10 adımda kaygılarınızı bir kenara bırakıp daha mutlu bireyler olabilirsiniz

Endişelenmek sorunları çözecekmiş gibi hissettirebilir. Sanki içinizde bunu hissettiğinizde daha sorumlu oluyormuşsunuz gibi düşünürsünüz. Aslında endişelenmek tamamen bir zaman ve enerji kaybıdır. Eğer kötü bir şey gerçekleştiyse, kaygılanmak onu yok etmeyecektir ya da gerçekleşmesine engel olmayacaktır. Dolayısıyla da kaygılanmak ya da endişelenmek içinde bulunduğunuz zamandan zevk almanıza engel olma dışında bir işe yaramayacaktır.

10 adımda kaygılarınızı bir kenara bırakıp daha mutlu bireyler olabilirsiniz
Kaygılanmak sorunlarınızı çözmeyecektir

Kaygılarınızın tamamen saçma hatta mantık dışı olduğunu fark etseniz bile, onlardan kurtulmak çok kolay olmayabilir. Ancak yine de denemekte fayda vardır çünkü kaygılanmak stres hormonunu artırır ve hatta depresyona bile sebep olabilir. Daha da ileri seviyelerde alkol kullanma ve ilaç alma kaygılardan kurtulmak için bir araç olarak görülmeye başlanır.

Uplifers olarak, kaygılarınızdan kurtulmanızı sağlayacak 10 yolu sizler için derledik.

1. Anı yaşayın

İnsanlar genelde yaşamın doğrusal bir düzlemde gerçekleştiğine inanır. Aslında gerçek olan, yaşadığınız andır. Sadece yaşadığınız ana değer vermek, sizi geçmişte yaşadığınız kötü olayların etkisinden kurtaracağı gibi, gelecek için endişelenmenize de engel olacaktır.

2. Kötü olayların sebebi olarak kendinizi suçlamayın

Hayat her zaman iyiliklerle dolu olacak diye bir kuralın olmadığını herkesin bilesi gerekiyor. Kötü olaylar da hayatın bir parası ve siz ne kadar kaygılanırsanız kaygılanın, bunların gerçekleşmesine engel olamazsınız. Enerjinizi bunları düşünmeye, sorun çıkacakmış gibi yaşamaya harcayacağınıza, problemler ortaya çıktığı zaman onu çözmek için harcarsanız daha olumlu bir hayatınız olur.

3. Kendinize kaygılanmayacağınıza dair söz verin

10 adımda kaygılarınızı bir kenara bırakıp daha mutlu bireyler olabilirsiniz
Kendinize kaygılanmayacağınıza dair söz verip, bunu gerçekleştirebilirsiniz

Kaygılanmak, kötü bir şeyler olacakmış gibi gelecekten endişe etmek, size sanki bir sorumluluk gibi gelebilir. Aileler çocukları için, çok çalışkan olan insanlar işleri için, sorumlu vatandaşlar çevre için endişe ederler. Ancak bunun bir sonu olmadığını herkesin görmesi gerekiyor. Bunun yerine harekete geçmek belki de daha iyi şeylerin olmasını sağlayabilir.

4. Engelleyemiyorsanız yüzleşin

Eğer kaygılarınızı ortadan kaldıramıyorsanız, bunlarla savaşmayı öğrenebilirsiniz. Mesela, tamamen ortadan kaldıramıyorsanız, günlük birkaç dakika kaygılanmaya ayırın. Böylelikle bunu kontrol edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. En sonunda kaygılanmayı hayatınızda en az seviyeye çekebilirsiniz.

5. Pozitif düşünün

Pozitif düşünmenin insanları daha mutlu ve sağlıklı hale getirdiğine dair birçok araştırma bulunuyor. Mesela, bir işi yapmadan önce “Ya bu işi batırırsam.” şeklinde değil de, “Çok güzel bir iş ortaya çıkaracağım.” şeklinde düşünmeniz sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Ayrıca çevrenizde pozitif insanların bulunması da sizin daha mutlu ve başarılı olmanızı sağlayacaktır.

6. Yanlış düşüncelere karşı uyanık olun

Kaygılarınızın meşru sebepleri var mı? Çünkü çoğu zaman kaygılar batıl inançlardan kaynaklı olabiliyor. Mesela, işler çok iyi gittiği zaman, kesin kötü bir şey olacak düşüncesi batıl inançlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bir daha ki sefere bir şey için kaygılandığınız zaman, bunun aslında ne olduğunu kendinize sorun ve bir cevap bulmaya çalışın.

7. Endişelenme geçmişinizi analiz edin

10 adımda kaygılarınızı bir kenara bırakıp daha mutlu bireyler olabilirsiniz
Kaygılanma geçmişinizi irdeleyerek bir sonca varabilirsiniz

Endişelendiğiniz, kaygılandığınız zamanlara geri dönün ve bu anları tekrar düşünün. Korktuğunuz şey başınıza geldi mi? Geldiyse bununla nasıl başa çıktınız ve önceden kaygılanmış olmanın size ne gibi bir faydası oldu? Bu soruların cevabını dürüst bir şekilde vermeye çalışın.

8. Her şeyin sizin kontrolünüzde olmadığını bilin

Sizin kontrolünüzde olmayan şeyler hakkında kafa yormayı bırakın. Bir şeyin gerçekleşmesine engel olamıyorsanız, oluruna bırakmanız sizin için en iyi seçenek olabilir.

9. Mükemmel olmadığınızı bilin

Dünyadaki tüm insanların yaptığı gibi, sizin de bazen işleri batıracağınızı bilin. Her işten başarıyla çıkmak neredeyse olanaksızdır. Siz de herkes gibi hatalar yapabilirsiniz. Hayatın hatalarla dolu olduğunu fark ettiğinizde, kaygılanmanın ne kadar anlamsız olduğunu da anlayabilirsiniz.

10. Kaygılarınızdan kurtulun

İçinizdeki kaygılarınızı birileriyle paylaştığınızda rahatlamış hissedersiniz. Kaygılarınızın içinizde büyümesine müsaade etmeden birilerine anlatmak bu anlamda faydalı olabilir. Zaman zaman birilerine içinizi açıp, dertleşmeniz zihninizi rahatlatacak bir etkiye sahiptir.

Kaynak:
Psychologytoday

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Stres ve kaygıyla nasıl başa çıkılır?

Sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır?

Karar veremiyorum diyenlere karar verme kaygısıyla başa çıkma yöntemleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!