Anne çocuk ilişkisini konu alan 5 unutulmaz film

Bazı filmler izleyenlerde daima derin izler bırakır ve yıllar sonra bile hatırlanır. En duygu yüklü aşk hikayelerinden bile daha dokunaklı olan ve anne çocuk arasındaki o kopmaz bağı konu alan  filmler, özellikle anneleri derinden etkiler. Uplifers olarak anne ve çocuğu arasındaki o derin ilişkiyi konu alan ve defalarca izlenebilecek 5 muhteşem filmi derledik:

Kızım Olmadan Asla (Not Without My Daughter)

Anne olmanın ilk ve en önemli koşulu, şartlar ne olursa olsun çocuğundan asla ve asla vazgeçmemektir. İşte böyle zorlu ve mücadele dolu bir hikayeden yola çıkan Kızım Olmadan Asla, Amerikalı bir annenin, İran’da hüküm süren baskıcı rejimle mücadelesini ve canından çok sevdiği kızıyla yeni bir hayat kurma hayalini konu alıyor.

Elveda Lenin (Goodbye Lenin)

Genelde anneler mucizeleri çocuklarının ayaklarına serse de, bazen çocuklar, anneleri üzülmesin diye dünyayı değiştirebilirler. Soğuk savaş yıllarında Doğu Almanya’da yaşayan Alex’in annesi, sosyalizme  gönül vermiş bir aktivisttir ve bir  eylem  sırasında fenalaşarak komaya girer. Aylarca süren koma hali boyunca Doğu Almanya ve sosyalizm  yıkılır.  Annesi uyandığında, onun yaşaması  için yapay bir dünya kuran Alex’in çırpınışı ile akıllara  kazınan ve Yann  Tiersen imzası taşıyan müzikleri ile daha da unutulmaz hale gelen Elveda Lenin, bir sevgi ve sabır hikayesi.

Denizkızları (Mermaids)

60’lı yılların Amerika’sında geçen Denizkızları, ünlü pop yıldızı Cher’in yanı  sıra, bugünün  önemli  yıldızları Christina Ricci ve Winona Ryder’ın gencecik halleri ile arz-ı endam ettikleri sevimli mi sevimli bir film. Yaşadıkları yerden  ayrılıp yeni bir  hayata başlayan aykırı anne Rachel  Flax  ve  kızlarının; dönemle pek bağdaşmayan çılgın hallerini ve   sevgi dolu ilişkilerini konu alan Denizkızları, pek çok sinema eleştirmenine göre gelmiş geçmiş en iyi anne kız filmlerinden biri.

Lorenzo’nun Yağı  (Lorenzo’s Oil) 

Çok ender rastlanan bir hastalık olan ALD’ye yakalanan oğullarını hayatta tutabilmek için çırpınan bir ailenin dramatik hikayesini konu alan 1992 yapımı Lorenzo’nun Yağı, gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanmış bir film. Özellikle Lorenzo’nun annesini canlandıran Susan Sarandon’un oyunculuğu ile adeta devleştiği Lorenzo’nun Yağı’nı izlerken sevginin yaratabileceği mucizelere tanık olacaksınız.

Mamma Mia!

Şimdiye kadar uyarlanmış en renkli ve eğlenceli müzikallerden biri olan Mamma Mia! Ege kokan, sıcacık bir anne kız öyküsü. Gençliğinde son derece özgürlüğüne düşkün ve çılgın bir kız olan Donna (Meryl Streep) ve tek başına büyüttüğü kızı Sophie (Amanda Seyfried) ile arasındaki derin ve iniş çıkışlı ilişkiyi eşsiz ABBA şarkılarıyla ele alan film hem çok duygusal hem de insanı fazlasıyla gülümsetiyor.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Gezgin anneden tavsiyeler: Çocuğunuzla seyahate nasıl hazırlanabilirsiniz?

“Farkında” bir anneliğe geçiş ve annelere tavsiyelerim

Anneliğin beyin üzerindeki etkileri: Gerçekten de “anne olunca anlıyor” muyuz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!