Zihninizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak için yapabileceğiniz rahatlatıcı aktiviteler

Kayıp ve yas süreci, doğal afetler, toplumsal travma, belirsizlik, gelecek kaygısı gibi pek çok olumsuz durum ve duyguyu bir arada deneyimlediğimiz, ne yapacağımızı bilemediğimiz ve kendimize, ruhumuza, zihnimize iyi bakamadığımız zor zamanlarda biraz olsun yıkıcı gündemden, üzücü haberlerden uzaklaşmak mümkün olabilir mi? Kafamızı dağıtacak ve olumsuz gelişmeleri birkaç saatliğine de olsa takip ettirmeyecek bir şeyler yapabilir miyiz? Evet, birtakım hobi ve uğraşlardan içinde bulunduğumuz stresi yönetmek ve bir nebze olsun iyi hissedebilmek için destek alabiliriz. Üstelik hobilerimizin olması da şart değil; gün içinde zaman ayıracağımız birkaç keyifli ya da el ve zihin oyalayıcı aktivite, kafamızın biraz olsun dağılmasına, gündemdeki yıkıcı haberlerden bir süreliğine uzaklaşmamıza yardımcı olabilir. Peki, neler yapabiliriz?

Evde bazı düzenlemeler yapmak, açık havada zaman geçirmek ya da doğanın, yemeklerin, patili dostların şifalı gücünden yararlanmak içerisinde bulunduğumuz stresli ve zorlayıcı zamanlarda zihnimizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırarak zamanımızı geçirmemizi sağlayabilir. İşte size ilham olabilecek birkaç öneri:

Mandala boyayın: Normal rutininizde resim yapmak, kara kalemle bir şeyler çizmek, ahşap boyamak gibi sanatsal hobileriniz olsa da stresli zamanlarda bu hobileriniz için gereken dikkati, zamanı, enerjiyi ayıramıyor olabilirsiniz. Öyleyse bu tür sanat aktivitelerinin nispeten biraz daha basit ve kolay uygulanabilir bir hali olan mandala boyamayı deneyebilirsiniz. Günlük rutininizde normal şartlarda sanatsal hobilerle ilgilenmiyor olsanız da mandala boyama stresli dönemlerde zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Yetişkinler için özel olarak tasarlanan mandala boyama kitaplarını deneyebilirsiniz.

Yürüyüşe çıkın: “Tebdili mekanda ferahlık vardır.” yani ortam değiştirmek rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Ayrıca, doğanın iyileştirici gücü; kuşların sesi, yaprakların hışırtısı, güneş ışınları ve mis gibi temiz havayı da düşünecek olursanız hızlı bir koşu ya da açık havada yüksek tempolu egzersiz stresli, zor geçen zamanlarda ilk tercihiniz olmasa da hafif ve kısa bir yürüyüş yapmak zihninizdeki olumsuz düşüncelerden bir süreliğine uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Yemek yapın: Mutfakla aranız iyi olsun olmasın, yemek yapmanın da yemek yemenin de duygulara dokunan bir eylem olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Mutfakta zaman geçirmek, daha önce hiç denemediğiniz bir tarifi pişirmek hem elinizin hem zihninizin oyalanmasına ve kendinizi olumsuz haberlerin yarattığı girdaptan bir süreliğine de olsa kurtarmanıza yardımcı olabilir. İllaki meşakkatli bir tarif denemenize de gerek yok, bir bitki çayı, hafif bir tatlı ya da aromatik bir kahve tarifi bile gündemden biraz uzaklaşmanızı sağlayabilir.

Bahçe işleri ile uğraşın: Toprağa dokunmak, bitkilerin yapraklarını okşamak, büyülü çiçekleri koklamak ya da çimleri biçmek, kısacası sizi doğayla bağ kurmaya iten her şey toplumsal travmanın yarattığı olumsuz duygu ve düşüncelerle başa çıkmaya çalıştığımız şu süreçte rahatlamanızı ve gündemden biraz olsun uzaklaşmanızı sağlayabilir.

Rahatlatıcı egzersizler yapın: Eğer dışarıya çıkmak istemiyorsanız ya da açık havada kısa bir yürüyüş yeterli gelmediyse ama kendinizi de hali hazırda fiziksel ve zihinsel olarak yorgun hissettiğimiz şu dönemde daha fazla yormak istemiyorsanız, evde rahatlatıcı egzersizler yapmayı deneyebilirsiniz. Yoga, meditasyon, nefes ve mindfulness egzersizleri gibi pratikler hem stres ve kaygıyı azaltmanıza hem de kendinizi bu süreçte daha iyi hissettirecek eylemlerle zaman geçirmenize yardımcı olabilir.

Hayvanlarla zaman geçirin: Minik patili dostlarımızın birbirinden sevimli hallerine mutlaka defalarca şahit olmuşsunuzdur, haliyle onlarla zaman geçirmenin modunuzu yükselttiğine de… Eğer evinizde bir evcil hayvanlarınız varsa bu stresli dönemde onlarla daha sık geçirebilir veya sokak hayvanları için mama, su gibi temel ihtiyaçları temin edebilirsiniz. Dilerseniz hayvan barınaklarını da ziyaret ederek minik dostlarının size biraz yaşam sevinci aşılamalarına izin verebilirsiniz. Evcil hayvan sahibi olmanın yaşamınıza “pozitif enerji” kattığının kanıtları yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

Temizlik ve düzen ile uğraşın: Bir düşünün; ertesi güne yetişmesi gereken bir iş, bir proje varken ya da sabah önemli bir sınava girecekken bir gece önce çalışmak yerine kalkıp evi temizlemeye başladığınız oldu mu? Cevabınız evetse, stres yaratan bir durum veya olaydan kaçınmak için fiziksel ve zihinsel olarak sizi meşgul edecek temizliğe neden sığındığınızı fark edebilirsiniz. Evinizdeki dağınıklığı toparlamak, varsa ıvır zıvır çekmecelerini düzenlemek veya ortalığı mis gibi kokutmak için toz almak zamanınızı olumsuz haberleri takip etmek dışında bir şeylerle meşgul olarak geçirmek için iyi bir fikir olabilir. Üstelik, temiz ve düzenli yaşam alanlarınızın içerisinde kendinizi bir nebze olsun daha iyi hissedebilirsiniz.

Dekorasyonda değişiklik yapın: Temizlik ilginizi çekmiyorsa ya da canınız istemiyorsa belki dekorasyonda değişiklik yapma fikrine bir şans verebilirsiniz. Tüm mobilyaları yerinden oynatmanıza da gerek yok üstelik; küçük objelerin, dekoratif eşyaların, aynaların ya da tabloların yerini değiştirebilir, her zaman aynı odada kullandığınız bir eşyayı farklı bir odada kullanmayı deneyebilirsiniz. Biraz değişiklik size iyi gelirken, dekorasyonla uğraşırken geçirdiğiniz zamanda da gündemin yarattığı stresten uzaklaşabilirsiniz.

Bir şeyler yazın: Yazmak, adeta terapötik bir aktiviteye dönüşebilir. Şiir, kitap ya da makale gibi büyük işlere de kalkışmanıza gerek yok; yalnızca aklınızdan-kalbinizden geçenleri, korkularınızı, kaygılarınızı, endişelerinizi yazabilir, şükrettiğiniz her şeyin bir listesini yapabilir ya da kendinize gelecekten bir mektup hazırlayabilirsiniz. Eğer yazmanın size iyi geldiğini fark ederseniz günlük yazmayı da günlük rutinlerinize ekleyebilirsiniz Yazı yazmanın şifalı gücü: Yazmanızı kolaylaştıracak 4 ipucu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sevdiklerinizle zaman geçirin: Stresli ve zorlayıcı zamanlardan geçerken yalnız kalmayı isteyebilir, sosyalleşmeye bir süre ara verebilirsiniz. Kendinizle baş başa kalmak elbette ki en doğal ihtiyacınız, ancak bu yalnızlık süresini uzattığınızda daha fazla olumsuz duygu ve düşünce ile baş başa kalabilirsiniz. Bu nedenle sosyal bağların önemini aklınızda tutarak sevdiklerinizle birlikte bu süreci atlatmak için aranızdaki bağdan güç alabilirsiniz.

Kutu oyunlarını deneyin: Hem sevdiklerinizle bir arada olmak hem de zihninizi haberlerden uzaklaştırabilmek için normalde kendinizi pek ‘oyuncu’ biri olarak tanımlamıyorsanız bile kutu oyunlarına bir şans verebilirsiniz. Kelime oyunları, satranç, puzzle ya da lego gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz. Dilerseniz Oyunsever yetişkinlerin daha mutlu olmalarının nedenleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Belki bir kitabın satırlarını takip edebilmek ya da bir filme odaklanmak çok zor olabilir ama yukarıdaki gibi katı bir zaman dilimine gerek olmayan, sizi zihinsel veya fiziksel olarak yormayan ve kolayca deneyebileceğiniz aktiviteler stresli zamanlarda denemek için iyi fikirler olabilir.

İlginizi çekebilir: Hayatı ertelemek: Mutluluğu askıya almak istediğinizden emin misiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!