Ayrılığı daha da zorlaştıran şey: Bir narsistten ayrılmak

Bir narsistle birliktesiniz ve artık sizin için bir eziyet haline dönüşmüş bu ilişkiye devam edemeyeceğinize karar verdiniz. Her şeyden önce söylemeliyiz ki; bir narsistten ayrılmak, hayatta yapacağınız en zor şeylerden biri. Dolayısıyla bu yazıda yer verdiğimiz ipuçlarına bakmalısınız:

1- İletişiminizi kesin

Telefonunuzda onun ev ve cep numaralarını engelleyin. Elektrik posta kutunuzun ayarlarını ondan gelecek her postayı spam kutusuna gidecek şekilde değiştirin. Büyük ihtimalle sizinle iletişim kurmaya çalışacaktır ve bunu siz onun narsist duygularına zarar verdiğiniz için düşünmeden yapacaktır.

Not: Eğer ilişkinizden çocuklarınız varsa, acilen yapmanız gereken şey uzman bir terapistle bir ‘ebeveynlik planı’ hazırlamak olacaktır. Ebeveynlik planı; boşanan bireylerin çocuklarıyla ilgili zaman paylaşımı, parasal sorumluluklar ve hatta kurulan iletişimin nasıl olacağı gibi ayrıntıların belirlendiği yasal bir belgedir.

İlginizi çekebilir: Sonlanması gereken bir ilişkiyi bitirmenize engel olan 7 düşünce kalıbı

mutsuz ilişki
Narsist özellikler gösteren birinden ayrılmak, onunla birlikteliğinizi devam ettirmek kadar zor olacaktır.

2- Uzun vedalar yok, sadece gidin

Kısa mesaj yoluyla ayrılmak kesinlikle hoş bir şey değil. Ancak söz konusu bir narsist olunca en iyi seçenek ne yazık ki bu olabilir. Karşınızdaki kişiye ilişkinin sizin için bittiğini ve onun için iyi dileklerde bulunduğunuzu belirtin. Ve ardından telefon numarasını engelleyin. Bu noktadan sonra kuracağınız herhangi bir iletişim sizi tekrar ilişkinin içine çekebilir. Çünkü narsist özellikler gösteren bireyler bunu yapma konusunda neredeyse uzmandır. Önce tam olarak duymaya ihtiyacınız olan şeyleri söyleyeceklerdir. Fakat sonrasında ilişkiye tekrar başladığınızda malesef değişen bir şeyin olmadığını, hatta bu sefer belki daha da kötü olduğunu göreceksiniz.

Eğer eski sevgilinizin evinde eşyalarınız kalmışsa da, sizin için manevi değeri olmadığı sürece almayı düşünmeyin. Bunu sorunlu bir ilişkiden kurtulma bedeli olarak düşünebilirsiniz.

3- Gerekirse ortak arkadaşlarınızı engelleyin

Size ilişkinizi bitirmekle hata yaptığınızı söyleyen ya da eski sevgilinizle ilgili haberler veren arkadaşlarınıza bu konuda konuşmak istemediğinizi söyleyin. Eğer bununla ilgili konuşmaya devam ederlerse, engellemeyi de düşünebilirsiniz. Ruhsal sağlığınız narsist özellikler gösteren eski sevgilinizden mümkün olduğunca uzak kalabilmenize bağlı. Bu ise ondan haber alarak veya insanların sizi geri dönmeye ikna etmesine izin vererek yapabileceğiniz bir şey değil. Eski sevgiliniz bu noktada ortak arkadaşlarınıza sizi ikna etmeleri için ısrar edebilir. Unutmayın, bu kişiler sadece arkadaş ve eski sevgilinizin narsist davranışlarını sizin iyi bilmiyorlar.

4- Ayrılma nedeninizi yazıya dökün

Eski ilişkinizle ilgili sadece iyi anıları hatırlamaya meyilli olabilirsiniz. Fakat eski sevgilinizin sizin özsaygınızı azalttığı, ruhsal sağlığınızı sorgulamanıza neden olduğu ve hiç gereği yokken suçluluk duygusu hissetmenize yol açtığı anları hatırlamanız da oldukça önemli. İşte bu gibi olumsuz anılarınızı yazıya dökmeyi deneyin. Özellikle de karşı tarafın yalan söylediği zamanları.

İlginizi çekebilir: Eski ve saplantılı ilişkilerden kurtulmak için zihninizi eğitmenin 3 yolu

5- Eski sevgilinizin hayatına hızlıca devam edeceğini bilin

Narsist bireyler ayrılıkların ardından iyileşmek için çok fazla zamana ihtiyaç duymazlar. Çünkü narsist ihtiyaçlarını tatmin edecek yeni birini bulmaya ihtiyaçları vardır. Hatta ayrılık ihtimaline karşı bir stratejiye sahip olduklarını ya da belki de yeni bir ilişkiyi hazırda tuttuklarını bile fark edebilirsiniz. Öte yandan bunun kişisel bir durum olduğunu söylemek yanlış olacaktır; aksine narsist bireylerin ilişkilerini yürütme şekli budur.

6- Üzülmek için kendinize zaman verin

Biten ilişki kötü bile olsa, ayrılığın ardından üzülmek çok normaldir ve herkes bu süreçten geçer. Nihayetinde bir zamanlar partneriniz olarak düşündüğünüz biri için üzülüyorsunuz. Bu kişi ilk zamanlar sizin ayaklarınızı yerden kesti ve gerçek yüzünü gösterene kadar sizi çok mutlu etti. İlişkiye başlayıp gerçekleri fark ettiğiniz noktaya gelene kadarsa karşı tarafla aranızdaki duygusal bağı çoktan kurmuştunuz. Dolayısıyla üzülmeniz oldukça normal. Ancak ilişkinize devam etseydiniz, daha fazla duygusal çöküntü yaşayacaktınız. Bir yandan bunu da hatırlayıp, kötü ilişkinizden çıktığınız için mutlu olmalısınız.

7- Kendinizi meşgul edin

Ayrılık sonrası üzülmek için kendinize izin vermeniz ne kadar önemliyse, zihninizi meşgul edecek şeylerle uğraşmanız da o kadar önemli. Kafanızı dağıtmanız gereken anlarda yapabileceklerinizin bir listesini oluşturun. Egzersiz yapın, yeni bir hobi edinin, ilgi alanlarınızla ilgili yeni şeyler keşfedin. Narsist özellikler gösteren eski sevgilinizle birlikteyken ihtiyaçlarınız bir kenara itilmişti. Şimdi ise sizi mutlu eden şeyler yapmanın tam zamanı. Sizinle benzer ilgi alanlarına sahip arkadaşlar bulun; bunun için birçok internet sitesi mevcut.

İlginizi çekebilir: Ayrılık acısını tek başınıza ve kısa sürede atlatmanın 10 yolu

Ve her şeyden önemlisi, özgürlüğünüzün tadını çıkarın. Şu an içinden geçtiğiniz süreç, geçici ve kesinlikle ruhsal sağlığınıza değer.

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!