Ayrılık acısını tek başınıza ve kısa sürede atlatmanın 10 yolu

Evet, zaman her şeyin ilacıdır. Ayrılığın da en büyük ilacı zamandır. Ama o kalp bir kez kırıldı mı, saatler gün gibi geçmeye başlar. Zaman hiç geçmeyecek ve yaşadığınız hiçbir şey unutulmayacak gibi gelir. Duygusal olarak yaşanan acının fiziksel etkileri de görülmeye başlar. Kalbinizin acısı midenize ve başınıza vurmaya başlar. Kendinizi üzgün, boşlukta ve amaçsız hissedersiniz. Birlikte olduğunuz kişiyi her zamankinden daha çok özler, onunla her zamankinden daha çok birlikte olmak istersiniz. Birlikte yapmış olduğunuz gelecek planları aklınızdan çıkmaz.

Ayrılığın üzerinden biraz zaman geçtikten ve ilk şoku atlattıktan sonra kendinizi biraz daha iyi hissetmeye başlarsınız. Günlük yaşantınızın gerektirdiği işleri yaparken acınız hafifler ve yaşadıklarınızı yavaş yavaş unutmaya başlarsınız. Biraz daha zaman geçtikten sonra, artık yeni bir ilişkiye ve hayatınızı yeniden yoluna koymaya hazır hale gelirsiniz.

Ayrılık sonrası yaşanan mutsuz, amaçsız ve boş günlerinizi daha kolay geride bırakmanıza yardımcı olacak önerileri sizler için derledik.

Ağlayabildiğiniz kadar ağlayın

ağlama

Ayrılık acısından kısa sürede kurtulmanın en kolay ve etkili yollarından biri, üzüntünüzü içinize değil dışınıza atmak, yani ağlamaktır. Ağlamak, fiziksel olarak vücudun yoğun stres ve gerginlik yaşamasını sağlar. Bu yoğun fiziksel gerginlik sonrası ağlama durduğundaysa, vücut yoğun rahatlama durumuna geçer ve kişinin kendisini daha hafif hissetmesine yardımcı olur. Ağlama durduktan sonra kişinin nefes alışverişleri ve kalp atışları yavaşlar ve uzun süreli bir rahatlık hissi yaşanır. Bu nedenle kısa süreliğine de olsa ağlamak, uzun vadede rahatlamanıza yardımcı olacak, ayrılık acınızı hafifletecektir.

Acınızla baş edebilmek için her gün farklı bir adım atın

Ayrılık sonrasında muhtemelen oturduğunuz koltuktan tüm gün boyunca kalkmayacak, hatta sabah uyandığınızda yataktan çıkmadan tüm günü yatakta geçirmek isteyeceksiniz. Ancak hem fiziksel sağlığınız hem de ruh sağlığınız için bir şekilde hareket etmelisiniz. Bu nedenle her gün sizde olumlu değişiklikler yaratacak değişimler yapma hedefiniz olsun. 15 dakikalık egzersizler, yürüyüş yapmak, daha önce denemediğiniz bir yemeği pişirmek, şık bir yerde tek başınıza ya da arkadaşlarınızla yemeğe gitmek, saçlarınızı kestirmek gibi sizi iyi hissettirecek değişiklikler iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Eski sevgilinizle aranıza mesafe koyun

Ayrılık sonrası dönem, eski sevgilinizle her fırsatta iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Yalnızlık hissi ve boşluk nedeniyle her an telefonunuzu elinize alıp eski sevgilinizi arama eğilimi gösterebilirsiniz. Ancak eski sevgilinizle iletişimde kalmak, iyileşme sürecinizi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayacak. Bu nedenle hem sosyal medyada hem de günlük yaşamınızda eski sevgilinizden mümkün olabildiğince uzaklaşmaya ve yeni insanlarla tanışmaya çalışın.

Kendinize sürekli oyalanacak bir şeyler bulun

Küçük ya da büyük, ilginizi çeken ve daha önce yapmak istediğiniz tüm aktivitelerin bir listesini yapın. Yürüyüş, alışveriş, temizlik, film izlemek, kitap okumak, uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla buluşmak gibi zor olmayan ama sizi oyalayacak bir çok aktiviteyi kendinize göre listenizde sıralayın. Farklı bir şeyler yapmak ve kafanızı bu aktivitelerle meşgul etmek, ayrılık acısını çok daha kolay atlatmanıza yardımcı olacak.

İlişkinizin kalıntılarından kurtulun

yak fotoğrafları

Telefonunuzdaki mesajlar, eski sevgilinizin evinizdeki eşyaları, sosyal medya bağlantılarınız… Eski sevgilinizi hatırlatabilecek tüm objelerden kurtulun. Böylelikle ona dair şeyleri daha az hatırlayacak ve ayrılığın getirdiği bunalmışlıktan daha rahat kurtulacaksınız.

Size iyi gelen şeyleri düşünün

Ayrılık aşaması ve sonrasında yaşadıklarınız özgüveninizin ve kendinize olan saygınızın azalmasına neden olabilir. Eğer ayrılan kişi karşı tarafsa, reddedilme duygusu ve istenme hissi yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi, ayrılığın kendi eksikliklerinizden kaynaklandığını düşünmeniz olabilir. Bu nedenle kendinizin ya da karşınızdaki kişinin eksikliklerini düşünmek yerine, iyi özelliklerinizi ve güçlü yanlarınızı görmeye çalışın. Kendinize sürekli ne kadar iyi olduğunuzu hatırlatın.

Kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin

Ayrılık sonrası dönemde yemek yemek istemeyebilir ya da aşırı yiyebilir, uyku problemleri yaşayabilir, ihtiyaçlarınızla ilgilenemeyecek kadar yorgun hissediyor olabilirsiniz. Ancak özellikle psikolojik olarak kötü hissettiğiniz bu dönemde, kişisel ihtiyaçlarınızı göz ardı etmemeli ve bakımınıza özen göstermelisiniz. Unutmayın, ruh, zihin ve beden sağlığı bütündür. Birinin eksik kaldığı yerde dengeyi diğerlerine yoğunlaşarak korumaya çalışmalısınız.

Tam olarak iyi hissedebilmek için zamana ihtiyacınız olduğunun farkında olun

Ayrılık acısını atlatmanız için gerekli olan süreyi önceden görebilmeniz mümkün değil. İyileşmeniz belki günler, haftalar ya da aylar alabilir. Ancak tam olarak iyi olamasanız da, acınızın her geçen gün daha çok azalacağını aklınızda bulundurun.

Yakın arkadaşlarınızla konuşun

arkadaşlar

Eski ilişkiniz ciddi ve uzun süreliyse, muhtemelen eski sevgilinizle her gün iletişim içindeydiniz ve tüm sosyalleşme sürecinizi birlikte geçiriyordunuz. Bir de üzerine birlikte yaşıyorsanız, ayrılık sonrası bu boşluğu doldurabilecek bir şey bulamamanız oldukça normal. Uzun süreli ilişkilerde partnerler arasında yalnızca ikisinin anlayabileceği bir iletişim dili oluşur ve ayrılık sonrası yanınızda kim olursa olsun o boşluğun bir türlü dolmadığını hissedersiniz. Bu nedenle size çok yakın olmayan kişilerden çok ortak arkadaşlarınızla ya da kendi yakın arkadaşlarınızla görüşmeye çalışın.

Yeni hobiler edinin

Uzun süreli ilişkilerde zamanınızın çoğunu birlikte geçirdiğiniz için ilgi alanlarınızın ve yaptığınız aktivitelerin ortak olması gayet doğal. Ancak ayrılık sonrasında eski sevgilinizle yaptığınız aktiviteleri yapmak, birlikte gittiğiniz yerlere gitmek size daima onu hatırlatacak ve kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacak. Bu nedenle yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve farklı yerler görebileceğiniz yeni aktiviteler bulun. Daha önce hiç denememiş olduğunuz hobiler edinin. İlişkiniz boyunca yapmak isteyip de yapamadığınız, ilişkiniz nedeniyle ertelediğiniz aktiviteleri yapmak için artık bol bol zamanınız var. Bu zamanı güzel değerlendirin ve kendinize zaman ayırıyor olabilmenin tadını çıkarın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!