Sağlıklı yaşam için 8 iPhone uygulaması

P90X

Power 90Extreme\ kısaca P90X, iPhone’nun 90 günde forma girmek için hazırladığı egzersiz ve buna bağlı diyet programını içeren harika bir uygulama. Jane Fonda, Richard Simmons, Tony Little, Billy Banks gibi ünlülerin takip ettiği bu uygulama, içerdiği egzersiz videoları eşliğinde  oldukça keyifli bir hale geliyor. P90x, 3 seviyeden oluşuyor; Lean (daha hafif), classic default (antrenman) ve double (sabah kardiyo ve akşamüstü antrenman). Tabi bunlar için de birtakım malzemelere ihtiyacınız olacak; kapı barfiksi, dumbell seti, şınav barı. Önce 5 dolar ödeyerek uygulamayı satın alıyorsunuz, daha sonra isteğe göre seçebileceğiniz yoga, dövüş teknikleri, zıplama gibi egzersizler için de 7 dolarlık bir masrafınız daha oluyor. Kısaca, oldukça makul bir fiyata, 90 günde sıkı ve ince bir vücuda sahip olabiliyorsunuz.

My Fitness Pal

MyFtitnessPal, tükettiğiniz tüm yiyeceklerin kalorilerini hesaplayan,  kayıt tutarak, forma girmenize yardımcı olan bir uygulama. Şanslı Amerikalılar, marketlere gittiklerinde yiyeceklerin üzerindeki kodu telefonlarına okutarak anında o ürünün kalorisini görebiliyorlar. Ama olsun, bizde olmasa da, içerdiği 1 milyona yakın yiyecek listesi sayesinde her türlü yiyeceğin kalori oranlarını takip edebiliyorsunuz. Üstelik bu uygulama için bir ücret ödemiyorsunuz.

Sleepcycle

Gece uykuya daldığımızda ne kadar derin/ hafif bir uyku süreci geçirdiğimizi ve yatakta ne kadar döndüğümüzü sabah kalktığımızda bize rapor halinde sunacak bir uygulama: Sleepcycle. Özellikle her gece bir avuç dolusu uyku hapını, şeker gibi yutan Amerikalılar için yaratılmış en iyi uygulamalardan biri. Sleepcycle’ı yatağınızın sağlam, düşmeyecek bir köşesine koyuyorsunuz ve cihazın yer çekimi sensörleri sayesinde, gece boyunca yaptığın tüm hareketler hafızaya alınıyor. Derin mi yoksa hafif bir uykuda olduğunuzu algıladığından, sabah sizi iki durumdan birine göre kendi seçtiği melodilerle uyandırıyor. Üstelik bu uygulamanın ücreti yalnızca 1 dolar.

Navy Seal Fitness

Amerikalı denizcilerin uyguladığı fitness programını bizlere sunan Navy Seal Fitness’ın içeriği sizleri biraz korkutabilir. Bu insanların her gün yaptıkları spor aktiviteleri normal birine biraz ağır gelebilir, fakat kısa sürede fit bir vücudun hayalini kuruyorsanız  mutlaka denemelisiniz. Uygulamanın bedeli,  2 dolar.

 

HeartWise

Heartwise, spor yaptığınız süre içerisinde, kalp atış artışını, ağırlığını, kan basıncını ölçen bir uygulama. Sporunuzun sonunda, durumunuzla ilgili detaylı bir rapor alıyorsunuz. Ücreti yalnızca 1 dolar.

 

 

iMapMyRUN

iMapMyRUN, koşu yapanlar için son derece cazip. Uygulama, koşu mesafenizi, ne kadar kalori harcadığınızı hatta kalp ritminizin raporunu dahi sizlere belirtiyor. Ücretiyse 2 dolar.

 

Superfood HD

Malzemeleri sadece sağlıklı besinlerle yapılmış 200 tarifi içinde barındıran bu uygulamayı tavsiye etmemek olmaz. Uygulamada aynı zamanda 200 süper besinin tüm özellikleri , vitaminlerin listesini bulabiliyorsunuz. Özellikle birçok hastalığın önünü kesecek sebze ve meyvelerden oluşan bu tariflerden yapmak isterseniz, ödeyeceğiniz miktar yalnızca 1 dolar.

Fitness Buddy

Spor salonunda sizi yönlendiren bir personal trainerınızın olmasını isterseniz, işte size egzersizleriniz boyunca eşlik edecek bir uygulama. Fitness Buddy, yaptığınız tüm çalışmaları izliyor ve size neleri yapıp yapmamanız konusunda uyarılarda bulunuyor. Uygulamanın bedeli 1 dolar.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!