Karar veremiyorum diyenlere karar verme kaygısıyla başa çıkma yöntemleri

Karar vermek pek çoğumuzda kaygı uyandırır. Yanlış bir karar almamak için ölçeriz, biçeriz, tartarız. Harekete geçmeyi erteleriz. Bunu yaptıran yanlış yapmaya ya da hatalı karar almaya dair duyulan kaygıdır. Oysa mükemmel kararı aramak yersizdir; çünkü mükemmel karar yoktur. Her kararın olumlu yada olumsuz yönleri olacaktır. Harekete geçmeyi ertelemek bir çözüm değildir.

Karar veremiyorum diyenlere karar verme kaygısıyla başa çıkma yöntemleri
Karar verme süreçlerinde insanlar zorluk yaşayabilir

Alınan karar var olan düzeni değiştireceği için korkarız. İnsana güvende hissettiren şey bilindik olan, tanıdık gelendir. Bu nedenle bildiğimiz düzenin değişmesini istemeyiz.

Bir şeyle ilgili karar vermek kişinin o anki hislerine, algılarına ve duygularına bağlıdır. Bu nedenle doğru ya da yanlış karar yoktur. Her kararın alınışının mutlaka kişi için doğru bir nedeni vardır.
Kendi doğrularınızla karar almanın hazzı çok özeldir. İnsan hayatını şekillendirebilecek güce sahiptir ve bu ancak alınan kararlar ile mümkündür.

Karar veremiyorum diyenlere karar verme kaygısıyla başa çıkma yöntemleri
Önemli olan kişinin kendi doğrularıyla kararlarını almasıdır

Ayrıca, geçmişteki hatalar, başarısızlıklar, yanlış alınmış kararlar kendinize kızmanız için sebep değil, bugün neyi daha farklı yapmanız gerektiğini gösteren araçlar olsun. Kendinize kızmanız sizi ileriye taşımaz. Ancak bir şeylerin farkına varmak ve bu doğrultuda farklı davranmak sizi ileriye taşır.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam