiyetimizdir. Çocuklarımızın bizden ihtiyacı da tam olarak budur. Bu nedenle biz kendimizde an’ı yaratmadan onlara hak ettikleri an’ı veremeyiz, bu nedenle bu algıyı önce bizim öğrenmemiz gerekir. Böylece reaksiyoner ve yüzeysel davranışlarımız yerine, belirli  egzersizlerle en derin ihtiyaçlarımızın farkına varıp, çocuklarımızın da en ihtiyaçlarını anlayabiliriz. İşte dikkatli ebeveynlik de bu şekilde içimize dönmekle başlar.

ebeveynlik

Farkındalıklı bilinçle ebeveyn olmanın öğretileri şu şekilde olur:

1. Her gün ‘an’da olmak’ için vakit ayırın. 

Basitçe her gün 5-30 dakika arası aynı yerde ve zamanda oturup nefesinize odaklanın. Nefesinizin doğal, fiziksel bir deneyim olarak vücudunuzda dolaşmasını fark edin ve izleyin.

Zihin dağıldığında, ki bu olacaktır, dert etmeyin, sadece bunun ne zaman gerçekleştiğine dikkat edin. Bu anlarda “düşünce treni”ni bırakın, yollayın ve farkındalığınızı tekrar vücudunuzda dolaşan nefesinize getirin.  An’da olmak bilincinin oluşturulması için bu egzersiz önemli bir yer tutar ve bu egzersiz vücut-zihin bağlantısını güçlendirir. Araştırmalar zihnimiz geçmişe ya da geleceğe kaçtığında yani zihnimiz geçmişin ya da geleceğin düşüncesine kapıldığında, vücudumuzda buna karşı belli reaksiyonlar oluyor. Ve biz gün içinde dışarıdan da baskı ve taleplerle kendimizi terk etme eğilimine çok kolay girmeye başlıyoruz.

İlgili yazı: Anı yaşamak: Geçmişteki hatalardan ve gelecek kurgularından kurtularak anda yaşayabilmenin önemi

2. Stresinizi yönetin.

Anne babalar olarak hayatımızı hep dolu, yoğun ve stresli geçiriyoruz Bu egzersizlerle zihin-vücut birlikteliği yaratıp uyumu güçlendirdiğinizde, stresi azaltmanın yollarını bulup, stresi yönetebileceksiniz. Kısacası strese DUR diyebileceksiniz.

  • Duraksa

Stres ve dengesizlik hissettiğinizde, bilinçli olarak kendinizi durdurun.

  • Uzunca nefes al

Derin ve uzunca bir nefes alıp dikkatinizi nefese odaklayın. Nefesinizi takip edin.

  • Rahatla ve gözlemle

Nefesin vücudunuzu nasıl dengeye getirdiğini gözlemleyin.

Aynı zamanda etrafınıza bakın ve o anda neler olduğunu fark etmeye çalışın.

İlgili yazı: Ebeveynler için 10 stres azaltma yöntemi

3. “Yeterince  iyi/yeterli” ebeveyn modelini kucaklayın.

Mükemmel olmaya çalışmayın. Olabildiğinizce kendinize yeterli olduğunuzu hatırlatın. Başarısızlık anlarının kaçınılmaz olduğunu kabul edin, “yeterince iyi” ebeveynin gerçekliğini ve bilgeliğini kucaklayın.

bilinçli ebeveyn
 4. Çocuğunuzun bağımsızlığını takdir edin.

Basitçe söylemek gerekirse her çocuğun, görülmeye, duyulmaya ihtiyacı vardır. Bizimle onlar arasına sağlıklı sınırlar koymak gerekir. Çocuğun bağımsızlığını onurlandırırken, saygıyı her zaman bir sınır olarak kullanın.

5. Şefkat ve merhamet göstermekten çekinmeyin.

Ebeveyn olmak kadar zorlayıcı aynı zamanda nefes kesici bir deneyim yoktur. Çocuğunuzu severken alçakgönüllü olun, iyilik ve şefkat duyularınızı geliştirin. Ona koşulsuz sevgi verin ve öğretin. Gerçekçi olmayan beklentilere girmeyin, kendinizi olduğu gibi kabul edin ve sevin. Bu durumda çocuklarınızı da aynı şekilde sevebileceksiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!