Oyunsever yetişkinlerin hayatta daha mutlu olmasının nedenleri

Bebekliğimiz ve çocukluğumuzun çoğunluğu oyun oynayarak geçse de, büyüdüğümüzde çoğumuz bu eğlenceli aktiviteye gereken önemi eskisi kadar vermiyoruz. Yapılan güncel araştırmalar, video oyunu oynayan yetişkinlerin daha mutlu olduklarını ve özellikle stresli durumlarda daha rahat kalabildiklerini öne sürüyor.

Bilimsel dayanağın yanında, oyun oynamanın aslında birçok gizli faydası da bulunuyor. İşte oyun oynayan yetişkinlerin neden hayatta daha mutlu oldukları ve oyunun faydaları:

 Oyunsever yetişkinler içlerindeki çocukla hep bağlantıdadır

İnsanlar, iş ve aile yaşamından arta kalan zamanlarının çok azını eğlenceye ve oyuna ayırıyorlar. Bu da, neden bu kadar çok insanın mutsuz olduğunu, hayattan sıkıldığını ve üzgün olduğunu anlaşılır hale getiriyor.

Oyunlar, içinizdeki çocuğu ortaya çıkarmanın en eğlenceli yollarından biridir. Çocukken ne kadar sık oyun oynadığınızı hatırlıyor musun ve oynadığınız oyunlardan ne kadar keyif aldığınızı? Eğer tüm bunları hatırlıyorsanız, oyunların içinizdeki çocukla olan güçlü bağını çözmüşsünüzdür. Bu bağı tekrar yakalamak; hayatta daha mutlu olmanıza ve hayattan keyif almanıza yardımcı olacaktır.

Hayatın stresinden kaçmanın yolunu bulmuşlardır

Yaşlandıkça, hayatımızda karşılaştığımız baskı da sürekli olarak artıyor. Artık yetişkin olduğunuza göre, ödemeniz gereken faturalarınız, işinizde başarılı olmanız ve sizi bekleyen borçlarınız bulunuyor. Tüm bu durumların üstüne  artan sorumluluk duygusu, stres ve işteki yoğunluk bazen sağlığınıza bile ciddi derecede etki edebiliyor.

oyun oynama
Oyunlar, yetişkinlik döneminde hayatın getirdiği stresi ve sorumluluğu bir süreliğine de olsa unutmanın ve hayattan keyif almanın eğlenceli bir yoludur.

Video oyunları, hayatın getirdiği sorumluluklardan bir süreliğini de olsa kurtulmanın ve keyifli vakit geçirmenin en eğlenceli yolu.

 Yaratıcılığa ve geniş hayal gücüne sahiptirler

Video oyunu oynayan insanlar, her ne kadar kimi zaman fark etmeseler de, aslında yüksek derecede yaratıcılığa maruz kalıyorlar.

Oynadığınız oyun ister oldukça gerçekçi olsun ister hayal ürünü, oynadığınız karaktere kendi hayal gücünüzü ve zihniyetinizi yansıtmak, aslında beyniniz için oldukça yaratıcı bir egzersiz.

 Başka insanlarla aynı ortak paydada buluşabilirler

Hiç tanımadığınız insanlardan oluşan bir partiye gittiniz mi? Böyle bir ortamdayken muhtemelen insanlarla nasıl tanışacağınızı ve tanıştıktan sonra ne gibi ortak konu hakkında konuşabileceğinizi düşünürsünüz.

İşte video oyunları size bu noktada bir fayda daha sağlıyor.

Yapılan araştırmalara göre, Amerika’da yetişkin nüfusunun %50’sinden fazlası video oyunları oynuyor ve 18-29 yaş arası yetişkinlerin %81’i bilgisayar oyunu seven kişilerden oluşuyor. Bu durum ülkemizde de çok farklı değil. Uluslararası araştırma şirketi GFK’nın yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de 15 yaş üstü her 3 kişiden biri, haftada ortalama 6 saat oyun oynuyor. Kadınlarda oyun oynama oranı %15,9 iken, erkeklerde bu oran %41,3.

İstatistiksel açıdan bakarsak, dışarı çıktığınızda bilgisayar oyunu oynayan biriyle tanışma olasılığınız oldukça yüksek. Bu da oyunların insanların ortak noktası olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor.

 Daha dengeli bir yaşam perspektifine sahiptirler

Oyun sever yetişkinlerin daha mutlu olmalarının sebebi, aslında hayatlarındaki dengeyi yakalamış olmaları.

Hayatlarını sadece iş ve faturaları düşünerek yaşamak yerine, günün bir kısmını yetişkin ativitelerine diğer kısmını da eğlenmeye ayırıyorlar.

El-göz koordinasyonları gelişmiştir

Yapılan araştırmalar, video oyunu oynayan çocukların boyutsal koordinasyonu ve küçük kas becerilerinin, oynamayanlara göre daha iyi geliştiğini kanıtlıyor. Yani oyun oynamak, hayatınızın daha koordineli olmasına ve daha iyi bir görüş yeteneğine sahip olmanıza yardımcı oluyor.

 Her zaman sabırsızlıkla bekledikleri bir şeyler vardır

Oyun oynamanın bu kadar mutlu etmesinin bir sebebi de, aslında insanlara hep sabırsızlıkla beklediği şeyleri vermesi.

Bu ister sürekli oynadığınız oyunun versiyonu olsun isterseniz de yepyeni teknolojilerle donatılmış bir konsol, oyunseverlerin her zaman sabırsızlıkla beklediği bir şey mutlaka oluyor. Bunlar aslında küçük mutluluklar olsa da, hayatı daha ilginç, eğlenceli ve yaşanılası bulmamızı sağlıyor.

 Oyunu egzersize çevirebilirler

Spor salonuna gitmenin sağlığınız için faydalı olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olsa da, bir süre sonra bu durum monoton spor aktivitesine dönüşüyor. Wii ve Kinnect gibi hareket odaklı oyunlar sayesinde, oyun severler hem fit ve sağlıklı kalıp hem de keyifli vakit geçirebiliyorlar.

Elbette bu durum, oyunların sporun yerini alabileceği anlamı taşımıyor. Sağlıklı bir hayat, düzenli spor yapmaktan geçiyor.

 Sıkıcı ortamları keyifli hale getirebilirler

Son olarak, video oyunu oynayan insanlar için bekleme süresi diye bir şey yoktur; çünkü onlar bekleme süresini, oynadığı oyunda daha ileri bir noktaya gelmek olarak görürler.

oyun oynayan adam
Oyun oynayan insanlar için bekleme süresi yoktur; çünkü onları bu süreyi oyunda daha ileri bir noktaya ulaşmak olarak görürler. 

Bankada ya da herhangi bir yerde sıranızın gelmesini beklerken ya da randevu verdiğiniz arkadaşını geç kaldığında, oyun oynamak bu sıkıcı zamanları daha keyifli hale getirecektir.

Kaynak:

Lifehack.com

Researchgate.net

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!