2016’da bizleri bekleyen wellness trendleri

2015 sağlıklı yaşam trendleri açısından muhteşem bir yıldı. Sağlıklı besinlerden oluşan tabaklar tüm öğünlerimize girdi, hatta Instagram sayfalarımızı süstedi. Etrafımızdaki fitness tutkunlarının sayısı arttı, veganları daha çok aramıza almaya ve restoran menülerinde onlara daha fazla yer vermeye başladık.

Sağlıklı yaşam konusunda 2016’nın çok daha iyi olacağını düşünüyoruz. İşte bu yıl boyunca karşımıza çıkması muhtemel sağlıklı yaşam trendleri:

1. Bildiğimiz meyve suyu kavramı değişiyor

2015 yılı, dünyanın dev meyve suyu üreticileri için oldukça verimli bir yıldı. Coca Cola, Suja isimli meyve suyu şirketinin yüzde 30 hissesini 90 milyon dolar karşılığında satın aldı. Birçok meyve suyu firması 2016 için büyük planlar yapıyor. Ancak 2016’da yeni oyuncular, sahnede daha fazla yer kaplayacağa benziyor. Bu yeni oyuncuların en büyük kozu, meyve suyunun sınırlarını genişletip sebze suyunu da dahil etmeleri. Juicero isimli bir Amerikan şirketi ise işi daha da ileri götürüp evde kendi sebze suyunuzu hazırlayabileceğiniz makineler üzerinde çalışıyor. Bu makinelerin 2016’nın ilk yarısında piyasaya çıkması bekleniyor.

wellness 3
Sağlıklı beslenme konusunda 2015’in en çok öne çıkan yiyeceği avokadoydu.

2. ‘Athleisure’ girişimleri artıyor

2015 yılında Merriam-Webster sözlüklerine yeni bir kavram girdi: Athleisure… Atlet ve boş zaman anlamına gelen ‘leisure’ kelimelerinin birleşiminden oluşan bu kelime, aslında moda dünyasının bir terimi. Günlük hayata adapte edilmiş spor kıyafetlerini ifade ediyor. Anlaşılan 2016 yılında spor taytları, renkli spor ayakkabıları ve rengarenk üstleri günlük hayatta da giyenleri daha fazla göreceğiz. Dünya devi spor markalarının yanı sıra dünyaca ünlü modacılar ve bir sürü küçük girişimci bu alana yatırım yapmaya başladı.

3. Her şey dahil wellness stüdyolar çoğalıyor

Wellness bir yaşam şekli oldu. Artık yoga dersinden çıkıp soluğu hamburgercide alamazsınız. Yoga yapıp sonra da sağlıklı bir öğün tüketmelisiniz. Aynı şey mistik tedaviler için de geçerli. Bu tür şeylerle ilgilendikten sonra sizin gibi düşünen insanlarla tanışmak istemeniz çok normal. Son dönemde ABD’de bu ihtiyaca karşılık veren yerlerin sayısı hızla artıyor. Bazıları 10 bin metrekareyi bulan bu merkezlerde yoga ve meditasyon stüdyoları, etkinlik alanı, kafe gibi birçok şeyi aynı anda bulmak mümkün. 2016’da bu merkezlerin sayısının artacağına hiç şüphe yok.

4. Avokadolu yemek tarifleri listelerde yükseliyor

Avokado ve ve domatesle yapılan bir tür Meksika yemeği olan “guacamole” fırtınası aslında Temmuz 2015’te New York Times yiyecek yazarı Melissa Clark’ın bir yazısıyla başladı. Öyle ki ABD Başkanı Barack Obama bile guacamole’den bahseder oldu. Sağlıklı beslenme konusunda 2015’in en çok öne çıkan yiyeceği avokadoydu. Öyle görünüyor ki 2016 yılında avokadoyla yapılan daha birçok tarif keşfedeceğiz. Avokadolu tariflerimize göz atabilirsiniz.

5. Sağlıklı yaşamın sesi duyuluyor

Seslerin ve müziğin en derin duygularımıza yeteneğine sahip olduğuyla ilgili sayısız araştırma var. 2015 yılında zihinsel yolculuğu destekleyen müzikler alanında epey gelişme yaşandı. 2016 yılında bu müzik türlerinin gelişeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Meditasyonu kolaylaştıran bu tür müzikler, sağlıklı yaşamın sesi olmaya aday.

6. Tatiller daha sağlıklı hale geliyor

Artık insanlar tatillerinde lüks veya macera değil daha çok sakinlik ve sağlıklı seçimler arıyor. Meyve ve sebze suyu barları, SPA’lar, sağlık merkezleri, masaj, spor salonu gibi imkanlar otellerin en çok tercih edilen özellikleri arasına girdi.

wellness 1
Artık insanlar tatillerinde lüks veya macera değil daha çok sakinlik ve sağlıklı seçimler arıyor.

7. Daha dengeli bir iş hayatı

Hepimiz hayatta dengeyi arıyoruz. Öyle ki artık denge unsuru, kurumsal dünyanın da gündemine oturmuş durumda. Wall Street Journal’da geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir makalede, artık yeni neslin işvereninden beklentilerinden birinin de iş yerinde denge olduğu yazıyordu. Eğer dünyanın adrenalini en yüksek iş ortamlarından biri olan Wall Street’te bunlar yaşanabiliyorsa, her yerde yaşanabilir. Hatta bir sonraki durak, Silikon Vadisi bile olabilir.

8. Yeni buluş: Duyusal yoksunluk havuzu

500 kilo tuz atılmış bir havuz düşünün. Sesten, ağırlıktan, ışıktan uzak. Kapkaranlık bir havuzda yüzdüğünüzü hayal edin. İşte son dönemin en yeni wellness trendi; duyusal yoksunluk havuzu. Tüm vücutta rahatlama sağladığı bu havuzları şimdiden ağır fiziksel antrenman yapan sporcular kullanmaya başladı. Bu havuzların sadece fiziksel değil, zihinsel olarak da stresten arındırma işlevi gördüğü söyleniyor.

9. Evler artık korumalı alana dönüşüyor

Marie Kondo’nun The Life-Changing Magic of Tidying Up (Evinizi Düzenlemenin Hayatınızda Yarattığı Gizemli Değişim) başlıklı kitabı, şimdiye kadar tüm dünyada 3 milyondan fazla sattı. Kitabın bu başarısının arkasında “Evinizi düzenlemek, kendi hayatınızı da düzenlemenizi, geçmişin ve geleceğin kaosundan kurtulmanızı sağlıyor” mesajı yatıyor. Artık evlerimizin sadece barındığımız değil aynı zamanda dış dünyanın kaosundan korunduğumuz yerler olduğunu hatırlamanın vakti geldi.

10. Nitro kahve deneyimi

Nitrojenle demlenmiş kahve anlamına gelen nitro kahve, 2016’nın yeni trendlerinden biri olmaya aday. Soğuk, kremsi bir yapıya sahip olan bu kahve, kan akışına yardımcı oluyor, aynı zamanda klasik kahvelere göre daha az asidik olma özelliği taşıyor.

Kaynak:
Mind Body Green

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Dünyanın en uzun ömürlü insanlarından sağlıklı yaşam sırları

Avokado hakkında az bilinen 6 gerçek

Sağlıklı yaşam için 8 iPhone uygulaması

Severek çalışmanın dengesi: Bhakti Yoga ile kariyerinize bambaşka bir bakış açısı katın

Daha sağlıklı bir yaşam için günde iki saat ayakta durun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!