Romantik ilişkilerde modern terimler, kadın sağlığı, aşk ve evliliğe dair ipuçları: 2023’ün en çok okunan Pleasure Up yazıları

Kadın sağlığı, romantik ilişkiler ve cinsel sağlık gibi konularda bilgi edinmek, hem fiziksel hem de duygusal iyilik hali için kilit bir rol sahibi. Bu konularda yazılar paylaştığımız Pleasure Up kategorimizi takip etmek de bu nedenle önemli. Her yıl olduğu gibi bu sene de tüm kategorilerimizin yıl boyunca en çok okunan yazılarını sizlerle paylaşıyoruz. Şimdi sıra Pleasure Up kategorimizde. İşte 2023 yılında en çok okunan Pleasure Up yazılarımız:

Romantik ilişkilerde hemen fark edilemeyen kırmızı bayraklar

İlişkinizde yaşadığınız ya da hissettiğiniz bazı şeylerin ilişkinizin geleceği hakkında fikir verdiğini düşünüyor musunuz? Yolunda gitmeyen durumlar, anlaşmazlıklar, partnerlerin birbirini olumsuz etkileyen davranışları, ilişkilerde “kırmızı bayraklar” olarak nitelendirilen sinyaller olarak tanımlanıyor. Hangi durumların, olayların veya davranışların romantik ilişkilerde kırmızı bayraklar olarak değerlendirebileceği konusunda eminiz ki birçoğumuz fikir sahibiyiz ve muhtemelen ortak düşünceleri paylaşıyor olabiliriz. Örneğin, güvensizlik, kıskançlık, manipülasyon, her tür şiddet ya da saygısızlık çoğumuz için akla ilk gelen kırmızı bayraklar arasında olsa da her zaman kolayca fark edilemeyen başka kırmızı bayraklar da var. İşte romantik ilişkilerde ilk bakışta akla gelmeyen kırmızı bayraklar: Romantik ilişkilerde hemen fark edilemeyen kırmızı bayraklar

Son dönemlerde romantik ilişkilerdeki sorunları özetleyen modern terimler

Artık sık sık duymaya, görmeye ve hatta belki de deneyimlemeye başladığımız ghosting, benching, haunting, gaslighting, love bombing gibi terimler, modern ilişkilerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Üstelik bu kadarla da sınırlı değil. Modern ilişkilerde yaygın olan sorunlara değinen daha pek çok terim var. Partneriniz bir görünüp bir kayboluyor, ilişkinizde kendinizi sürekli değerinizi, doğrularınızı sorgularken buluyor, ‘hep ben çaba gösteriyorum’ diyor ya da devamlı ‘biz şimdi neyiz’ diye kendinize veya ‘potansiyel sevgilinize’ soruyorsanız bu terimlerden en az bir veya birkaçını çoktan gerçek hayatta deneyimlemiş olabilirsiniz. Tüm bu modern ilişki terimlerini ve daha fazlasını keşfetmek için Son dönemlerde romantik ilişkilerdeki sorunları özetleyen modern terimleryazımıza göz atabilirsiniz.

Z kuşağına ayrılık acısını bertaraf etme tavsiyeleri

“Merhaba Z kuşağı, size Y kuşağından sesleniyorum. Umarım sesim geliyor. Ben hayatımda dört büyük aşk yaşadım. Haliyle de dört büyük ayrılık acısı dönemim ve yasım oldu. Baktım sonuncuda ilk acımdan bu yana bir arpa boyu yol gidememişim, kelin kendi merhemi olsa başına sürerdi atasözünü de hatırlama misyonu yüklenerek”, benim yaptıklarımı siz yapmayın yazısı yazmaya karar verdim. Umarım sesim hala geliyordur.” diyor sevgili yazarımız Günsu Özkarar ve ayrılık acısını dağıtmanın yollarını anlatıyor Z kuşağına ayrılık acısını bertaraf etme tavsiyeleriyazısında.

Psikoloji açıklıyor: Bir insanı kendinize aşık edebilir misiniz?

Sizin için özel birine ilgi duyuyorsanız, onun da size benzer hisler beslemesini sağlamanın kanıtlanmış yollarını arıyor olabilirsiniz. Ne yazık ki bu sorunun umduğunuz kadar net bir cevabı yok. Ama ilişki uzmanlarının bir insanı kendinize nasıl aşık edeceğiniz konusunda söyledikleri çok fazla şey var! Aşk nedir, ne değildir, aşkı ‘aşk’ yapan şeyler nelerdir ve bir insanı kendine aşık etmenin yollar nelerdir, merak ediyorsanız cevaplar Psikoloji açıklıyor: Bir insanı kendinize aşık edebilir misiniz?yazımızda.

Beige flag (bej bayrak) nedir, ilişkilerin kaderini belirleyebilir mi?

Kırmızı, yeşil ve hatta sarı bayraklar konseptlerine artık birçoğumuz aşinayız. Özellikle romantik ilişkiler söz konusu olduğunda ilişkinin devamı hakkında önemli sinyallere işaret eden bu bayraklara, son zamanlarda bir yenisi daha eklendi; beige flags yani bej bayraklar. Peki, bu bayraklar neyi anlatıyor veya hangi davranışlar bu bayraklara örnek teşkil ediyor? Gelin, TikTok’ta hızla yayılan ve #beigeflags etiketi ile milyonlarca görüntülenme ve beğeniye sahip olan bu terimin ilk nasıl ortaya çıktığını ve sosyal medya kullanıcılarının hangi durumları bej bayrak olarak değerlendirdiğini yakından inceleyelim: Beige flag (bej bayrak) nedir, ilişkilerin kaderini belirleyebilir mi?

Evliyken yalnız hissetmenin sebepleri ve başa çıkmanın yolları

Evlilik, sabır, özveri ve kelimenin tam anlamıyla ‘sıkı çalışma’ gerektirir. Eşlerin birbirine zaman ayırması, özel anlar yaratması, sevgiyi, saygıyı paylaşması, birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılaması evliliğin gerekliliklerindendir. Mutlu başlayan bir birliktelik zaman içerisinde yalnızlığa evrilebilir. Bazen işler karmaşıklaşır ve evli bireyler eşleri ile aynı odada yan yana bulunsalar dahi kendilerini yalnız hissedebilir. Evlilikte yalnızlık konusunu ele aldığımız Evliyken yalnız hissetmenin sebepleri ve başa çıkmanın yollarıyazımızda kapsamlı bir okuma yapabilirsiniz.

Biz şimdi neyiz: Bir situationship ilişkisinde olduğunuzu gösteren işaretler

Henüz adı konulmamış bir flörtün, ilişkideki “Biz şimdi neyiz” evresinin günümüz dünyasındaki karşılığı “situationship”. Günümüze ait yeni bir ilişki türü olarak da tanımlayabileceğimiz situationship ilişkisi, tanışma evresiyle ilişki arasındaki o hoş ama aynı zamanda sinir bozucu olan gri alan. Bu tür bir ilişki, birlikte zaman geçirmekten daha fazlasıdır, ancak birbirine sözler vermekten de daha az ciddidir. Bazıları için işe yarasa da çoğu insan için hızlı bir şekilde kafa karıştırıcı olabilir. Biz şimdi neyiz: Bir situationship ilişkisinde olduğunuzu gösteren işaretleryazımızdan ‘situationship’e dair her şeyi öğrenebilirsiniz.

İkili ilişkilerde değersiz hissettiren darbeler: Love bombing, gaslighting, ghosting

“Modern insanın, sevgili ilişkilerinde yeni bazı terimler var ki, bence bunlar hiçbirimizin iyi olmadığının kanıtı! Önce bu terimleri açıklayacağım ve bu durumlara karşı ne yapmalıyızı kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazmak istiyorum, çünkü hepimiz günün sonunda aynı öğreti ile eğitilmeye çalışıyoruz ve görüyorum ki yolunu kaybetmiş birçok ruh başkalarının yollarında yürümemeleri için elinden geleni yapıyor ve insanlığımızın o narin yerlerinden kırılıyoruz.” diyerek günümüz ilişkilerine dikkat çekiyor sevgili yazarımız Özde Çolakoğlu. İkili ilişkilerde değersiz hissettiren darbeler: Love bombing, gaslighting, ghostingyazısından detaylı bir okuma yapabilirsiniz.

Arkadaşa aşık olmak: En yakın arkadaşıma aşık oldum ne yapmalıyım?

Romantik komedi filmlerinde yıllarca aynı arkadaş ortamında çok iyi dost olan iki kişi arasında aniden romantik bir ilişki gelişir ve birlikte eğlencenin dibine vurdukları harika bir aşka yelken açarlar… Peki acaba gerçekte de böyle mi? Arkadaşa aşık olma durumu, bazen harika bir ilişkinin başlangıcına bazense platonik bir duygusal darbeye neden olabilir. Bu konuda farklı bir bakış açısı kazanmak ve neler yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız Arkadaşa aşık olmak: En yakın arkadaşıma aşık oldum ne yapmalıyım?yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilimsel araştırmalara göre enflamasyon kadınlarda daha yaygın

Enflamasyon (inflammation) ya da diğer yaygın adıyla iltihaplanma, vücudun savunma mekanizmalarından biri ve genellikle enfeksiyon, yaralanma, stres faktörleri gibi çeşitli faktörler tarafından tetikleniyor. Ancak, ilginç olan ve bilimsel araştırmaların dikkatini çeken bir değişken daha var ki, o da cinsiyet. Evet, araştırmalara göre enflamasyon, kadınlarda daha yaygın ve etkileri daha şiddetli. Dahası, bu durumun kadınlarda depresyon riskini artırdığını gösteren araştırmalar da mevcut. Üstelik, genç yaştaki kadınlar için durum daha da riskli. Peki ama bu durum neden oluşuyor? Neden enflamasyon kadınlarda daha yaygın ve kadınlar bu durumla nasıl baş edebilir? İşte size bu konuda rehberlik edebilecek ipuçları: Bilimsel araştırmalara göre enflamasyon kadınlarda daha yaygın

Geçtiğimiz yılın en çok okunan Pleasure Up yazıları için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!