Olumsuz düşünceleri başka kaynaklara aktararak pozitif düşünmenin yolları

Pozitif psikoloji yükselişte ve günden güne popülaritesi artıyor. Hepimiz doğal olarak mutlu olmak istiyoruz. Bu konuda klinik psikolog Dr. Tali Shenfield’in  kişisel deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı makalesine yer verdik. Shinfield 10 yılı aşkın bir süredir mesleğinden kalan zamanlarda yoga ve meditasyon yapıyor, ayrıca psikoloji ve çocuk yetiştirme üzerine açtığı bloglarda yazmaktan keyif alıyor.

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulup Pozitif Olmak
Olumsuz Düşüncelerden Kurtulup Pozitif Olmak

Shenfield’a göre pek çok insan pozitif psikoloji kavramını ‘negatif düşünceler kötüdür ve onlardan kaçınmamız gerekir’ şeklinde yanlış yorumluyor. Kaldı ki hayat içinde olumsuz düşüncelerden tamamen kaçınabilmek imkânsıza yakın. Peki o zaman nasıl mutlu olacağız? Hepimiz olumsuz düşünceleri deneyimliyorsak, mutlu olabilen insanlar nasıl mutlu oluyor? Mutsuz düşüncelerin aktarabileceği bir olgu yaratarak.

Dr. Shenfield’a göre, olumsuz düşünceleri başka bir kaynağa aktarabilmenin en iyi yollarından biri, bağlanabileceğiniz olumlu bir şey bulmak. Bu kaynağın ne olacağını kim olduğunuza ve nelerden hoşlandığınıza bağlı olarak şekillendirebilirsiniz. Seçtiğiniz şey sizi mutlu ettiği ve kimseye zarar vermediği sürece, seçimlerinizle ilgili çok düşünmenize gerek de yok. Örneğin, stresli bir durumla karşı karşıya olduğunuzda bir kupa dolusu sıcacık çay ve iyi bir kitapla rahatlıyorsunuzdur veya kitap okuma düşüncesi bile sizi strese sokuyor olabilir. Hiç sorun değil, sizin için başka bir çıkış yolu mutlaka vardır.

İşte birkaç öneri:

Yoga

yoga

Stresten arınmak ve rahatlamak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri. Gününüz ne kadar kötü geçmiş olursa olsun, kafanızda ne kadar düşünce dolanırsa dolansın, uzanıp savasana pozuna geçtiğiniz an kelimenin tam anlamıyla gerginliğin vücudunuzdan akıp gittiğini hissedebilirsiniz. Bitirdiğinizde zihninizi arındırmış, kaslarınızı esnetmiş ve hayata karşı yepyeni bir bakış açısı geliştirmiş olacaksınız.

Yoga kursu almaya vaktiniz olmasa bile, gününüzün 10-15 dakikasını oturma odanızda birkaç temel yoga hareketi yaparak geçirebilirsiniz. Esneme ve derin nefes teknikleri sizi sakinleştirecek ve gün içinde yaşadığınız bütün problemleri baş edilebilir hale getirecektir.

Meditasyon

meditasyon

Zihninizi odaklayabilmek ve enerjinizi olumlu şeylere yöneltmek için bir başka harika yol. Sessizce nefes almak, zihniniz ve bedeniniz üzerinde son derece sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu tecrübeyi aromaterapi etkili yağlardan faydalanarak daha da zengin bir hale getirebilirsiniz. Lavanta, biberiye ve sarı papatya rahatlamak için etkili tercihlerdir.

Bahçeyle uğraşmak

bahce isleri

Etrafımızdaki doğayla bir bütün olmanın kesinlikle sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi var. Toprağı hazırlamak, sürmek ve tohumları ekmek pek çok insan için son derece mutlu ve huzurlu bir deneyim. Odağımızı geliştirir ve kaotik hayatlarımızda dengeyi bulmamızı sağlar. Eğer bahçeye dönüştürülebilecek küçük bir toprak alanınız varsa, bunu değerlendirmeyi deneyin. Böyle bir alan yoksa, şehirde ve apartmanlarda yaşıyorsanız yine de seçenekleriniz mevcut. Örneğin; güneş alan bir balkonda, geniş saksılarda yer alacak küçük bir bitki bahçesi güzel bir başlangıç olabilir.

Gönüllülük çalışmaları

gonulluluk

 Sizden daha şanssız olanlara yardım etmek, kendi hayatınıza daha olumlu yaklaşabilmenize yardımcı olur. Kendi problemleriniz size dayanılmaz geliyorsa, sizinkilerden çok daha büyük problemlerle baş eden insanlarla iletişime geçmeyi deneyin. Kurumları ziyaret edin, insanlarla konuşun ya da sadece dinleyin.

Hayatı farklı bir açıdan, sizden daha büyük sorunlarla mücadele eden insanların gözünden gördüğünüz zaman kendi yaşamınıza daha zengin bir perspektifle bakabilirsiniz.

Örneğin; geçtiğimiz günlerde Soma’da yaşanan facianın ardından Soma’ya destek amaçlı bir çok farklı yardım ve destek platformu oluşturuldu. Bu platformlardan birinde gönüllü olarak görev alabilirsiniz. Yardım platformları hakkında sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz ‘’Soma için oluşturulmuş destek platformları ve bağış sistemleri’’ yazısına göz atabilirsiniz.

Yukarıdaki liste olumsuz enerjiyi olumluya dönüştürmek için son derece özet bir liste. Tavsiyeler elbette çoğaltılabilir: Egzersiz yapmak, en sevdiğiniz müzikleri dinlemek, bir dostunuzu aramak, ya da kısa bir gezintiye çıkmak… Unutmayın; enerjinizi aktaracağınız kaynağın ne olduğunun önemi yok. Sadece onu yaparken mutlu olmanız ve keyif almanız esas. Kendi içsel tutkunuzu bulun ve bunun üstüne gidin. Yaptığınız işten oldukça memnun kalacaksınız.

 

 

Kaynak: Psychology of Wellbeing 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!