Biz şimdi neyiz: Bir situationship ilişkisinde olduğunuzu gösteren işaretler

Henüz adı konulmamış bir flörtün, ilişkideki “Biz şimdi neyiz” evresinin günümüz dünyasındaki karşılığı “situationship”. Günümüze ait yeni bir ilişki türü olarak da tanımlayabileceğimiz situationship ilişkisi, tanışma evresiyle ilişki arasındaki o hoş ama aynı zamanda sinir bozucu olan gri alan. Bu tür bir ilişki, birlikte zaman geçirmekten daha fazlasıdır, ancak birbirine sözler vermekten de daha az ciddidir. Bazıları için işe yarasa da çoğu insan için hızlı bir şekilde kafa karıştırıcı olabilir. Özellikle de birinin diğerine duyguları söz konusu olduğunda…

Bir situationship’in içerisindeyken iletişim, beklentiler ve sınırlar belirsizdir; henüz tek eşlilik veya bağlılık konuşulmamış veya belirsiz bırakılmıştır. Ama sadece belli çıkarlar için bir arada olunduğu veya geçici bir partner olduğunuz da netleştirilmemiştir. Eğer ilişkinin koşulları belirsizse ancak ortada duygular ve bir birliktelik varsa, genellikle bu tür bir ilişkide olunduğu söylenebilir.

İnsanlar neden ilişkinin adını koymaktan çekinirler?

Yukarıda anlattıklarımız birçok insana tanıdık gelecektir. Çünkü şu anda, belirsiz ilişkiler, her zamankinden daha yaygın. İnsanlar sıklıkla bu tür ilişkileri tercih edebilirler, çünkü daha az streslidirler ve çok fazla zaman almazlar. Hepimizin kabul edeceği gibi, ciddi bir romantik ilişki, gerçekten çaba ve özveri gerektirir. Ciddi bir ilişkiye zaman ve çaba harcamak istemeyen kişiler, situationship’i ideal bulabilirler, çünkü muhtemelen öncelikleri olan başka yükümlülükleri vardır. Ayrıca geçmişteki ciddi ilişkilerinde incinmiş olan kişiler de “akışta” kalmayı ve adı konmayan bir flörtü daha konforlu bulabilirler. Bir situationship, herhangi bir etiket veya baskı olmadan rahat bir bağlantı arayanlar için de işe yarayabilir.

Bir situationship ilişkisinde olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Aşağıdaki yaygın işaretler, muhtemelen adı konulmamış bir ilişkide olunduğunu gösterebilir:

 • İlişkinizi tanımlamadınız, bağlılık üzerine konuşmadınız veya sınırlar ve beklentiler için bir yapı oluşturmadınız.
 • İlişki hakkında kafanız karışık. Onun başka insanlarla görüşüp görüşmediğini, sizi çok sevip sevmediğini veya ciddileşmeye niyeti olup olmadığını merak ediyorsunuz.
 • Bazen sizi kandırdığını, boş veya eylemleriyle örtüşmeyen cümleler kurduğunu veya yerine getirmeyeceği sözler verdiğini hissediyorsunuz.
 • Sizi hayatına dahil etmek için, örneğin arkadaşlarıyla veya ailesiyle tanıştırmak veya büyük yaşam olaylarından haberdar etmek gibi anlamlı bir çaba göstermiyor.
 • Hayatınıza aktif bir ilgi göstermiyor, duygularınızı dikkate almıyor veya yüzeysel soruların ötesine geçip daha derin bir bağlantı kurmuyor.
 • Aranızda; gelecek, paylaşılan hayaller ve hedefler, hayattaki değerler veya bir ilişkiden ne istediğiniz hakkında çok fazla konuşma geçmedi…

Bu tür belirsiz bir ilişkide, ilk görüşmenin ardından görüşmeye devam edilir ancak zamana rağmen hiçbir şeyin gelişmediği görülür. Birlikte plan yapılmaz, bu yüzden görüşmeler genellikle daha spontane gelişir. İlişki ve nereye gittiği konusunda sürekli olarak kafa karışıklığı yaşanır.

Adı konulmamış bir ilişkideyseniz ne yapmalısınız?

Çoğu belirsiz ilişki, yeterince masum bir şekilde başlar. Sonuçta, her iki taraf da birbirini tanıdıkça, flörtler ya ilişkiye dönüşür ya da geçicidir. Hatta flörtün bu evresinden zevk almak mümkündür. Ancak zaman hiçbir şey değişmeden akıp giderken, özellikle de kişilerden biri karşısındakine hisler geliştirmeye başlarsa ve diğeri şeyi istemiyorsa, gerçekten istenen şeyin bu olup olmadığını sorma vakti gelmiş olabilir.

İlişkinin adının konulmaması her iki taraf için de sorun değilse, mesele yok. Ancak taraflardan en az biri ilişki hakkında her gün endişeli hissediyorsa ve bu ona neşeden çok stres getiriyorsa veya bir partner tarafından desteklenmek istiyorsa, tüm bu hisler görmezden gelinmemeli. Bir ilişki tarzı kişi için çalışmıyorsa ve iki kişiyi de destekleyen ortak bir beklentiye varılamıyorsa, o zaman rahatsız, mutsuz eden veya belirsiz hissettiren bir dinamiği sürdürmeye değmez. İster derin ister gündelik olsun, ilişkilerin bize heyecan ve neşe getirmesi gerekir.

Bu tür bir ilişkiye başlamadan veya onu sürdürmeden önce, bir ilişkide ne istediğinizi ve rahat, saygı duyulmuş, ilgilenilmiş ve desteklenmiş hissetmek için neye ihtiyacınız olduğunu düşünmek için zaman ayırmaya çalışın. Sonuçta her ilişki tarzı, herkes için uygun değildir. Dolayısıyla gündelik ve geçici bir şey istememek sorun değil. Hatta duygusal olarak kafa karıştırıcı veya acı veren bir ilişkiyi istememek oldukça mantıklı.

Kendinizi daha iyi anlamak için içinize dönün ve kendinize bazı sorular sorun. Aşağıdaki soruları yanıtlamak, bir sonraki ilişkinizden ne istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir:

 • Bir ilişkiden ne istiyorsunuz?
 • İdeal ilişki size nasıl görünüyor?
 • Sınırlarınız ve beklentileriniz neler?
 • Ne sıklıkla buluşmak istiyorsunuz?
 • Ayrıcalık mı istiyorsunuz?
 • Nasıl ilgi görmek istiyorsunuz?

İlişkiden beklentileriniz konusunda ne kadar net olursanız, bunları potansiyel bir partnere o kadar net bir şekilde iletebilir ve ihtiyacınız olanı aldığınızdan emin olabilirsiniz. Eğer belirsiz bir ilişki, ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, sesinizi duyurmak veya onu değiştirmek için savaşmanıza gerek yok. Saygı ve şefkatle bu tür bağları sonlandırabilir, bunun sizin için doğru ilişki olmadığını kabul ederek yolunuza devam edebilirsiniz.

“İçinde bulunduğum belirsiz ilişkiden neden vazgeçemiyorum?”

Yukarıdaki cümleleri anlamlı bulmanıza rağmen belirsiz bir ilişkiyi sürdürüyor, bu nedenle mutsuz hissediyorsanız belki de ilişkiniz, hayatınızda fark etmediğiniz bir boşluğu dolduruyordur. Aşağıdaki nedenlerle, bu tür bir ilişkinin içerisine sıkışıp kalmış olabilirsiniz:

 • Karşınızdaki kişiye karşı karışık duygularınız olabilir. Onu fiziksel olarak çekici ancak duygusal açıdan yetersiz buluyorsunuz.
 • Hayatınızın bu döneminde kesinlikle yalnız kalmak istemiyorsunuz. Bir ilişki içinde hissetmek size iyi geliyor.
 • Geçmişteki olumsuz deneyimleriniz nedeniyle siz de kimseye söz vermek istemiyorsunuz. İlişkinin adının konulmaması, size bir yandan konforlu hissettiriyor.
 • Bu sıralar dikkatiniz çok dağınık ve hayatınız bir hayli yoğun. Düzenli görüşme fikri, sizi strese sokuyor.
 • Karşınızdakinin duygularını incitmekten korkuyorsunuz.
 • Yeni insanlar tanımaktan korkuyorsunuz veya buna enerjiniz olmadığını düşünüyorsunuz. Bir şekilde içine girdiğiniz rutin size daha kolay geliyor.
 • Eğer onu arkadaşlarınızla tanıştırırsanız ondan hoşlanmayacaklarından çekiniyorsunuz.
 • Yeterince uyumlu olmadığınız için bir ilişkiyi sürdürememekten endişeleniyorsunuz.
 • Aranızdaki belirsizlik, henüz fark etmediğiniz bir ihtiyacınızı karşılıyor…

Adı konulmamış bir ilişki, genellikle bir süre sonra ya gerçek bir ilişkiye dönüşür ya da ayrılıkla sonuçlanır. Eğer çok uzun süredir bu gri alandaysanız, biraz üzerine düşünmeye zaman ayırın. Böylece bir çift olarak ilerleyebilir veya karşılıklı özgür kalabilirsiniz.

Kaynaklar: lifehacker, justinfeed

İlginizi çekebilir: Terapistlere göre bir ilişkide seks neden ve ne kadar önemli?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!