Avokado hakkında az bilinen 6 gerçek

Avokado bir meyvenin ötesinde bazı mezelerde de kullanılıyor. Mesela, Meksikalıların guacamole adını verdiklerini meze avokadodan yapılıyor. Bunun dışında içerdiği vitaminlerden ötürü, avokado yediğinizde kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Ancak bu meyvenin faydaları bunlarla sınırlı kalmıyor. Avokadonun gücü, tahmin edebileceğinizin çok üzerinde olabilir.

Avokado hakkında az bilinen 6 gerçek
Avokadolar, bir çok açıdan sağlığa faydalıdır

1. Avokado bir sebze değil, meyvedir

Evet, bu bilgi ilginç görünebilir ancak yeşil bir görüntüsü olduğu için birçokları tarafından sebze olarak biliniyor. Ancak teknik olarak avokado tek çekirdekli bir meyvedir. Meyveler kalın kabukları, orta tabakası ve bir çekirdeğin etrafında olmalarıyla bilinirler. Bu tanımlamaya göre avokado, sebze değil meyvedir.

2. Bir avokado, muzdan daha çok potasyuma sahiptir

Tek bir avokado, 975 miligram potasyuma sahiptir. Ancak potasyum zenginliğiyle bilinen muzda, 487 miligram potasyum bulunur.

3. Çevresinde muz ya da elma varsa avokadolar çok çabuk olgunlaşırlar

Muz ve elma, etraflarına etilen gaz yayarlar. Etilen gaz, doğal bir meyve büyütücü hormondur. Eğer henüz yeşil olan bir avokadoyu elma ya da muz ile aynı çantaya koyarsanız, çantanın içinde sıkışacak etilen gazından ötürü avokado çok çabuk bir şekilde olgunlaşacaktır.

Avokado hakkında az bilinen 6 gerçek
Avokadolar, protein bakımından da zengindir

4. Avokadolar protein bakımından zengin nadir meyvelerdendir

Bir avokado, 4 gram protein barındırır ki bu bir meyveden gelen en yüksek orandır. Bedenin ihtiyaç duyduğu bütün amino asitleri barındırmasa da, en önemli 18 tanesini barındırdığı için yine de çok önemlidir. Tabii bazı proteinleri de başka şekillerde telafi etmek gerekebilir.

5. Bazı yemek tariflerinde yağ yerine kullanabilirsiniz

Tabii ki ortaya yeşil muffinler çıkmayacak. Ancak doğru oranda avokado sıvısını, iyi tarifleri kullanarak brownie yaparken ya da başka buna benzer tariflerde kullanabilirsiniz.

6. Avokadodan faydalanmak için sadece yemeniz gerekmiyor

Tüm bu vitaminsel özelliklerinin yanında, avokadolar sağlıklı bir saç ve deri için de vazgeçilmez olabilir. İçerisinde barındırdığı antioksidanlar ve amino asitler, zarar görmüş saçlara ve kuru ciltlere iyi gelebilen bir meyvedir.

Kaynak:
Huffingtonpost

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

Sağlıklı tarifler: Avokadolu közlenmiş biber

Vegan Tarifler: Avokado tostu

Sağlıklı bir hayata kavuşmak için küçük ama etkili 19 alışkanlık

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!