Başarı uzak değil, bu 4 alışkanlığı edinin yeter

Sosyolog Dr. Randall Bell’e göre, her gün yatağınızı yapmanızın ve bir yapılacaklar listesine sahip olmanızın arzu ettiğiniz hayata ulaşmakta size çok önemli katkıları olabilir. Bell’in ifade ettiğine göre, günlük alışkanlıklarla başarı bir hayat arasında direkt bir bağlantı bulunuyor.

Başarı, neyi kontrol edebileceğinizle alakalıdır.” Diyen Dr. Bell, insanların hava şartları üzerinde, küresel ekonomi üzerinde ya da sabah trafiği üzerinde herhangi bir etkisinin olamayacağını da ekliyor. Ancak bunların aksine, günlük alışkanlıklarımız ya da rutinlerimiz üzerinde tam manasıyla bir kontrol kurabiliriz. Uplifers olarak bu alışkanlıklardan dördünü sizler için derledik.

1. Okumak için zaman ayırın

Başarılı bir hayat için edinmeniz gereken 4 alışkanlık
Kitap okumak zihni güçlendirir

İster yatakta uyumadan önce, isterseniz trende seyahat ederken, isterseniz de öğle aranızda olsun ama mutlaka kitap okumaya zaman ayırın. Günlük kısa bir zaman da olsa, kitap okumanın insan zihninin gelişimine inanılmaz faydaları bulunuyor. 2013 yılında, Emory Üniversitesi’nde, bir grup nörobilimci roman okumanın beyin fonksiyonlarını geliştirdiğine dair bir araştırma yayınladı.

Liverpool Üniversitesi’nde yayınlanan başka bir çalışmaya göre de, 30 dakika kitap okumak zihne iyi geliyor. Hatta kitap okuyanların %20’sinin hayatlarından memnun oldukları gözlemleniyor. Buna ek olarak, okumanın uyku düzenini geliştirdiği ve öz saygıyı artırdığı biliniyor.

2. Yalnız kalabileceğiniz belli zaman dilimleri olsun

Dr. Randall Bell, başarılı olarak bildiği bütün insanların muhakkak günlük olarak kendisine zaman ayıran ve dijital ortamlardan uzaklaşıp, sessiz bir şekilde kendiyle vakit geçiren kişiler olduğunu söylüyor. Mesela, Albert Einstein, bir haftalık ya da iki haftalık sürelerle ortadan kaybolup kendi düşünceleriyle baş başa kalacak zaman yaratıyordu kendine.

Tek başına kalma, meditasyon yapma ya da sadece düşünceler içinde öylece durma, düşünme kapasitenizi artırabilir hatta çok kompleks sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir.

3. Yatağınızı yapın

Evet, anneniz son derece haklıydı. Her gün evden çıkmadan yatağınızı yapmanız size daha iyi bir hayat sunabilir. Bell’e göre, yatağınızı yapmanız sizin yaşadığınız yere bir saygı gösterisinde bulunmanız anlamına gelir. Böylece daha üretken bir anlayışa kavuşabilir ve bütün düşünme şeklinizi doğru yönlendirebilirsiniz. İşte bu yüzden, işe girmeden önce yatağınızı muhakkak düzeltin.

4. Hedeflerinizi bir yerlere yazın

Başarılı bir hayat için edinmeniz gereken 4 alışkanlık
Günlük ve uzun vadeli hedeflerinizi yazmanız, daha başarılı olmanızı sağlayabilir

Sosyolog Randall Bell’e göre yazılmayan hedefler sadece birer istektir. Hedeflerinizi yazılı hale getirmeniz onlara daha fazla bağlanmanız anlamına gelir. Uzun dönemli hedefleri yazmak ve günlük olarak da yapılacaklar listesine sahip olmak, insanların daha proaktif olmasını, yani hayatın içinde daha etkili olmasını sağlayabilir.

Kaynak:
Fastcompany

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Başarılı bir hayat için sabah rutininize dikkat edin

Öz güveninizi artırmak için boş zamanlarınızda yapabileceğiniz 3 şey

Hayatta başarılı olmuş 10 kadının sabah rutinleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!