En iyi kutu oyunları: Keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak oyunlar

En iyi kutu oyunları, en sıkıcı günlere bambaşka bir anlam katabilir. Özellikle, pandemiyle geçen 2020 ve 2021 boyunca, uzun süreler evde zaman geçirmenin yeni ve farklı yollarını keşfettik. Bazılarımızın yemek, puzzle, resim gibi hobilere ayıracak bolca zamanı oldu; bazılarımız ise bu ve benzeri hobiler edindik. Bazılarımız da eğlenceli kutu oyunları ile evde geçen zamana daha fazla neşe kattı…

Kutu oyunları dendiğinde muhtemelen sizin de aklınıza Monopoly, Tabu, Jenga gibi oyunlar geliyor. Eğer bu oyunları çoktan tükettiyseniz keşfedecek yeni seçeneklere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Oyun dünyası artık aylarca oynamaya devam etmenizi sağlayacak yeni fikirlerle dolu. Oyun gecelerinde ailenizi veya arkadaşlarınızı sevindirmek ister misiniz? İster strateji ve zeka kutu oyunları ister aile kutu oyunları ister çift olarak oynayabileceğiniz alternatiflerin peşinde olun; eğlenceli kutu oyunları konusunda aradığınız her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Eğlenceli kutu oyunları

Arkadaş toplantılarında eğlenebileceğiniz, oynarken sizi yormayacak bir kutu oyunu mu arıyorsunuz? Şahane, aşağıdaki kutu oyunlarını deneyerek işe başlayın.

Exploding Kittens

Kickstarter’da tüm zamanların en çok fonlanan oyunlarından biri olan Exploding Kittens’ın tek bir amacı var: patlatmak. Destede yer alan exploding kittens yani patlayan kedilerden kurtulmak için farklı taktikler bulabileceğiniz, strateji yapmaya çalışırken bir o kadar da eğleneceğiniz Exploding Kittens, mutlaka bir şans vermeniz gereken kutu oyunları arasında. 

Jungle Speed

En iyi kutu oyunları listemizin ilk önerisi ailenizle veya arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz çok keyifli bir oyun. Jungle Speed’de tüm oyunculara eşit sayıda, üzerinde desenler bulunan kartlar dağıtılıyor ve ortaya da bir totem ortaya yerleştiriliyor. Her oyuncu sırayla önüne bir kart açıyor; iki kişide aynı desen çıktığında ise düello başlıyor! Totemi kapan oyuncu elindeki kartları diğerine vererek onlardan kurtuluyor. Ayrıca farklı şekillerde düelloya neden olan 3 kart mevcut. Elindeki kartları ilk bitiren kişi ise oyunun kazananı oluyor.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Monopoly

Çoğumuzun bu oyunu iyi bildiği aşikar. Yine de konu en iyi kutu oyunları olunca kısaca bahsetmesek olmazdı. Basit bir mantığı olan Monopoly hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından oynanabilir. Oyun aslında tüm oyunculara bir emlak zengini olma şansı sunuyor. Oyun tahtası üzerinde ilerleyerek mülkleri satın alın, anlaşmalar yapın ve hayallerinizdeki servete kavuşun.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Tabu

Tabu, sanıyoruz en az Monopoly kadar sevilen ve bilinen bir eğlenceli kutu oyunu. 1000’den fazla kelime kartı bulunan oyunda kurulan takımlar, birbirlerine yasaklı kelimeleri kullanmayacak şekilde kartlardaki kelimeleri anlatmaya çalışıyor. Kurallar çok basit olduğu için Tabu’nun her yaşa hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Jenga

İste sizi hiç yormayacak bir kutu oyunu önerisi daha! En iyi kutu oyunları arasında gösterilen Jenga, neredeyse dünyanın en sevilen denge oyunu. Jenga’da amaç kuleyi devirmeden tahta blokları çekerek en üste koymak. Bol kahkahalı ve kalabalıkta zevki iki kat artan bir oyun arıyorsanız Jenga mutlaka evinizde bulunmalı.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Yetişkin kutu oyunları

Kutu oyunları genellikle her yaşa hitap edecek cinsten. Yine de bazı oyunların özellikle yetişkinlere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Eğer siz de kutu oyunları yetişkin şeklinde arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz alternatifler arıyorsanız önerilerimiz işinize yarayabilir.

Entrika

Sevilen yetişkin kutu oyunları arasında gösterilen Entrika, 2-6 kişiyle oynanıyor. Blöfe dayalı bu oyunda oyuncular rejimi ele geçirmeyen politik bir grubu temsil ediyor. Ayrıca medya, asker gibi kesimlerden destek aldıklarını iddia ederek farklı hamlelerde bulunabiliyorlar. Tüm oyuncuların ellerinde kapalı şekilde duran 2 karakter kartı oluyor ama herkes dilediği kadar karakter kartı olduğunu iddia etmekte özgür. Elbette başka bir oyuncu ona meydan okuyana kadar! Meydan okuma sırasında karşı taraf iddiasını ispatlarsa, bir karakter kartınızı kaybediyorsunuz.

Dixit

En iyi kutu oyunları listemizin bir diğer önerisi ise Dixit. Bu, hayal gücünüzün hikayeyi ortaya çıkardığı hoş resimler içeren bir tahmin çalışması. Ve daha fazla başarı için oyunculara hikayenin sizin resminizi anlattığına karar verdirmeniz gerekiyor. Oyunda her turda anlatıcı, kartındaki resimle eşleşen kısa bir kelime veya cümle söylüyor. Sonra her bir oyuncu söylenenle eşleşen bir kart seçiyor. Yani anlatıcının kısa hikayesini söylerken hangi kartı düşündüğünü tahmin etmeniz gerek. Doğru tahmin ederseniz oyunda ilerliyorsunuz. Diğerlerini bu hikayeyle en iyi sizin kartınızın eşleştiğine ikna ederseniz ise daha da ileri gidebiliyorsunuz.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Pandemic

Bu oyun size çok tanıdık gelecek. 2-4 kişi ile oynan bu kutu oyununda dünyayı saran bir salgın var. Salgın yayılmaya devam ederken oyuncuların ise salgını önlemek üzere çeşitli aksiyonlar alması gerekiyor. Kazanmanın tek yolu ise aşıyı bulmak! Eğer co-op kutu oyunlarının öncüsü olarak tanımlanan bu oyunu daha önce oynamadıysanız mutlaka deneyin deriz.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Strateji kutu oyunları

Eğlenceli kutu oyunları, yetişkin kutu oyunları… Peki ya strateji tutkunları ne olacak? Eğer kutu oyunlarından beklentiniz kafa yormak ve strateji geliştirmekse bu oyunları çok seveceğinize eminiz.

Carcassonne

Strateji kutu oyunları konusunda Carcassonne gerçek bir kült. 2-5 kişi ile oynanan bu oyunda her bir oyuncunun 7 vatandaşı oluyor. Her turda yeni bir karo çekerek oyuncular vatandaşlarını yollar, manastırlar, şehirler gibi yerlerde görevlendirerek puan topluyorlar. Vatandaşlarını en stratejik şekilde yerleştiren oyunu ise puanları toplayarak oyunu kazanıyor. Elbette oyun sırasında rakiplerinizin şehirlerini bölmek oyunu kazanmanın önemli bir parçası. Ayrıca Carcassonne ne kadar fazla oynarsanız oynayın sıkılmayacağınız, aksine gelişeceğiniz bir oyun. Her seferinde yeni bir harita oluşturduğunuz için her oyunda aslında farklı stratejiler geliştirmeniz gerekli.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Catan

Oldukça eski bir kutu oyunu olan Catan, başarısıyla kutu oyun tasarımcılarına ilham kaynağı olmuş bir oyun. Bu oyunda herkes yönettiği beyliği geliştirmeye ve sonuçta 10 zafer puanını kazanmaya çalışıyor. Tur başında atılan zar, oyuncuların tamamını etkiliyor ve oyuncular kendi aralarında takas yaparak oyun boyunca aktif kalıyor. Oyunu kazanmanız için ise birden fazla yol var. En uzun yolu seçerek en güçlü orduyu yapmaya çalışabilir veya şehirlerinizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Catan da tıpkı Carcassonne gibi her oyunda farklı bir harita düzeninde oynanıyor. Bu da size her seferinde farklı stratejiler geliştirme imkanı sunuyor.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Risk

Tüm zamanların en iyi kutu oyunları listelerinden asla düşmeyen Risk, herkesin keyifle oynayabileceği bir strateji oyunu. 2 kişiden 5 kişiye kadar oynanabilen Risk’te amacınız, ordunuzun da yardımıyla tüm dünyayı ele geçirmek. Farklı oyun modelleri ve gizli görev kartları çok yönlü bir oyun deneyimi sunarken; zarlarla oynana oyun oldukça kolay anlaşılır bir akışa da sahip.

Machi Koro

2-4 kişiyle oynanan Machi Koro, şehir geliştirme temalı bir strateji oyunu. Amacı ise 4 büyük projeyi ilk tamamlayan kişi olmak. Burada da yine her turun başında atılan zar, tüm oyuncuları etkiliyor ve oyun boyunca aktif kalmalarını sağlıyor. Ayrıca her oyunda farklı strateji gerektirdiği için tekrar tekrar oynamak da son derece eğlenceli. Machi Koro’nun 1yeni nesil Monopoly” unvanına sahip olduğunu da belirtelim.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Zeka kutu oyunları

En iyi kutu oyunları dendiğinde, zeka kutu oyunları ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü bu tür oyunlar, eğlenirken düşünmenizi ve aslında beyin jimnastiği yapmanızı sağlıyor.

Mangala

Mangala için hem strateji hem de zeka oyunu diyebiliriz. Üstelik bu oyunun kökleri, asırlar öncesine kadar gidiyor. Her yaştan insanın severek oynayacağı bu oyunla zihinsel becerilerinizi ve pratik düşünme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Farklı çeşitleri olan mangalayı ise kısaca, iki kişiye verilen belli sayıdaki taşları, önlerindeki havuzcuklarda belli kurallar dahilinde yer değiştirerek en fazla sayıda taşa sahip olma şeklinde açıklayabiliriz.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Sorti

Sorti, sabit şekillerin yerini değiştirmeden yatay ve dikey şekilde kaydırarak hareket ettirilen “kırmızı şekil” ile başarıya ulaşmak üzerine kurulu bir zeka oyunu. Oyun kulağa çok basit gelse de aslında kırmızı şekli çıkışa ulaştırmak hiç kolay değil.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Scrabble

Kutu oyunlarının en eskisi ama hala en sevileni! Scrabble, oyun tahtası üzerine dizilebilen harflerden oluşuyor. Oyuncuların ise farklı puanlara sahip harf taşlarını kullanarak anlamlı kelimeler yaratması gerekiyor. Amaç, elbette en yüksek puana ulaşan kişi olmak.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Make N Break Extreme

En iyi kutu oyunları listemizin son önerisi Make N Break Extreme. Bu, eğitici aile oyunlarından olan Make’n’Break’in renk ve şekil katılarak zenginleştirilmiş bir versiyonu. Oyuncuların amacı kartlarda gösterilen şekillerin aynılarını şekilli ve renkli blokları kullanarak inşa etmeleri ve tabii belirlenen zamana karşı yarışmaları. 2-4 kişi ile oynanabilen bu oyunda kartlardaki şekiller ne kadar başarılı ve hızlı tamamlanırsa, oyuncular da o kadar çok puan kazanıyor.

Oyunu incelemek ve satın almak için tıklayın.

Bilgi yarışması kutu oyunları

Şokopop

En sevdiği dönem 90’lar olanlar, her şeyinin tadının milenyum öncesinde bir başka olduğuna inananlar, magazin programlarıyla büyüyenler burada mı? Son yılların en çok dikkat çeken YouTube kanallarından olan Şokopop, bizlere o yılların magazinel bilgilerini anlatmakla kalmıyor, bir de dönemin siyasi gündemine, tarihi olaylarına da ışık tutuyor. Şimdi de 90’lar konusunda kendisine çok güvenenleri bir nevi teste tabii tutuyor. Şokopop Kart Oyunu, magazinel 90’lar bilginizi sınarken “ay öyle de bir şey vardı değil mi” derken kahkahalara boğulacağınız bir oyun.

Trivial Pursuit

Tek kişilik ya da takımlar halinde oynanabilen en iyi bilgi oyunlarından biri olan Trivial Pursuit; tarih, coğrafya, genel kültür, spor gibi alanlardaki sorulardan oluşan bir masa oyunu. Zar atıp ilerlerken karşınıza çıkan kategorideki soruları cevaplayıp, her kategorinin renkli dilimini alanın kazandığı bu oyun; bilgi birikiminizi test ederken yeni şeyler öğrenmenize de yardımcı olacak.

Kutu Oyunları seçkimizi incelemek ve oyunları satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: İki kişi oynanabilen en eğlenceli kutu oyunları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!